Trwa ładowanie...

Odzież dla niemowląt na mrozy - kompletujemy zimową garderobę malucha

Avatar placeholder
30.11.2018 17:33
Niemowlak powinien być ubrany na zimę tak, aby nie przemarzł i nie przegrzał się
Niemowlak powinien być ubrany na zimę tak, aby nie przemarzł i nie przegrzał się (iStock.com/FamVeld )

Młodzi rodzice często stają przed dylematem, jakie ubrania najlepiej kupić niemowlakowi na zimę. Czy wystarczy ubrać malucha w kilka warstw cienkich ubrań, czy może zdecydować się na grube fasony? Jakie modele będą odpowiednie na zimowy spacer, a jakie zakładać jedynie podczas zabawy w domu? Czy warto wybrać zabudowany kombinezon, czy może postawić na kurtkę? Rozwiewamy wątpliwości i prezentujemy zimową wyprawkę dla niemowlęcia.

spis treści

1. Jednoczęściowe body i pajace

Jednoczęściowe ubrania mają wiele zalet. Łatwo się je zakłada i zdejmuje, a dzięki zatrzaskom z przodu w bardzo prosty sposób można wymienić pieluchę. Jednoczęściowe ubrania sprawiają, że ciało dziecka jest otulone w całości, więc nie ma obaw, że podczas spaceru podwinie się koszulka czy sweter i odsłonią się plecy.

Jednoczęściowe ubrania mogą być zakładane bezpośrednio na ciało, ale mogą być też jedną z warstw wierzchnich. Jeśli wybieramy się z dzieckiem na spacer, koniecznie wybierzmy body bądź pajaca z długim rękawem i z grubego materiału. W domu maluch może mieć na sobie cienki model z krótkim rękawem. Warto kupić kilka sztuk body i pajaców, aby móc wymieniać je w razie potrzeby.

Zobacz film: "Dieta dla zdrowego brzuszka Twojego dziecka"

2. Śpiochy i spodenki

Śpiochy to zabudowane na stopach spodenki, które zapinamy na ramionach. Najczęściej zakłada się je bezpośrednio na body bądź podkoszulki, dzięki czemu stanowią drugą warstwę stroju na zimowy spacer. W chłodniejszych porach roku najlepiej wybierać śpiochy z grubszego materiału, a w cieplejszych miesiącach – z cieńszego.

Warto też zaopatrzyć garderobę malucha w spodenki. Najlepsze będą te wykonane z wygodnego, dresowego materiału, by dziecko mogło swobodnie zginać kolana. Zbyt wąskie modele uciskają nogi, a to hamuje krążenie i nie pozwala maluchowi się rozgrzać.

Alternatywą dla spodenek są półśpiochy. Ten model nie posiada zapięć na ramionach, a jedynie gumkę w pasie, która pozwala utrzymać się na miejscu. W śpiochach oraz półśpiochach dziecko może spędzać także czas w domu.

3. Ciepłe swetry i bluzy

Z kolei na górę przyda się wełniany sweter. Dobrze, jeżeli możemy zapiąć go pod szyję, gdyż wtedy uchronimy dekolt dziecka przed zimnymi podmuchami wiatru. Zwróćmy też uwagę na to, czy przy otworze na głowę znajdują się dodatkowe zatrzaski, które umożliwią komfortowe przeciskanie materiału przez twarz.

Dobrym wyborem będą również grube bluzy z kapturem, który w razie potrzeby możemy założyć na głowę otuloną czapką.

4. Kombinezony z kapturem

Na wierzch warto założyć niemowlakowi kombinezon zapinany na suwak bądź na zatrzaski, który posiada kaptur. Ten model jest również ubraniem jednoczęściowym, dlatego mamy pewność, że ciało naszej pociechy będzie otulone i ocieplone w całości. Wybierajmy modele niezbyt sztywne i nieuciskające, wykonane z nieprzemakalnego materiału.

Jeżeli jednak chcemy zrezygnować z kombinezonu na rzecz kurtki, zadbajmy o to, aby była ciepła, gruba i przykrywała pupę. W ten sposób unikniemy odsłonięcia i wyziębienia nerek.

5. Niezbędne dodatki

Nie zapomnijmy także o czapkach, szalikach, skarpetkach i rękawiczkach. Jeśli wybieramy czapkę dla malucha, zadbajmy o to, aby była zabudowana i zakrywała szczelnie uszy oraz czoło. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem rękawiczek, to starajmy się kupować jak najgrubsze albo zakładać na spacery dwie pary średniej grubości. Skarpetki również powinny być grube, możemy je wkładać także na śpiochy.

Polecane dla Ciebie