Trwa ładowanie...

Oczami maluszka - Pierwsza książeczka Twojego dziecka (recenzja)

Kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po książeczki „Oczami maluszka”, dość sceptycznie podeszłam do ich wartości merytorycznej. Bo niby czym może zachwycić noworodka czarno–biały obraz?

Zaczęłam szukać publikacji w internecie i literaturze fachowej i dopiero wówczas dotarło do mnie, że tak naprawdę nasze dziecko widzi inaczej. Dzieje się tak do około 7 miesiąca życia. Dziecko bowiem, zaczyna w pełni korzystać ze zmysłu wzroku dopiero po upływie tego czasu. Do tego momentu wzrok dziecka jest mocno osłabiony.

Oczami maluszka - Pierwsza książeczka Twojego dziecka
Oczami maluszka - Pierwsza książeczka Twojego dziecka

zobacz galerię

Jego ostrość widzenia jest 30 razy mniejsza od dorosłego człowieka. Na początku noworodek widzi tylko kontrastowe zestawienia, najlepiej z odległości 25 – 30 cm. Dobrze, gdy są to barwy czarna i biała, ważne również, by obrazki były duże. Drobne są poza zasięgiem percepcji wzrokowej dziecka.

Oczy małego dziecka są bardzo wrażliwe, gdyż do momentu urodzenia przebywało w mroku. W miarę rozwoju mózgu i świadomości polepsza się wzrok. W pierwszym miesiącu życia lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia niż w centrum. Dlatego czarno białe książeczki „Oczami maluszka” doskonale sprawdzają się w działaniu na rozwój jakże ważnego zmysłu, jakim jest wzrok dziecka.

Książeczki przetestowałam na swojej siedmiotygodniowej siostrzenicy. Ku mojemu zdziwieniu dziecko, które dopiero zaczyna swoją przygodę z otaczającym je światem, cudownie zareagowało na ową publikację. Z wyraźnym zainteresowaniem śledziło poszczególne strony. Kilka rysunków wywołało uśmiech na buźce niespełna dwumiesięcznego dziecka. Ulubionym obrazkiem stał się rysunek przedstawiający misia.

Seria książeczek „Oczami Maluszka” składa się z trzech pozycji, jedna z czarnymi ilustracjami na białym tle, druga z białymi na czarnym, a trzecia zawiera rysunki naprzemiennie, czarne na białym i białe na czarnym tle.

Książeczki są ładnie wydane, sprawiają wrażenie trwałych. Są doskonałym prezentem dla świeżo upieczonych rodziców. Nie tylko wpływają na rozwój wzroku dziecka w pierwszych chwilach jego życia, ale również budują więź z rodzicem, będąc doskonałą pozycją na wspólne spędzanie czasu z naszym maluszkiem.

Oczami maluszka, Pierwsza książeczka Twojego dziecka, Magdalena Ladzińska, Sierra Madre 9 maja 2011 r.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.