Trwa ładowanie...

Objawy alergii pokarmowej u niemowlaka – sprawdź, jak je rozpoznać

Avatar placeholder
11.07.2022 15:53
(Materiał Partnera)

Artykuł Sponsorowany

Alergia pokarmowa u maluszka może być sporym wyzwaniem dla całej rodziny. Rodzice mogą czuć się zagubieni, jeśli nie wiedzą, jak poprawnie komponować dietę niemowlęcia. Dowiedz się, jak właściwie rozpoznać objawy alergii pokarmowej, skąd się ona bierze i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa to reakcja organizmu występująca w odpowiedzi na zjedzenie określonych produktów, które u większości ludzi są dobrze tolerowane i absolutnie nieszkodliwe. Może pojawić się u twojego dziecka, jeśli jego układ odpornościowy nieprawidłowo rozpoznaje zwykłe białka pokarmowe, np. zawarte w mleku czy jajach, i traktuje je jako potencjalne niebezpieczeństwo. Na zewnątrz widoczne jest to w postaci określonych symptomów, które stanowią potencjalne objawy alergii pokarmowej. Sygnały te nie muszą być specyficzne (czyli występować wyłącznie w przypadku alergii) ani identyczne w przypadku każdego maluszka – czasem w ogóle możesz ich nie wiązać z możliwą alergią. Warto więc wiedzieć, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Skąd bierze się alergia?

Nie ma jednej, zawsze tej samej przyczyny alergii pokarmowej u maluszków. Wystąpienie reakcji alergicznej zależy od uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Najczęściej lekarze uznają, że powodem objawów jest niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlęcia. Oznacza to, że jelita dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte i nie zostały pokryte szczelnie błoną śluzową. Dopiero buduje się ich korzystna mikrobiota, a w soku żołądkowym jest zbyt mało miejscowych przeciwciał IgA. Niektóre produkty mogą nie być całkowicie trawione, a w konsekwencji cząsteczki substancji uczulających, tj. alergeny, dostają się do krwiobiegu, wywołując symptomy alergii.

Warto wiedzieć, że w grupie ryzyka pojawienia się alergii pokarmowej znajduje się każde dziecko. Znacznie wyższe jest jednak prawdopodobieństwo, że się ona pojawi, jeśli bliscy, rodzice lub rodzeństwo maluszka, mają już zdiagnozowaną alergię. Poziom tego ryzyka można jednak starać się ograniczać. Pomocne może być wyłączne karmienie piersią dziecka do momentu, aż ukończy 6 miesiąc życia, a także późniejsze kontynuowanie karmienia mlekiem mamy przy jednoczesnym rozszerzaniu diety maluszka w oparciu o schemat żywienia niemowląt. Mleko mamy zawiera składniki, które mogą zmniejszać u niemowlęcia ryzyko wystąpienia alergii, np. oligosacharydy mleka kobiecego. Na uwadze warto mieć fakt, że mama karmiąca piersią nie musi, a nawet nie powinna profilaktycznie wykluczać ze swojej diety produktów potencjalnie alergizujących – niesie to ze sobą ryzyko niedoborów w diecie, a nie zmniejsza ryzyka rozwinięcia się u dziecka alergii. Co więcej, poprzez mleko mamy dziecko ma pierwszy, łagodny kontakt z potencjalnymi alergenami, dzięki czemu stopniowo wykształca tolerancję na nie.

Jak trafnie rozpoznać objawy alergii pokarmowej?

Alergia pokarmowa może objawiać się np. dolegliwościami ze strony układu oddechowego lub pokarmowego. Często reakcja widoczna jest też na skórze dziecka.

Ze strony przewodu pokarmowego mogą wystąpić takie oznaki jak:

  • ulewanie pokarmu,
  • kolki, wzdęcia, bóle brzucha,
  • obrzęk jamy ustnej i gardła,
  • wymioty,
  • luźne stolce.

Alergia może objawiać się też wodnistym katarem i kichaniem, kaszlem, chrypką, świszczącym oddechem, sapką i trudnościami w oddychaniu. Dość często zdarza się, że po spożyciu alergizującego pokarmu od razu lub dopiero po jakimś czasie pojawia się na skórze uczulonego dziecka zaczerwienienie, wysypka, a na policzkach – rumieniec. Skóra może być szorstka, sucha i swędzieć.

Zazwyczaj pierwsze objawy alergii pokarmowej możesz zauważyć u swojej pociechy mniej więcej w okolicach 2-3 miesiąca życia dziecka albo w okresie, gdy żywienie niemowlęcia zmienia się w związku z rozszerzaniem diety. U dzieci najczęstszą przypadłością tego rodzaju jest alergia na białka mleka krowiego, jednak nieprawidłową reakcję mogą wywołać także inne składniki, jak jaja, gluten czy soja.

Jeśli zauważysz objawy alergii u pociechy, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, który zdiagnozuje problem i w razie konieczności pomoże ci skomponować jadłospis dla małego alergika.

Żywienie niemowlęcia z alergią pokarmową

Lekarz stwierdził, że twoje dziecko jest alergikiem? Możesz skomponować dietę maluszka tak, by była zróżnicowana, a przy tym pełnowartościowa i nie szkodziła mu. Na rynku są produkty, które stworzono z myślą o dzieciach na diecie eliminacyjnej. To np. Nestlé SINLAC, czyli bezglutenowy produkt zbożowy, odpowiedni do stosowania w jadłospisie dzieci z nietolerancją pokarmową i alergią. Nie zawiera on w składzie mleka krowiego, glutenu, białka sojowego czy laktozy. Chcąc zadbać o prawidłowe żywienie niemowlęcia na diecie eliminacyjnej, możesz włączyć Nestlé SINLAC do jadłospisu maluszka najwcześniej, gdy skończy 4 miesiące. To propozycja na pierwszy posiłek zbożowy dla dziecka, która być może także później ułatwi ci układanie pełnowartościowej diety eliminacyjnej. Możesz wykorzystywać go zarówno jako samodzielne danie, jak i składnik przygotowywanych na jego bazie posiłków: placuszków, naleśniczków itp. Produkt dostępny jest także w wersji bez dodatku cukru, która zawiera wyłącznie cukry naturalnie obecne w składnikach, głównie ryżu i mączce chleba świętojańskiego. W wyborze odpowiedniego dla twojego dziecka wariantu może pomóc lekarz specjalista.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.

Ważna informacja. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. W pełni popieramy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie zawsze rodzice mogą karmić swoje dziecko mlekiem mamy. Zachęcamy do skonsultowania sposobu żywienia dziecka ze specjalistą ochrony zdrowia. Jeśli zdecydowaliście, że Wasze dziecko nie będzie karmione piersią, powinniście pamiętać, że ta decyzja jest trudna do odwrócenia – rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Rezygnacja z karmienia piersią niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli zdecydowaliście, że maluszek będzie karmiony piersią, przypominamy, że prawidłowe zbilansowanie jadłospisu mamy jest bardzo istotne. Jej zdrowa dieta w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną. Aby uniknąć ryzyka dla zdrowia ważne jest, by żywność dla dziecka przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu.

Artykuł Sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze