Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Obalamy mity na temat pielęgnacji suchej skóry

 Agnieszka Gotówka
07.12.2017 15:04
Pielęgnacja skóry dziecka
Pielęgnacja skóry dziecka (123rf)

Skóra u dziecka jest cieńsza niż u osoby dorosłej. Łatwo zatem o jej przesuszenie. Jest przy tym niezwykle delikatna. Na temat jej pielęgnacji funkcjonuje wiele mitów, które zamiast pomóc, mogą nasilić problem wrażliwej skóry malucha.

Rodzicom podpowiada się, by do codziennej pielęgnacji u swoich pociech stosowali oliwkę. Niestety, tego typu preparaty zamiast nawilżyć, jedynie wysuszają skórę. Działają niczym szczelna folia, która nie pozwala skórze oddychać.

Wiele oliwek ma w swoim składzie całą listę niepożądanych komponentów. Są to zarówno substancje zapachowe, jak i konserwanty. Mogą być one przyczyną alergii kontaktowej, co z kolei nasila problem swędzącej skóry.

1. Codzienna higiena dziecka

1. Nie musisz kąpać dziecka codziennie - MIT

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Dawniej zalecano, by niemowlę kąpać co dwa, a nawet trzy dni. Dzisiaj wiadomo jednak, że skóra dziecka wymaga codziennego oczyszczenia. Wieczorna kąpiel nie tylko pomaga wyciszyć się tuż przed snem, ale także nawilża skórę. By tak się stało, konieczne jest jednak stosowanie odpowiednich kosmetyków.

2. Korzystaj z mydła, nie musisz kupować żadnych specjalnych preparatów - MIT

Nie jest wskazane mycie ciała tradycyjnym mydłem, gdyż mocno wysusza skórę. Z tego samego powodu dzieci nie powinny być myte preparatami przeznaczonymi dla dorosłych. W ich składzie wiele jest bowiem substancji, które nie są właściwe dla delikatnej i cienkiej skóry naszych pociech.

3. Długa kąpiel zniweluje świąd skóry i pozwoli na jej odpowiednie nawilżenie - MIT

Mali pacjenci zmagający się z atopowym zapaleniem skóry muszą zrezygnować z długich minut spędzonych w ciepłej wodzie. W ich przypadku taka kąpiel jedynie nasili dolegliwości. Zdecydowanie lepiej jest umyć dziecko pod prysznicem przy użyciu nawilżającego olejku lub balsamu, a następnie w ciągu 5 minut od wyjścia z wanny nałożyć na jego ciało delikatny balsam. To bardzo ważne, gdyż po umyciu skóra powinna zostać wzmocniona dawką lipidów. Łagodny preparat ukoi świąd i zmniejszy napięcie skóry.

4. Myj dziecko tylko gąbką lub myjką - MIT

Często powielanym mitem na temat pielęgnacji skóry dzieci jest zalecenie używania gąbek lub myjek. Stosowanie ich nie jest właściwe zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Szorstka faktura gąbki nie sprzyja odbudowaniu naskórka, a jedynie powoduje jego mikrouszkodzenia (zwłaszcza jeśli jest bardzo suchy). Obecne na powierzchni myjki bakterie (a jest ich całe mnóstwo, bo mają tam doskonałe warunki do rozwoju) z łatwością przenikają przez uszkodzoną skórę do organizmu. Zdecydowanie lepiej jest myć ciało dziecka własną dłonią lub małym ręcznikiem, który będzie można wyprać w pralce.

2. Kosmetyki dla dzieci

1. Każdy kosmetyk dla dzieci będzie dobry dla malucha - MIT

Wielu producentów oferuje kosmetyki dla dzieci. Okazuje się jednak, że preparaty tego typu nie są odpowiednie dla wszystkich. Zdarza się bowiem, że wywołują podrażnienia i zamiast nawilżać, jedynie wysuszają skórę. Mogą być również przyczyną alergii. Winny za taki stan rzeczy jest niewłaściwy skład tego rodzaju produktów. Unikać należy tych, które zawierają parabeny, mydło, substancje zapachowe oraz barwniki. To one bardzo często odpowiadają za objawy uczulenia. Negatywnie wpływają również na skórę. Właściwe dla delikatnego ciała dzieci są kosmetyki z masłem karite (masło shea) oraz niacynamidem.

2. Włoski dziecka należy myć szamponem – MIT

Wbrew powszechnie powielanym sądom do codziennej pielęgnacji skóry głowy dziecka nie trzeba stosować szamponu. Do jej mycia można używać dobrej jakości kosmetyku do ciała. W aptekach znaleźć można produkty myjące, które pomagają także w walce z ciemieniuchą.

Nie od dzisiaj wiadomo, że skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie wolno jej przegrzewać, trzeba codziennie dbać o jej właściwe nawilżenie. Pomóc w tym mogą odpowiednio dobrane kosmetyki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze