Trwa ładowanie...

O krok od tragedii. Pokazał zachowanie nastolatka na pasach

Avatar placeholder
10.06.2024 16:54
Potrącił nastolatka na pasach. "To wideo powinno być przestrogą dla obu stron"
Potrącił nastolatka na pasach. "To wideo powinno być przestrogą dla obu stron" (Facebook )

Do potencjalnie śmiertelnie niebezpiecznej sytuacji doszło na początku czerwca w Świdniku. Dzięki szybkiej reakcji przechodzącego przez pasy 16-latka udało się uniknąć tragedii. Nastolatek trafił jednak do szpitala.

spis treści

1. Kilka sekund grozy

Trudne warunki pogodowe i niezachowanie zasad bezpieczeństwa to prosty przepis na wypadek w ruchu drogowym. Groźną w skutkach sytuację zarejestrowała kamerka zainstalowana w jednym z aut poruszających się po ul. Kępieckiej w Świdniku w ulewny czerwcowy dzień.

Na kilkunastosekundowym nagraniu widać, jak na przejściu dla pieszych pojawia się chłopak prowadzący rower. Nastolatek próbuje przejść na drugą stronę jezdni, jednak tuż przed końcem zostaje potrącony przez rozpędzone auto.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

"Jak ustalili policjanci kierowca jadący w kierunku centrum Świdnika, gdy zbliżał się do oznakowanego przejścia, zauważył pieszego prowadzącego rower i zatrzymał się w celu umożliwienia mu przejścia na drugą stronę. W przeciwnym kierunku poruszał się kierujący pojazdem marki Honda, który potrącił schodzącego już z przejścia 16-latka. Jak tłumaczył sprawca zdarzenia z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe nie zauważył go. Nastolatek został przewieziony karetką pogotowia do szpitala, gdzie po badaniu okazało się, że doznał potłuczeń ciała" - przekazała aspirant sztabowy Elwira Domaradzka na stronie świdnickiej policji.

Kierowca Hondy był trzeźwy. Teraz policja będzie prowadziła czynności wyjaśniające w sprawie wykroczenia, jakiego się dopuścił.

"Apelujemy do kierujących, aby zachowali szczególną ostrożność podczas gorszych warunków drogowych spowodowanych opadami atmosferycznymi" zakończyła asp. szt. Domaradzka.

2. Pieszy też jest winny?

Filmik z potrącenia opublikowano m.in. na facebookowym profilu "Stop Cham", gdzie zebrał prawie 400 komentarzy. Co znamienne, wielu internatów zwraca uwagę nie tylko na to, że kierowcy Hondy zabrakło wyobraźni, ale też na to, że pieszy był za ciemno ubrany i "zlał się" kolorystycznie z otoczeniem, przez co trudno go było zauważyć. Warto pamiętać, by zaopatrzyć zarówno mniejsze dziecko, jak i nastolatka w elementy odblaskowe, które mogą uratować życie.

Oto wybrane komentarze:

"Co jak co ale fakt jest taki, że chłopak ciemno ubrany zlał się z otoczeniem przy takiej pogodzie... Też nie raz miałem sytuacje, że prawie bym kogoś potrącił właśnie ubranego na ciemno i w taką pogodę, więc to wideo powinno być przestrogą dla obu stron... Dla kierowców żeby bardziej uważać w taką pogodę przy przejściach, ale również dla pieszych, aby jednak w nocy i w taką pogodę zakładali odblaski i byli widoczni";

"U nagrywającego widać, jak pięknie było widać tego pieszego z rowerem, zlał się z otoczeniem całkowicie. Nikogo nie bronie. Jeden powinien się inaczej ubrać na taką szarówkę (chociaż i wcześniej czekał i szedł z rowerem i był już na końcu przejścia), a drugi powinien przewidzieć, że ktoś tam może być (ale raczej nie widać, żeby jechał za szybko)".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze