Trwa ładowanie...

Nowy zabieg zapewnia natychmiastową ulgę dzieciom z migreną

Avatar placeholder
06.03.2017 13:24
Migrenowe bóle głowy u dzieci zdarzają się dość często
Migrenowe bóle głowy u dzieci zdarzają się dość często (Shutterstock)

Bóle głowy są jednymi z najczęstszych dolegliwości ośrodkowego układu nerwowego. Prawie połowa światowej populacji dorosłych doświadczyła tej przypadłości co najmniej raz w ciągu ostatniego roku.

Szacuje się, że w Polsce około 4,4 proc. dzieci cierpi na nawracające migreny.

Migreny mogą mieć negatywny wpływ na dzieci w wieku szkolnym, ponieważ zaburzają one rozwój mózgu. Silne bóle głowy mogą obniżać wyniki w nauce i samopoczucie uczniów. Badania pokazują, że dzieci w wieku od 5 do 12 lat z migreną opuszczają znacznie więcej dni w szkole z powodu odczuwanych dolegliwości niż ich rówieśnicy z innymi bólami głowy.

Nowe badania, przedstawione na dorocznej konferencji towarzystwa Radiologii Interwencyjnej w Waszyngtonie, sugerują, że leczenie interwencyjne metodą radiologiczną, nazywaną blokadą zwojów skrzydłowo-podniebiennych (SPG), jest skuteczne i bezpieczne w leczeniu migreny u dzieci i młodzieży.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Leczenie obejmuje podawanie środka znieczulającego w małe skupienia nerwów, które uważa się za związane z migreną. Te nerwy są umieszczone w tylnej części nosa. Podczas zabiegu SPG do każdego nozdrza wprowadzany jest niewielki, elastyczny cewnik, wskutek czego zwoje skrzydłowo-podniebienne są wyłączane na krótki okres.

Stworzono nowe metody leczenia migreny u dzieci i młodzierzy
Stworzono nowe metody leczenia migreny u dzieci i młodzierzy (Shutterstock)

W okresie od lutego do listopada 2015 r. naukowcy ze Szpitala Dziecięcego w Phoenix przeprowadzili 310 takich zabiegów na 200 uczestnikach w wieku od 7 do 18 lat.

Lekarze stosowali lidokainę w aerozolu i żelu w celu uzyskania znieczulenia, a cały proces trwał około 10 minut.

Przed zastosowaniem leczenia uczestnicy ocenili poziom odczuwanego bólu w skali od 1 do 10. Po zabiegu poproszono dzieci, aby ponownie określiły nasilenie dolegliwości. Okazało się, że średnia ocena bólu spadła o ponad dwa punkty, co, jak podkreślają naukowcy, jest statystycznie bardzo znaczące.

Ta krótka blokada SPG prowadzi do przerwania cyklu silnych bólów głowy. Naukowcy twierdzą, że jest to minimalnie inwazyjna terapia, która działa niemal natychmiast, a ulga może trwać przez wiele miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

"Ten zabieg, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych przez radiologa interwencyjnego, może bezpiecznie i szybko łagodzić migreny u dziecka" - mówi dr Robin Kaye, szefowa sekcji radiologii zabiegowej w Klinice Obrazowania Medycznego w Szpitalu Dziecięcym w Phoenix i współautorka badania.

"Poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na leki, których stosowanie wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi, czy terapii dożylnej, która może wymagać hospitalizacji, dzieci nie muszą opuszczać szkoły i mogą szybciej powrócić do normalnego dzieciństwa".

Migrena u dzieci - jak pomóc
Migrena u dzieci - jak pomóc [7 zdjęć]

Migrena zazwyczaj kojarzy się nam z problemem występującym tylko u dorosłych. Ale dzieci również na

zobacz galerię

Jednak blokada SPG będzie stosowana wyłącznie u dzieci, które formalnie otrzymały diagnozę ciężkiej migreny, a które nie reagują na leczenie pierwszej linii.

"Chociaż to nie jest lekarstwo na migreny, zabieg ten może rzeczywiście poprawić jakość życia wielu dzieci. Może być wykonywany w sposób łatwy, bez komplikacji i daje szybką ulgę w bólu, co jest ważne dla rodziców, którzy chcą ponownie zobaczyć swoje dzieci szczęśliwe, zdrowe i bez bólu. Jeśli to konieczne, możemy również powtórzyć leczenie, kiedy migrena powróci" - powiedziała dr Robin Kaye.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze