Trwa ładowanie...

Nowoczesne technologie multimedialne w samochodzie

Jeszcze kilka lat temu nikomu nie przyszłoby na myśl określenie samochodu mianem multimedialnego centrum, służącego do przemieszczania się. Nadrzędną i w zasadzie jedyną rolą auta było transportowanie osób z jednego punktu do drugiego. Dziś tak przyziemne zastosowanie samochodu powoli schodzi na drugi plan. Nowoczesne technologie bezpardonowo wkraczają w świat motoryzacji, a auta zaczynają spełniać wiele dodatkowych funkcji.

Zobacz film: "Polacy kupują foteliki samochodowe dla dzieci w ostatniej chwili"

spis treści

1. Internet w aucie

Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych w samochodzie już od dawna nie wzbudza sensacji. Przez pewien czas dużą popularnością cieszyły się zestawy głośnomówiące, ale przy technologii Bluetooth wypadają one słabo. Bluetooth pozwala kierowcy na rozmowę przez telefon, czytanie wiadomości tekstowych i bezprzewodowe puszczanie muzyki – funkcje te można skonfigurować z samochodem w taki sposób, by interesujące nas informacje pojawiały się na wyświetlaczu samochodu.

Powoli standardem staje się również korzystanie z internetu w aucie. Telefon komórkowy działa wówczas jak modem, umożliwiając ściąganie danych z sieci. Internet pozwala również na łączenie się z nawigacją satelitarną w trybie online – dzięki tej opcji możemy na bieżąco monitorować ruch i znaleźć trasę, która pomoże nam uniknąć stania w korku.

Co ciekawe, w niektórych autach można korzystać z internetu za pomocą przycisków lub ekranu dotykowego – możliwość korzystania z panelu automatycznie znika, gdy prędkość auta przekracza 5 km/h.

Z internetu w samochodzie najbardziej cieszą się zwykle najmłodsi pasażerowie, ale łączność z siecią może mieć praktyczne zastosowanie również dla kierowców. W niektórych autach wprowadzono system łączności między serwisem a autem. Samochód samodzielnie diagnozuje usterki i łączy się z autoryzowanym warsztatem, by ten skontaktował się z kierowcą i umówił na naprawę lub przegląd.

2. Nowinki techniczne a bezpieczeństwo jazdy

Producenci samochodów coraz częściej wysyłają sprzeczne sygnały – z jednej strony nie ustają w staraniach o zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy autem, a z drugiej usiłują uatrakcyjnić pojazdy funkcjami multimedialnymi, które mogą rozpraszać uwagę kierowcy i zwiększać ryzyko wypadku. Warto zastanowić się, czy możliwość przeczytania maila na wyświetlaczu samochodowym lub włączenia kreskówki małym pasażerom tylnego siedzenia jest warta potencjalnego zagrożenia na drodze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.