Trwa ładowanie...

Nowa przyczyna autyzmu? Powiązania między cholesterolem a autyzmem. Nowe badania

Naukowcy z Harvard Medical School, Massachusetts Institute of Technology i Northwestern University poinformowali, że zidentyfikowali podtyp autyzmu wynikający z grupy genów, które regulują metabolizm cholesterolu i rozwój mózgu. Ich zdaniem opublikowane badania mogą pomóc w terapii tej konkretnej postaci autyzmu oraz usprawnić badania przesiewowe w celu wcześniejszego zdiagnozowania autyzmu.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

1. Cholesterol a autyzm

Z badań opublikowanych w "Nature Medicine" wynika, że zidentyfikowano wspólne molekularne korzenie dysfunkcji lipidów i autyzmu poprzez analizę DNA próbek mózgu. Udowodniono, że zarówno dzieci z autyzmem, jak i ich rodzice mieli wyraźne zmiany poziomu lipidów we krwi.

Dla naukowców najważniejszym pytaniem, które pojawiło się po opublikowaniu nowych badań, jest to, w jaki sposób zmiany lipidów wpływają na dysfunkcje neurorozwojowe i czy normalizacja metabolizmu lipidów może wpływać na wyniki choroby? Nowe odkrycia przygotowały grunt pod przyszłe badania, które pozwolą odpowiedzieć na te i inne pytania.

Amerykańscy naukowcy opublikowali nowe badania na temat możliwych przyczyn autyzmu
Amerykańscy naukowcy opublikowali nowe badania na temat możliwych przyczyn autyzmu (123 rf)

2. Autyzm ma wiele przyczyn

Jak powiedział badacz Isaac Kohane, kierownik Wydziału Informatyki Biomedycznej w Blavatnik Institute w Harvard Medical School: "Nasze wyniki są uderzającą ilustracją złożoności autyzmu i faktu, że autyzm obejmuje wiele różnych schorzeń, z których każda wynika z różnych przyczyn – genetycznych, środowiskowych lub obu" - wyjaśnił i dodał:

"Identyfikacja źródeł dysfunkcji w każdym podtypie ma kluczowe znaczenie dla projektowania zarówno leczenia, jak i narzędzi przesiewowych, umożliwiających prawidłową i terminową diagnozę – to jest istota medycyny precyzyjnej" - tłumaczył Kohane.

Autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu według statystyk dotykają jedno na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych i należą do najbardziej złożonych chorób dziedzicznych. Tysiące wariantów genów, zarówno rzadkich, jak i powszechnych, ma związek z autyzmem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.