Niezwykły poród w Brazylii. Zdarza się raz na 80 tys. przypadków
Niezwykły poród został zarejestrowany 10 października w środkowo-zachodniej Brazylii, w szpitalu Evangelico w Ipora. Na świat przyszły dwie bliźniaczki – Rafaella i Isabella. Gdy lekarze wykonywali cesarskie cięcie matce (Nairara Santos), jedna z dziewczynek nadal znajdowała się w worku owodniowym, który zazwyczaj pęka, gdy odejdą wody.
1. Poród dziecka w worku owodniowym
Położna Leandra Campos, która odbierała poród, opisuje to wydarzenie jako magiczne. Mała Isabella wyglądała, jakby spała w swoim worku owodniowym. Worek ten przypomina galaretkę i składa się z dwóch błon: owodni i kosmówki. Choć jest cienki, to cechuje go wytrzymałość. Przez cały okres ciąży utrzymuje bowiem coraz większą ilość płynów, w tym również mocz płodu.
Takie porody zdarzają się niezwykle rzadko, bo raz na 80 000 przypadków. Ten był wyjątkowy, bo dodatkowo dziewczynka znajdowała się w pozycji pośladkowej. Wymagało to techniki i umiejętności położnej, aby bezpiecznie wydobyć dziecko z worka owodniowego. Głównym priorytetem było przebicie worka, aby umożliwić dziecku oddychanie.
2. Dziecko w czepku urodzone
Z uwagi na rzadkość tego zjawiska, dzieci, które przychodzą na świat w worku owodniowym – według mitów i wierzeń – uważane są za wybrane. Niektórzy twierdzą, że będą one miały szczęście w życiu i nigdy nie utoną. Zdarza się, że tego typu porody określa się jako "narodziny syreny". O wyjątkowości tego zjawiska świadczy również to, że wiele postaci historycznych urodziło się właśnie w ten sposób.
Urodzenie dziecka w worku owodniowym występuje najczęściej w przypadku porodów przy pomocy cesarskiego cięcia, zwłaszcza wcześniaków. Wówczas worek owodniowy jest mniej podatny na pęknięcie ze względu na mniejsze wymiary dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl