NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci (recenzja)

Jesper Juul jest światowej sławy duńskim pedagogiem i psychoterapeutą. W 2007 roku założył Family-lab International – funkcjonującą w piętnastu krajach (Polski niestety nie ma na tej liście) sieć poradni wychowawczych organizujących warsztaty i wykłady dla rodziców. Sławę przyniosła mu także książka pt. „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?” (wydana w 2001 roku, w Polsce w 2011) oparta na doświadczeniach dwudziestu pięciu lat pracy w zawodzie terapeuty rodzinnego.

Zatem wspaniale się stało, że polscy rodzice mają okazję zetknąć się z dziełami tego wybitnego specjalisty. Drugą wydaną w Polsce książką jest „NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”. Autor porusza w niej bardzo ważne zagadnienie, z którym tak wielu rodziców, szczególnie matek, nie potrafi sobie poradzić: otwarte mówienie „nie” dziecku oraz mówienie „nie” przez dziecko. Udowadnia, że oba te komunikaty, w zależności od sytuacji, są równie ważne i pożyteczne, co mówienie „tak”. Akceptacja „nie” po obu stronach (co dotyczy także relacji między rodzicami) jest przejawem miłości i zaufania. Najważniejsze, by zachować własną integralność psychiczną, bo jasno określone „nie” jest o wiele lepsze niż wymuszone „tak”, które ostatecznie może prowadzić do utajonych wyrzutów czy nawet otwartych konfliktów. I to niezależnie od tego, ile ma się lat.

Jesper Juul podkreśla bardzo mocno, że dzieci mają takie samo prawo do mówienia „nie” jak dorośli. I tutaj jest niestety jeszcze sporo do zrobienia – pokutuje pogląd ciążący na poprzednich pokoleniach, że sprzeciwianie się rodzicom jest wyrazem arogancji i złego wychowania.
Praca także czeka współczesne matki, które często wzrastały w duchu całkowitego poświęcenia dla rodziny. Na szczęście „widać już światełko w tunelu”, bo obecne pokolenie matek daje sobie większe prawo do mówienia „tak” i do dbania o siebie.

Dla osób, które są już nieco oczytane w książkach psychologicznych, Jesper Juul nie pisze niczego zaskakującego. Teoretycznie oczywistością jest, że należy pilnować własnych granic w celu utrzymywania poprawnych relacji z otoczeniem i zrównoważonego zdrowia psychicznego. Wydaje się jednak, że wciąż jest wiele do zrobienia w tym kierunku, bo nie sposób uciec od pewnego brzemienia, jakie ciąży od pokoleń na niemal każdym z nas. Zebranie tak istotnych informacji, ujętych zwięźle i konkretnie w książeczkę liczącą niespełna sto stron, daje jasny obraz sytuacji i garść wskazówek, które można stosować od zaraz.

Jak każda książka psychologiczna, tak i ta daje asumpt do refleksji nad sobą i postępowaniem wobec dzieci. Sam ten proces myślowy jest nie do przecenienia, a jeśli pójdą jeszcze za tym czyny, to już nie musimy się martwić o zachowanie integralności psychicznej każdego z członków rodziny. Mnie ta książka pomogła. Uświadomiła, w jakim miejscu stoję i w którą stronę powinnam podążyć. Książce „NIE z miłości” mówię głośne TAK!

Agata Hołubowska

„NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”
Jesper Juul
Wydawnictwo MiND Dariusz Syska 2011

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

"Kot kameleon" Joanny Wachowiak

"Kot kameleon" Joanny Wachowiak

"Kot kameleon" Książka "Kot kameleon" Joanny Wachowiak została wydana przez Wydawnictwo Bis. Jest w gronie nominowanych do nagrody IBBY 2014.

Testy i recenzje

Seria książeczek o biedronce Fionce

Seria książeczek o biedronce Fionce

Każdy chciałby się dowiedzieć, jakie marzenie może skrywać takie pracowite stworzonko, jak mrówka! A może spełnić marzenie pomogą kuzynki?

Testy i recenzje

Rory's Story Cubes

Rory's Story Cubes

Kości opowieści Nie masz pomysłu na nową historię dla swojego dziecka, a może chcesz łatwo rozkręcić zabawę? Weź Rory's Story Cubes! Wszystko stanie się możliwe!

Testy i recenzje

"Najsłynniejsze legendy europejskie" Dimiter Inkiow

"Najsłynniejsze legendy europejskie" Dimiter Inkiow

Legendy z różnych części Europy Znacie legendę o Rolandzie, Zygfrydzie albo źródle wiecznej młodości? Koniecznie zapoznajcie się z książką "Najsłynniejsze legendy europejskie" od Wydawnictwa Media Rodzina.

Testy i recenzje

Gra kościana "Tenzi"

Gra kościana "Tenzi"

"Tenzi" od Wydawnictwa Rebel Przekonaj się, ile możesz zdziałać, mając 40 kolorowych kostek!