Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli różnice w budowie mózgu u dzieci z zespołem Tourette’a

Badacze z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) odkryli obszary mózgu, które znacznie różnią u dzieci z zespołem Tourette’a w porównaniu do mózgów dzieci nie zmagających się z tym neuropsychiatrycznym schorzeniem. Wyniki badania są dostępne online w magazynie „Molecular Psychiatry”.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Zespół Tourette’a zdominowany jest przez tiki - mimowolne, powtarzające się odruchy, również obejmujące dźwięki. Naukowcy szacują, że zespół ten dotyka 1-10 dzieci na każde 1000.

"W tym eksperymencie znaleźliśmy zmiany w regionach mózgu związanych z czuciem i przetwarzaniem sensorycznym" – powiedział jeden z głównych badaczy, Kevin J. Black, profesor psychiatrii.

Różnice w budowie mózgu znajdują odzwierciedlenie w obrazie klinicznym zespołu - pacjenci zaznaczają, że tiki wzmagają się w sytuacjach dla nich nietypowych.

"Podobnie jak my kichamy albo kaszlemy z powodu przeziębienia, gdy osoba z zespołem Tourette’a czuje, że coś jest nie w porządku, tylko tik sprawi, że poczuje się lepiej. Młody człowiek, który często chrząka, może powiedzieć, że to jest jego reakcja na łaskotanie lub inne nietypowe doznania w jego gardle. Albo kobieta poruszając ramieniem w reakcji na ból, spowoduje jego uśmierzenie" - tłumaczy Black.

Leczenie zespołu Tourette'a jest bardzo trudne
Leczenie zespołu Tourette'a jest bardzo trudne (123RF)

W największym badaniu tego typu naukowcy porównali wyniki rezonansu magnetycznego mózgu 103 dzieci z zespołem Tourette’a  z wynikami zdrowych rówieśników tej samej płci.

Okazało się że młodzieńcy z zespołem Tourette’a mają więcej istoty szarej we wzgórzu, podwzgórzu i śródmózgowiu. Istota szara jest miejscem, gdzie mózg przetwarza informacje. Składa się głównie z komórek, takich jak neurony, komórki glejowe, dendrytów i aksony.

U dzieci z zespołem Tourette’a naukowcy znaleźli także mniej istoty białej w korze przedczołowej nad oczami w regionie przyśrodkowym w porównaniu do rówieśników całkowicie zdrowych.

Istota biała działa jak okablowanie mózgu i składa się między innymi z aksonów. Jej mała ilość może oznaczać mniej efektywne przekazywanie wrażeń, zaś ilość dodatkowa - pewnego rodzaju nadreaktywność (komórki nerwowe przesyłają więcej sygnałów).

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej
8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej [9 zdjęć]

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak...

zobacz galerię

Jak powiedział profesor Black, nie wiadomo jeszcze, czy dodatkowa ilość istoty szarej przyczynia się do powstawania tików, a zmniejszenie ilości istoty białej u dzieci z zespołem Touerette’a wpływa na ruchy, czy też wokalizację, która jest charakterystyczna dla tego zaburzenia.

Jedno jest pewne - odkrycia dadzą nową szansę na dokładne poznanie tego schorzenia i wdrożenie ewentualnego leczenia. Dokładnie nie wiadomo, czy zmiany te polegają na zmniejszeniu wielkości komórek, czy też zmniejszeniu ich ilości, a być może zmiany te mają miejsce, gdy mózg próbuje przezwyciężyć pojawianie się tików?

Z pewnością na wiele pytań nie znamy jeszcze odpowiedzi, ale na pewno będzie to przedmiotem kolejnych badań.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.