Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Naukowcy odkryli różnice w budowie mózgu u dzieci z zespołem Tourette’a

Badacze z Waszyngtońskiego Uniwersytetu Medycznego w St. Louis za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) odkryli obszary mózgu, które znacznie różnią u dzieci z zespołem Tourette’a w porównaniu do mózgów dzieci nie zmagających się z tym neuropsychiatrycznym schorzeniem. Wyniki badania są dostępne online w magazynie „Molecular Psychiatry”.

Zespół Tourette’a zdominowany jest przez tiki - mimowolne, powtarzające się odruchy, również obejmujące dźwięki. Naukowcy szacują, że zespół ten dotyka 1-10 dzieci na każde 1000.

Polecane wideo:

"W tym eksperymencie znaleźliśmy zmiany w regionach mózgu związanych z czuciem i przetwarzaniem sensorycznym" – powiedział jeden z głównych badaczy, Kevin J. Black, profesor psychiatrii.

Różnice w budowie mózgu znajdują odzwierciedlenie w obrazie klinicznym zespołu - pacjenci zaznaczają, że tiki wzmagają się w sytuacjach dla nich nietypowych.

"Podobnie jak my kichamy albo kaszlemy z powodu przeziębienia, gdy osoba z zespołem Tourette’a czuje, że coś jest nie w porządku, tylko tik sprawi, że poczuje się lepiej. Młody człowiek, który często chrząka, może powiedzieć, że to jest jego reakcja na łaskotanie lub inne nietypowe doznania w jego gardle. Albo kobieta poruszając ramieniem w reakcji na ból, spowoduje jego uśmierzenie" - tłumaczy Black.

W największym badaniu tego typu naukowcy porównali wyniki rezonansu magnetycznego mózgu 103 dzieci z zespołem Tourette’a  z wynikami zdrowych rówieśników tej samej płci.

Okazało się że młodzieńcy z zespołem Tourette’a mają więcej istoty szarej we wzgórzu, podwzgórzu i śródmózgowiu. Istota szara jest miejscem, gdzie mózg przetwarza informacje. Składa się głównie z komórek, takich jak neurony, komórki glejowe, dendrytów i aksony.

U dzieci z zespołem Tourette’a naukowcy znaleźli także mniej istoty białej w korze przedczołowej nad oczami w regionie przyśrodkowym w porównaniu do rówieśników całkowicie zdrowych.

Istota biała działa jak okablowanie mózgu i składa się między innymi z aksonów. Jej mała ilość może oznaczać mniej efektywne przekazywanie wrażeń, zaś ilość dodatkowa - pewnego rodzaju nadreaktywność (komórki nerwowe przesyłają więcej sygnałów).

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak typowe dla sezonu jesienno-zimowego infekcje, które...

Jak powiedział profesor Black, nie wiadomo jeszcze, czy dodatkowa ilość istoty szarej przyczynia się do powstawania tików, a zmniejszenie ilości istoty białej u dzieci z zespołem Touerette’a wpływa na ruchy, czy też wokalizację, która jest charakterystyczna dla tego zaburzenia.

Jedno jest pewne - odkrycia dadzą nową szansę na dokładne poznanie tego schorzenia i wdrożenie ewentualnego leczenia. Dokładnie nie wiadomo, czy zmiany te polegają na zmniejszeniu wielkości komórek, czy też zmniejszeniu ich ilości, a być może zmiany te mają miejsce, gdy mózg próbuje przezwyciężyć pojawianie się tików?

Z pewnością na wiele pytań nie znamy jeszcze odpowiedzi, ale na pewno będzie to przedmiotem kolejnych badań.

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Matka zamordowała nastoletniego syna. Powód jest wstrząsający

Powód, by zabić Trudno zrozumieć, dlaczego kobieta postanawia wynająć osoby, którym zleca pobicie i zabójstwo syna. Jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego sama dopuszcza się jego morderstwa. W odczuciu 32-letniej kobiety istniał ku temu powód. Okrutny plan...

Newsy

Niesamowite! 12-latka odebrała poród swojego brata

Niesamowite! 12-latka odebrała poród swojego brata

Nowe dziecko, nowe szczęście Kiedy w rodzinie pojawia się małe dziecko, rodzice często nieświadomie odsuwają na bok jego starsze rodzeństwo. Pewna mama z Mississippi postanowiła nie tylko nie zaniedbywać swojej starszej córki, ale nawet pozwolić jej wziąć...

Newsy

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty...

Newsy

Dziewczynki radzą sobie lepiej poczas ciąży i porodu niż chłopcy

Od poczęcia aż do śmierci, życie to nieustanna walka. Często mówimy "przetrwają najsilniejsi". Jedan nowe badania sugerują, że od samego początku, kobiety mogą mieć w tej walce naturalną przewagę. Według ostatnich badań ze Szpitala Klinicznego San Cecilio...

Newsy

Można przewidzieć, jakie będzie pierwsze słowo dziecka

Psychologowie z Uniwersytetu w Indianie wykazali, że pierwsze słowa dziecka mogą wynikać z ich doświadczeń wizualnych. W ten sposób naukowcy kładą podwaliny dla nowej teorii tłumaczącej, jak niemowlęta uczą się języków. Odkrycie otwiera również nowe możliwości...

Newsy

3-latek uratował mamę, która zasłabła w łazience

3-latek uratował mamę, która zasłabła w łazience

Bohaterską postawą wykazał się trzyletni chłopiec z Łańcuta (woj. podkarpackie). Kiedy jego mama nie reagowała na wołanie i płacz siostrzyczki, zaalarmował babcię, która natychmiast wezwała pomoc. Na komendę policji zadzwoniła zaniepokojona kobieta,...