Naukowcy odkryli gen, który może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju alkoholowej marskości wątroby
Naukowcy z Indiana University School of Medicine przeprowadzili badania na temat tego, w jaki sposób geny odgrywają rolę przy ryzyku wystąpienia alkoholowej marskości wątroby. Wyodrębnili gen, który może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
1. Geny a ryzyko alkoholowej marskości wątroby
Zrzeszenie GenomALC zostało sfinansowane przez National Institutes on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), część National Institutes of Health (NIH). Badanie genomu rozpoczęło się kilka lat temu i jest jednym z największych badań dotyczących alkoholowej marskości wątroby, jakie przeprowadzono.
Alkoholowa marskość może wystąpić po latach picia zbyt dużej ilości alkoholu.
"Na podstawie danych z USA, choroby wątroby związane ze spożyciem alkoholu są coraz bardziej powszechne i częściej występują u coraz młodszych pacjentów" - powiedział prof. Suthat Liangpunsakul, Indiana University School of Medicine.
Próbki DNA pobrano od ponad 1700 pacjentów z USA, Europy i Australii. Następnie przesłano je do IU School of Medicine, gdzie zespół przeprowadził izolację DNA do analizy genomu.
Pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedna składała się z osób nadużywających alkohol, którzy nigdy nie mieli żadnych chorób wątroby, z kolei druga - z osób nadużywających z alkoholową marskością wątroby.
"Naszym kluczowym odkryciem jest gen zwany Fas Associated Factor Family Member 2 lub FAF2" - powiedział dr Tae-Hwi Schwantes-An, główny autor badania.
To właśnie on może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego jedni chorują na alkoholową marskość wątroby, a inni nie.
Naukowcy chcą dokładniej przyjrzeć się temu genowi i zbadać jego powiązania z innymi, wcześniej odkrytymi genami, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju alkoholowej marskości wątroby.
"Wiemy na pewno, że geny te są połączone ze sobą w procesie biologicznym, więc następnym krokiem jest zbadanie, w jaki sposób zmiany w tych genach wpływają na występowanie marskości - powiedział Schwantes-An. "Nie wiemy dokładnie, jakie są tego biologiczne podstawy, ale teraz mamy dość dobrze zdefiniowany cel" - podkreślał.
W miarę kontynuowania badań zespół ma nadzieję, że ostatecznie uda im się znaleźć sposób na identyfikację tego czynnika genetycznego u pacjentów, aby pomóc im w zapobieganiu chorobom alkoholowym w przyszłości lub opracować ukierunkowane terapie, które mogą pomóc jednostkom w bardziej spersonalizowany sposób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl