Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli gen, który może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju alkoholowej marskości wątroby

Naukowcy z Indiana University School of Medicine przeprowadzili badania na temat tego, w jaki sposób geny odgrywają rolę przy ryzyku wystąpienia alkoholowej marskości wątroby. Wyodrębnili gen, który może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Zobacz film: "Zobacz, co alkohol może zrobić z wątrobą"

1. Geny a ryzyko alkoholowej marskości wątroby

Zrzeszenie GenomALC zostało sfinansowane przez National Institutes on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), część National Institutes of Health (NIH). Badanie genomu rozpoczęło się kilka lat temu i jest jednym z największych badań dotyczących alkoholowej marskości wątroby, jakie przeprowadzono.

Alkoholowa marskość może wystąpić po latach picia zbyt dużej ilości alkoholu.

"Na podstawie danych z USA, choroby wątroby związane ze spożyciem alkoholu są coraz bardziej powszechne i częściej występują u coraz młodszych pacjentów" - powiedział prof. Suthat Liangpunsakul, Indiana University School of Medicine.

Próbki DNA pobrano od ponad 1700 pacjentów z USA, Europy i Australii. Następnie przesłano je do IU School of Medicine, gdzie zespół przeprowadził izolację DNA do analizy genomu.

Badania nad genomem
Badania nad genomem (GettyImages)

Pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedna składała się z osób nadużywających alkohol, którzy nigdy nie mieli żadnych chorób wątroby, z kolei druga - z osób nadużywających z alkoholową marskością wątroby.

"Naszym kluczowym odkryciem jest gen zwany Fas Associated Factor Family Member 2 lub FAF2" - powiedział dr Tae-Hwi Schwantes-An, główny autor badania.

To właśnie on może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego jedni chorują na alkoholową marskość wątroby, a inni nie.

Naukowcy chcą dokładniej przyjrzeć się temu genowi i zbadać jego powiązania z innymi, wcześniej odkrytymi genami, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju alkoholowej marskości wątroby.

"Wiemy na pewno, że geny te są połączone ze sobą w procesie biologicznym, więc następnym krokiem jest zbadanie, w jaki sposób zmiany w tych genach wpływają na występowanie marskości - powiedział Schwantes-An. "Nie wiemy dokładnie, jakie są tego biologiczne podstawy, ale teraz mamy dość dobrze zdefiniowany cel" - podkreślał.

W miarę kontynuowania badań zespół ma nadzieję, że ostatecznie uda im się znaleźć sposób na identyfikację tego czynnika genetycznego u pacjentów, aby pomóc im w zapobieganiu chorobom alkoholowym w przyszłości lub opracować ukierunkowane terapie, które mogą pomóc jednostkom w bardziej spersonalizowany sposób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.