Trwa ładowanie...

Naturalne oleje w kosmetykach - korzystne dla skóry właściwości oleju konopnego i oleju Canola

 Agnieszka Gotówka
03.07.2023 19:58
Naturalne oleje w kosmetykach - korzystne dla skóry właściwości oleju konopnego i oleju Canola
Naturalne oleje w kosmetykach - korzystne dla skóry właściwości oleju konopnego i oleju Canola

Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki z dodatkiem olejów naturalnych. Badania dowodzą, że olej konopny i olej Canola wykazują medyczną skuteczność działania.

Oleje naturalne to źródło witamin, które mają pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry. Nic zatem dziwnego, że znajdują one zastosowanie w kosmetykach.

Olej konopny i olej Canola stanowią duże wsparcie dla skóry suchej i podrażnionej. Wiele z nich wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe, co jest szczególnie ważne u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą.

spis treści

1. Naturalne oleje o medycznej skuteczności

Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są emolienty. Powinny być one używane codziennie, w okresie zaostrzeń nawet dwa–trzy razy na dobę. Specjalnie opracowana formuła tego rodzaju preparatów sprawia, że nie tylko nawilżają skórę, ale i odpowiednio ją odżywiają.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Wysokiej jakości preparaty emolientowe nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Składników tych należy bezwzględnie unikać, gdyż często podrażniają skórę i mogą nasilić objawy atopowego zapalenia skóry.

Ich zadaniem jest naturalne wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry i jej odżywienie.

Naturalne oleje o medycznej skuteczności można znaleźć np. w emolientach. Zastosowanie ich w składzie kosmetyków naturalnego oleju konopnego i oleju Canola sprawia, że produkty są odpowiednie zarówno do codziennej pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, jak również do uzupełnienia leczenia nawet najcięższych przypadków Atopowego Zapalenia Skóry i łuszczycy.

Naturalne oleje zawarte w tych preparatach stymulują procesy naprawcze mikrouszkodzeń skóry i zapobiegają zaostrzaniu się objawów AZS.

2. Świąd w AZS

Objawem charakterystycznym dla atopowego zapalenia skóry jest świąd. W okresie zaostrzeń jest on niezwykle uciążliwy. Powoduje nieustanną chęć drapania się, co z kolei doprowadza do powstawania mikrouszkodzeń, które zaostrzają stan zapalny. Alergeny i zanieczyszczenia z łatwością przenikają wówczas przez uszkodzoną barierę naskórkową.

Świąd ponadto bardzo obniża jakość życia chorych. Powoduje frustrację, a w przypadku dzieci – drażliwość.

I dlatego tak ważne jest, by preparat stosowany w leczeniu atopii działał również przeciwświądowo. Działanie takie wykazują naturalne oleje, m.in. wspomniany wcześniej olej Canola.

3. Jak stosować emolienty?

Dermokosmetyki powinno się nakładać na skórę oczyszczoną. Zgodnie z „regułą 5 minut” należy to robić tuż po wyjściu z kąpieli, bo wówczas emolient będzie miał szansę dobrze się wchłonąć.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i na ten moment niestety nieuleczalną. Pacjent z Atopowym Zapaleniem Skóry musi się zmagać przez wiele lat, czasem nawet przez całe życie. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja preparatami emolientowymi i unikanie czynników zaostrzających chorobę w znacznym stopniu łagodzą jej objawy i poprawiają komfort życia pacjenta i całej rodziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze