Trwa ładowanie...

Naturalne kosmetyki do włosów – czym się powinny charakteryzować?

Avatar placeholder
03.01.2023 14:11
Naturalne kosmetyki do włosów – czym się powinny charakteryzować?
Naturalne kosmetyki do włosów – czym się powinny charakteryzować? (materiał partnera)

Artykuł sponsorowany Resibo

Naturalne kosmetyki, które pojawiły się na rynku kilka lat temu, nie zostały tylko chwilowym trendem, ale na dobre zagościły w kosmetyczkach wielu osób. Wśród naturalnych produktów do pielęgnacji są zarówno specyfiki do twarzy i ciała, jak i do włosów. Czym powinny charakteryzować się naturalne szampony, odżywki i maski do włosów? Czy produkty do włosów z naturalnym składem są skuteczne? Wyjaśniamy.

Naturalny kosmetyk, czyli jaki?

Kosmetyki naturalne to produkty, które mają w składzie przeważającą ilość substancji pochodzenia naturalnego. Nie ma jasności co do tego, ile procent naturalnych składników powinien zawierać taki produkt, ponieważ Unia Europejska nie wprowadziła jeszcze żadnego jednolitego prawa w zakresie nazewnictwa kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Najczęściej zakłada się, powinny one stanowić nie mniej niż 95% całego składu.

Kosmetyki naturalne nie mogą zawierać substancji, takich jak parabeny, silikony, syntetyczne zapachy, syntetyczne barwniki, parafina czy wazelina. Można je rozpoznać po certyfikatach na opakowaniu (np. ECOCERT czy COSMEBIO), jednak nie każdy producent się o nie stara.

Naturalne kosmetyki do włosów – jakie składniki powinny zawierać?

Naturalne kosmetyki do włosów cechują proste i krótkie składy, w których dominują składniki przyjazne włosom i skórze głowy. W składach szamponów czy odżywek znajdują się:

 • roślinne substancje czynne,
 • witaminy,
 • minerały,
 • czyste roślinne ekstrakty,
 • wysokiej jakości oleje.

Jako substancje pomocnicze wykorzystuje się emulgatory o niskim stopniu przetworzenia (zamiast chemicznych związków PEG, które są używane w drogeryjnych szamponach). Dzięki temu ich konsystencja jest taka sama, jak pozostałych produktów. Aby uzyskać pożądany zapach produktu, stosuje się naturalne olejki eteryczne.

W składzie naturalnych kosmetyków do włosów nie znajdziesz natomiast substancji, takich jak SLS (silny detergent, odpowiadający za powstawanie piany), SLES (kolejny detergent, pochodna ropy naftowej), silikon, formaldehyd, parafina, ftalany czy aluminium.

Jak dopasować kosmetyk do rodzaju włosów?

Tak jak w przypadku pielęgnacji twarzy czy ciała, włosy również wymagają dopasowania kosmetyków do potrzeb. W zależności od typu włosów i skóry głowy, należy dobierać takie produkty, które będą remedium na ich problemy (np. z przetłuszczającą się skórę głowy). Wśród kosmetyków naturalnych można znaleźć:

 • szampony mocno i delikatnie oczyszczające,
 • odżywki nawilżające, wygładzające, regenerujące
 • maski nawilżające, wygładzające, olejowe,
 • wcierki pobudzające wzrost włosów, nawilżające skórę głowy i inne,
 • sera zabezpieczające końcówki.

Przy wielu produktach napisane jest, do jakiego typu włosów są przeznaczone. To znacznie ułatwia wybór, nawet osobom niezorientowanym w działaniu poszczególnych składników kosmetyku.

– Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów należy dopasować do rodzaju i kondycji swoich włosów, tak jak ich drogeryjne odpowiedniki. Wśród naturalnych specyfików znajdują się te przeznaczone dla włosów suchych czy przetłuszczających się, potrzebujących wygładzenia albo nawilżenia. Każda osoba znajdzie bez problemu naturalny odpowiednik chemicznego szamponu czy odżywki. Żeby jednak naturalny kosmetyk rzeczywiście poprawił stan skóry głowy i włosów, musi odpowiadać ich potrzebom – precyzuje przedstawicielka marki Resibo, produkującej naturalne kosmetyki do twarzy, ciała i włosów.

Czy warto wprowadzić do pielęgnacji włosów produkty naturalne?

Zmiana drogeryjnych, nasyconych chemią kosmetyków na te naturalne jest najlepszym wyborem nie tylko dla twoich włosów, ale i dla środowiska. Dlaczego warto postawić na naturalne składy?

 • Poprawiają kondycję włosów i skóry głowy długofalowo, a nie tylko powierzchownie, jak to jest w przypadku specyfików nafaszerowanych chemią.
 • Są bezpieczne dla organizmu – nie tylko dla włosów, ale także dla skóry i gospodarki hormonalnej.
 • Pomagają rozwiązać problem z włosami oraz skórą głowy, a nie tylko go maskują.
 • Nie uczulają i nie podrażniają, można więc stosować je nawet przy delikatnej skórze głowy, w ciąży i podczas karmienia piersią.
 • Nie wpływają negatywnie na planetę – nie zawierają chemii, która dostaje się do środowiska naturalnego.

Kiedy będą widoczne efekty stosowania naturalnych kosmetyków do włosów?

Naturalna pielęgnacja zapewnia długofalowe efekty w postaci nie tylko pięknie wyglądających włosów, ale także zdrowej skóry głowy. Odżywki bazujące na naturalnych składnikach pozbawione są silikonów, które oblepiają włosy, sprawiając, że wydają się one gładkie i lśniące. Po zmianie drogeryjnych masek i odżywek na te ekologiczne może się chwilowo wydawać się, że działają one słabiej. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i pozwolić naturze działać. Już po kilku, kilkunastu myciach można zauważyć różnicę w kondycji włosów i skóry głowy. Najszybciej widać pozytywne efekty na skórze głowy – naturalne kosmetyki złagodzą podrażnienia, alergie i ukoją skórę, która była do tej pory traktowana chemicznymi substancjami.

Artykuł sponsorowany Resibo

Polecane dla Ciebie