Narzędzia, które przydadzą ci się podczas remontu
Większości osób remont mieszkania kojarzy się przede wszystkim z przyjemnymi zajęciami, takimi jak wybieranie mebli, koloru ścian czy rozstawianiem sprzętu elektronicznego. Zanim jednak będziemy mogli zająć się aranżacją wnętrz, konieczne będzie wykonanie "brudnej roboty". Bez czego trudno obejść się w czasie remontu? Przedstawiamy krótki poradnik z praktycznymi wskazówkami, które ułatwią wybór odpowiednich narzędzi i akcesoriów.
1. Narzędzia ręczne – warto je mieć nie tylko podczas remontu
W domowym warsztacie zazwyczaj znajdziemy podstawowe narzędzia ręczne, takie jak młotek, śrubokręt, szczypce, kombinerki czy klucze o różnych zastosowaniach. Na pewno podczas remontu przydadzą nam się także śrubki i gwoździe - i to w dużych ilościach.
Pamiętajmy także o takich ważnych akcesoriach, jak zwijana miarka oraz ołówek kreślarski. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie ołówek automatyczny, ponieważ nie pozostawia na ścianie czy meblach widocznych śladów.
Narzędzi ręcznych nie wykorzystujemy wyłącznie podczas remontu. Z kranu kapie woda? A może trzeba przykręcić gniazdko? Wystarczy sięgnąć po śrubokręt lub klucz z domowego warsztatu.
2. Narzędzia do malowania – o czym nie można zapomnieć?
Chcecie zmienić kolor ścian na żywszy lub wręcz przeciwnie - pozbyć się intensywnej barwy, która już dawno wam się znudziła? Zdecydowanie przydadzą się wam porządne wałki oraz pędzle. Wszelkie nierówności ścian wygładzimy natomiast za pomocą szpachli, którą wykorzystamy także do zdzierania tapety czy pozbycia się starej, łuszczącej się farby.
A może potrzebujecie dobrego silikonu do uszczelniania powierzchni (np. okien w kuchni)? Najlepiej wybrać silikon sanitarny (idealny do kuchni oraz łazienek) bądź uniwersalny. W wypadku malowania ścian nie zapominajmy także o folii ochronnej, którą przykryjemy meble oraz sprzęt tak, aby nie poplamić ich farbą, a także, aby nie pokrył ich kurz.
3. Elektronarzędzia potrzebne w czasie remontu – co warto mieć w domu?
Podczas remontu poza ręcznymi akcesoriami z pewnością przydadzą nam się elektronarzędzia. Jednym z podstawowych przyrządów jest wiertarka ręczna, która zdecydowanie skróci czas pracy. Przy jej zakupie należy sprawdzić parametry, takie jak moc, obroty czy możliwość przenoszenia urządzenia. Jeśli chcecie przeprowadzić drobny remont, można wybrać klasyczną wiertarkę o mniejszej mocy (do 600 W). Natomiast w przypadku gruntownych robót przyda się sprzęt mający od 800 do 1000 W.
Kolejną ważną cechą wiertarki jest moment obrotowy. Najlepsze sprzęty będą posiadały m.in. specjalny wyłącznik, który przeciwdziała powstawaniu uszkodzeń, a także układ stabilizacji. Wybierając wiertarkę, sprawdźmy także, czy uchwyt dobrze leży w dłoni.
Na rynku dostępne są wiertarko-wkrętarki. Jak wskazuje nazwa, łączą one funkcje dwóch urządzeń - wiertarki i wkrętarki. To dobry wybór dla osób, które potrzebują wielofunkcyjnego sprzętu.
Poza wiertarką podczas remontu możemy potrzebować szlifierki (kątowej czy stołowej) oraz pilarki ukośnicy, którą przetniemy wybrany materiał (drewno bądź metal).
4. Narzędzia – jak przechowywać?
Ręczne akcesoria oraz elektronarzędzia warto przechowywać w jednym, specjalnie do tego przeznaczonym, miejscu. Nie każdy posiada garaż czy choćby piwnicę, gdzie może gromadzić podobny sprzęt. W takim przypadku warto wyposażyć się w skrzynki narzędziowe oraz boksy ułatwiające klasyfikację i selekcję narzędzi. Tym bardziej, że akcesoria remontowe niejednokrotnie przydadzą się nam także po jego zakończeniu, dlatego warto zawsze mieć je pod ręką.