Trwa ładowanie...

Najważniejsze zasady bezpiecznego powrotu ze szkoły

 Agnieszka Gotówka
21.11.2018 12:25
dziecko z plecakiem
dziecko z plecakiem (istock)

Każdego dnia dziecko pokonuje drogę do szkoły i z powrotem. Młodsze dzieci najczęściej podróżują z rodzicami, zaś uczniowie starszych klas wracają z zajęć samodzielnie. Jak uczyć kilkulatków bezpiecznego zachowania się na drodze?

Mogłoby się wydawać, że zasady ruchu drogowego powinni znać wyłącznie kierowcy. Nic bardziej mylnego! Zasady te obowiązują każdego – pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Ich znajomość zapewnia nam bezpieczeństwo, gwarantuje też zachowanie porządku na drodze. Uczyć się ich powinny już dzieci. W jaki sposób jednak przekazywać im tę wiedzę?

1. Daj dobry przykład!

Należy przede wszystkim pamiętać, by każdego dnia samemu przestrzegać zasad obowiązujących na drodze. Chodzi przede wszystkim o przechodzenie przez jezdnię wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Jeśli przy pasach jest sygnalizacja świetlna, należy czekać na zielone światło w każdej sytuacji, nawet jeśli jezdnia wydaje się nam pusta, a my bardzo się śpieszymy. Dzieci obserwują nasze zachowanie i je naśladują. Naszym obowiązkiem jest też pokazanie najmłodszym nie tyle najkrótszej drogi ze szkoły, ile najbezpieczniejszej.

Trzeba też pamiętać, że zgodnie z art. 43 ustawy Prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7. roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Pierwszoklasista więc nie może samodzielnie chodzić i wracać ze szkoły.

2. Bądź widoczny!

Od kilku już lat bardzo głośno mówi się o konieczności noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy bardzo szybko zapada zmierzch. Nie bez przesady mówi się, że założenie kamizelki odblaskowej może uratować życie. Osoba, która ma ją na sobie, jest dla kierowcy widoczna nawet ze 150 metrów. Taka odległość pozwala mu wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Dzieciom można też kupić kurtkę lub plecak z elementami odblaskowymi.

3. Uwaga, dziecko na rowerze!

Popularyzacja aktywnego stylu życia sprawiła, że wielu uczniów decyduje się jeździć do szkoły na rowerze (na ich terenie zresztą pojawiają się specjalne stojaki). To jednak wymusza naukę zasad ruchu drogowego obowiązującego jednoślady. Prawo o ruchu drogowym nakazuje traktować dziecko w wieku do 10 lat jadące na rowerze jako pieszego. Może więc poruszać się po chodniku. Gdy jednak przekroczy tę wiekową granicę, wówczas, by jeździć po drodze publicznej, musi zdać egzamin na kartę rowerową. Przeprowadza się go w szkole, składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Choć polskie prawo nie nakazuje noszenia kasku rowerzystom, rozsądek podpowiada, by mimo to kupić go nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla dziecka. Zanim nasza pociecha zacznie wracać na rowerze ze szkoły, należy się też upewnić, czy jego jednoślad jest prawidłowo wyposażony. Powinien posiadać oświetlenie z przodu (światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej) i z tyłu (czerwone światło odblaskowe i czerwone światło pozycyjne). Bardzo ważne są i w tym przypadku elementy odblaskowe.

O bezpieczeństwie na drodze należy z dzieckiem rozmawiać i uczyć go określonych zachowań już od najmłodszych lat. O zasadach ruchu drogowego mówi się już przedszkolakom, niemniej ważne jest, by tę wiedzę utrwalać. Dzieci bywają beztroskie i nie zawsze myślą o konsekwencjach swojego zachowania. Trzeba im zatem nieustannie przypominać, że ulica i chodnik nigdy nie powinny być miejscem zabaw, a w czasie poruszania się po drodze należy zachować maksymalne skupienie.

Partnerem jest Fundacja Narodowego Dnia Życia

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze