Najsmutniejsze imię dla chłopca. Tylko trzy pary nazwały tak dzieci
Rodzice, którzy wybierają imię dla dziecka, zwracają uwagę na różne rzeczy - tradycję, modę, czasem znaczenie. Ten ostatni czynnik mógł wpłynąć na to, że to męskie imię uważane jest za smutne. Być może z tego powodu imię Tristan nie cieszy się w Polsce popularnością. W 2023 r. nazwano tak tylko trzech chłopców.
1. Imię Tristan
Przez wiele lat uważano, że imię Tristan pochodzi od łacińskiego określenia "tristis" oznaczającego człowieka smutnego, ponurego i nieszczęśliwego. Być może z tego powodu przyszli rodzice nie chcieli nazywać tak własnego dziecka. Okazuje się jednak, iż to pochodzenie jest błędne i imię Tristan najprawdopodobniej ma związek z celtyckim imieniem Drustan (walijskim Drystan), a to oznaczałoby "wzburzenie, niepokój, zgiełk".
Możliwe, że na pochodzenie imienia Tristan wpłynęło także francuskie słowo "triste", co tłumaczy się jako "smutny, przygnębiony".
Największy rozgłos przyniosła temu imieniu słynna legenda o Tristanie i Izoldzie, która powinna być znana wszystkim uczniom. Pochodząca ze średniowiecza opowieść mówi o parze nieszczęśliwych kochanków, którzy w imię miłości zrobiliby wszystko. Niestety ta historia nie kończy się happy endem. Tristan jest uznawany za bohatera tragicznego, co być może również wpłynęło na brak zainteresowania tym imieniem.
2. Charakterystyka imienia Tristan
Smutne skojarzenia nie muszą mieć jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Uważa się bowiem, że osoby noszące imię Tristan to indywidualiści, którzy twardo stąpają po ziemi. Są odpowiedzialni, zdyscyplinowani, ale mają przy tym łagodne usposobienie. Cechuje ich towarzyskość, a rodzina i przyjaciele są dla nich najważniejsi.
3. Czy można nazwać tak dziecko? Rada Języka Polskiego
Mimo różnych skojarzeń, rodzice uważają, że imię Tristan jest piękne i wyjątkowe. W 2023 r. nazwano tak trzech chłopców w Polsce. Niektórzy mają jednak wątpliwości związane z tym, czy na pewno można podać takie imię w urzędzie. Jedna z przyszłych mam postanowiła napisać w tej sprawie do Rady Języka Polskiego.
"Jestem przyszłą mamą, która zastanawia się nad imieniem swojego dziecka. Chciałabym prosić o opinię na temat imienia Tristan, gdyż nie znam nikogo o takim imieniu. Jest to imię (wg mnie) całkiem normalne i nie brzmi obcojęzycznie, a nie chciałabym przy rejestracji w USC mieć niepotrzebnych problemów" – napisała.
Jaką odpowiedź otrzymała kobieta?
"Wyrażam opinię, że imię Tristan nie narusza zasad, którymi należy się kierować przy wyborze imienia dla chłopca. Nie jest zdrobnieniem, imieniem nieprzyzwoitym, wskazuje jednoznacznie na płeć dziecka, a jego konotacje literackie są oczywiste i bardzo pozytywne. Proszę tylko pamiętać o tym, że wiąże się ono z romańskim rdzeniem trist- (por. łacińskie tristis, francuskie, włoskie, hiszpańskie triste) znaczącym ‘smutny’, też ‘ciemny, ponury, przykry’ i zapewne imię bohatera utworu średniowiecznego nie było wybrane przypadkowo, jeśli przypomnimy sobie jego dzieje" – odpisała sekretarz Rady, dr Katarzyna Kłosińska, która przytoczyła wypowiedź przewodniczącego Rady, prof. Andrzeja Markowskiego.