Przejdź na WP

Najmłodsze bliźniaki - przyszły na świat w 23. tygodniu ciąży. Dziś mają się dobrze

23-tygodniowe maluchy przyszły na świat w momencie, kiedy możliwe jest jeszcze dokonanie legalnej aborcji (w Anglii, Szkocji i Irlandii można dokonać jej do 24 tygodnia ciąży). Imogen i Annabella są najmłodszymi bliźniaczkami, które urodziły się w Wielkiej Byrtanii. Każda z nich ważyła niespełna 450 gramów! To, że przeżyły, nazywane jest ogromnym cudem.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Najmłodsze bliźniaki - przyszły na świat w 23 tygodniu ciąży
Najmłodsze bliźniaki - przyszły na świat w 23 tygodniu ciąży (lifedaily.com)

Malutkie dziewczynki były bardzo słabe i delikatne, ich życie w bardzo dużej mierze spoczywało w rękach lekarzy. Po przyjściu na świat mieściły się w jednej dłoni, a ich stopy były wielkości paznokcia kciuka taty. Jak powiedziała matka, Claire Weir, bała się nawet je trzymać na rękach!

Poznaj niesamowite bliźnięta
Poznaj niesamowite bliźnięta [7 zdjęć]

Statystyki pokazują, że bliźniaki rodzą się średnio raz na 80 porodów. Każde dziecko jest wyjątkowe,...

zobacz galerię

Annabella miała problemy z żołądkiem i występowało u niej zatrzymanie oddechu. U Imogen z kolei, była konieczna opracja oczu. Pierwsze cztery miesiące swojego życia siostry spędziły w szpitalu - przebywały w inkubatorach, przeszły transfuzje krwi.

Mama z najmłodszymi bliźniakami, które mają już 8 miesięcy
Mama z najmłodszymi bliźniakami, które mają już 8 miesięcy (YouTube)

Wcześniakom nie zakładano przez sto dni żadnych ubranek w obawie przed infekcją. Dzięki odpowiedniej opiece medycznej, maluchy przeżyły i jak twierdzi mama, czują się dobrze. Aktualnie mają 8 miesięcy.

31-letniej matce powiedziano, że jeżeli dziewczynki przyszłyby na świat dwa lata temu, nie miałyby najmniejszych szans na przeżycie - taka jest miara postępu medycyny.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.