Trwa ładowanie...

Najlepsze metody usypiania niemowlęcia

 Agnieszka Gotówka
21.11.2019 15:40
usypianie niemowlęcia
usypianie niemowlęcia (istock)

Niemowlę potrzebuje nawet 15 godzin snu na dobę, by móc zdrowo rosnąć i się rozwijać. Niestety, samo usypianie maluszka, zwłaszcza wieczorem, nie zawsze należy do najłatwiejszych. Czy można jakoś temu zaradzić?

Sen dziecka to temat interesujący niemal wszystkich rodziców. Dorośli zastanawiają się co zrobić, by ich pociecha szybciej zmrużyła oczy wieczorem oraz by przesypiała całe noce. Niestety, nie ma na to idealnej recepty.

Metody skuteczne u jednych, nie będą działać u innych. Każdy powinien wypracować sobie sposób układania do snu swojej pociechy zgodnie ze swoimi przekonaniami. Jedynym wspólnym mianownikiem będzie w tym zakresie spokój, opanowanie i… duża dawka cierpliwości.

1. Uważnie obserwuj dziecko

Pamiętajmy, że inne reguły dotyczące snu dotyczyć będą noworodka, a inne starszego dziecka. W pierwszych tygodniach życia maluszek potrzebuje przede wszystkim bliskości. Będzie też zdecydowanie częściej się wybudzał, gdyż nie ma jeszcze wypracowanego rytmu dobowego.

W nocy budzić się będzie na karmienie, niemal zawsze też konieczna będzie zmiana pieluszki. Starsze dziecko pośpi dłużej, ale układanie do snu wieczorem w jego przypadku może być zdecydowanie trudniejsze, bo zainteresowane otaczającym światem i zabawą nie będzie czuło potrzeby odpoczynku.

Na początku warto poobserwować dziecko, by móc ustalić, co lubi. Niektóre niemowlęta uwielbiają być ciasno owinięte kocykiem, inne wolą swobodnie wierzgać nogami. Warto też zadbać o wyciszenie przed snem, wietrzenie sypialni oraz wprowadzenie rytuałów, np. kąpieli, po której następuje karmienie w pokoju z przyciemnionym światłem.

2. Pomocne gadżety

Większość rodziców chwali sobie stosowanie gadżetów, które mają ułatwić zasypianie. Wielu zwolenników ma karuzela, którą dziecko może podziwiać, leżąc w łóżeczku. Co jednak ważne, nie może ona wydawać głośnych i krzykliwych dźwięków oraz zbyt jasno świecić. Najlepiej, by z pozytywki płynęły łagodne melodie, a lampka świeciła delikatnie. Świetnie sprawdza się też karuzela z projektorem, np. Fisher-Price.

Szukając odpowiedniej metody usypiania, można też natrafić na sposób z wykorzystaniem tzw. "białego szumu". Ten dźwięk przypomina maluszkowi okres prenatalny, przez co czuje się komfortowo i bezpiecznie. Do wywołania takiego efektu niektórzy używają suszarki lub… kuchennego okapu. Na rynku pojawiły się też wielofunkcyjne zabawki, które odtwarzają te dźwięki.

Jedną z nich jest Wydra Usypianka-Przytulanka marki Fisher-Price, która świeci delikatnym światłem oraz pozwala odtwarzać uspokajające dźwięki. Ruch jej miękkiego brzuszka naśladuje proces oddychania. Zabawka uspokaja dziecko, relaksuje je i sprawia, że zasypianie kojarzy się z przyjemnością. Wykonana jest z bezpiecznych i trwałych materiałów.

Zobacz film: "Wydra Usypianka-Przytulanka Oddychający uspokajacz"

3. Czas wspólnie spędzony

Usypianie dziecka bywa frustrujące. Rodzice są zmęczeni, niewyspani, i choć bardzo kochają swoją pociechę, chcą, by jak najszybciej zasnęła i pozwoliła im odetchnąć. Warto jednak spojrzeć na wieczorne usypianie nieco inaczej – niech to będzie czas spędzony tylko we dwoje.

Czytajcie bajki, oglądajcie książeczki, śpiewajcie kołysanki, a ze starszym maluszkiem – rozmawiajcie. Ten czas, kiedy dziecko będzie domagało się naszej uwagi, już niedługo bezpowrotnie minie, ale sposób, w jaki go wykorzystamy, jest niezwykle ważny i ma wpływ na nasze relacje z pociechą.

Metod usypiania jest wiele. Jedne są łatwiejsze, inne bardziej skomplikowane. Zawsze jednak warto podążać za swoim dzieckiem, zapewniając mu maksymalne poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Wydrę Usypiankę-Przytulankę możesz nabyć w Smyku oraz na Allegro.

Partnerem artykułu jest marka Fisher-Price

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze