Najgorszy przypadek HFMD, jaki lekarze widzieli. Mama ostrzega innych rodziców (WIDEO)
Wysypka u dzieci może towarzyszyć różnym chorobom. Często jest po prostu reakcją alergiczną i nie musi oznaczać poważnych problemów.
Każdy rodzic wie, że wysypka może oznaczać ospę, odrę czy szkarlatynę. Coraz częściej spotykane są przypadki choroby bostońskiej.
Stosunkowo rzadko słyszymy jednak o chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej (ang. hand, foot and mouth disease, w skrócie HFMD), a to często występująca infekcja wirusowa wśród dzieci do 10. roku życia. Przyczyną schorzenia jest zakażenie wirusami Coxsackie. Po ok. 3-5 dniach pojawiają się objawy - wysypka na stopach, dłoniach i w jamie ustnej. Czerwone pęcherze mogą się też występować np. na tułowiu.
U dziecka obserwuje się też wysoką gorączkę, osłabienie, bóle mięśni i stawów, dreszcze, brak apetytu.
Na HFMD nie ma leku - można jedynie łagodzić objawy, czyli zbijać wysoką temperaturę czy podawać środki przeciwbólowe. Po tygodniu dziecko powinno czuć się lepiej, jednak wysypka może się jeszcze utrzymywać.
Chociaż HFMD nie jest powodem do niepokoju, to należy pamiętać, że w przypadku ciężkiego przebiegu infekcji, mogą wystąpić powikłania. Wśród nich najbardziej niebezpieczne są zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie mózgu.
Mama Emily myślała, że córeczka złapała ospę. Okazało się jednak, że to HFMD. Nawet lekarze byli zaskoczeni, gdy zobaczyli wysypkę u dziewczynki.
Więcej dowiesz się z naszego WIDEO.