Najczęstsze pytania o owsiki
Owsica wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Wciąż wzbudza poczucie wstydu, a przecież, gdy nie chcemy o czymś rozmawiać, mamy mały zasób wiedzy na dany temat. Tak jest też w przypadku zakażenia owsicą. W dalszym ciągu wiele osób uważa, że pasożyty powstają z jedzenia słodyczy albo że można zarazić się nimi od zwierzaka. Warto zdobywać wiedzę i pytać, by rozwiewać wątpliwości i przestać wierzyć w mity.
- 1. Czy należy wykonać badanie kału, aby zdiagnozować owsicę?
- 2. Dziecko zgrzyta zębami. Czy to owsiki?
- 3. Dziecko zaraziło się owsicą, a chodzi do przedszkola. Czy zgłosić to dyrekcji?
- 4. Dlaczego lek na owsiki trzeba wziąć dwukrotnie?
- 5. Czy owsicą można zarazić się od psa?
- 6. Czy owsicą można się zarazić, jedząc nieumyte owoce?
1. Czy należy wykonać badanie kału, aby zdiagnozować owsicę?
Nie ma takiej potrzeby. Obecność owsików często nie jest wykazywana w badaniach kału w kierunku pasożytów. Niezaprzeczalnym dowodem na bytowanie owsików w organizmie dziecka jest natomiast obserwacja odbytu, z którego w nocy bądź nad ranem wydostają się dojrzałe samice, aby złożyć jaja. Preferowanym badaniem jest wymaz z okolicy odbytu, aczkolwiek jest to badanie z wyboru, które również należy kilkakrotnie powtórzyć, by uzyskać miarodajny wynik.
2. Dziecko zgrzyta zębami. Czy to owsiki?
Jedną z przyczyn zgrzytania zębami podczas snu może być zachorowanie na owsicę. Jednak ważna jest obserwacja dziecka pod kątem innych ewentualnych objawów zarażenia pasożytami, np. uporczywego świądu w okolicach odbytu, pogorszenia apetytu, bólów brzucha czy niespokojnego snu. Obserwacja symptomów towarzyszących jest bardzo ważna, ponieważ zgrzytanie zębami może mieć wiele innych przyczyn.
3. Dziecko zaraziło się owsicą, a chodzi do przedszkola. Czy zgłosić to dyrekcji?
Powiadomienie dyrekcji przedszkola jest konieczne. Wiedza placówki na ten temat pozwala na uniknięcie rozprzestrzenienia się choroby wśród innych dzieci. Dzięki temu pozostali rodzice będą mogli zachować większą czujność, a tym samym uda się zapobiec ponownemu zachorowaniu malucha już wyleczonego. Świadomość wystąpienia przypadku zakażenia powinna wzmocnić zasady przestrzegania higieny, przede wszystkim częstego mycia rąk, głównie po skorzystaniu z toalety i przed posiłkami. Każdy przypadek zarażenia wymaga rozpoczęcia leczenia farmakologicznego.
4. Dlaczego lek na owsiki trzeba wziąć dwukrotnie?
Preparat na owsiki można już zakupić bez recepty. Ma postać doustnej zawiesiny i powinni go przyjąć wszyscy domownicy. Kuracja wymaga przyjęcia kolejnej dawki leku po około 2–3 tygodniach od zastosowania pierwszej. Jest to konieczne ze względu na to, że leki działają tylko na dorosłe osobniki, a nie działają na jaja ani larwy owsików. Powtórne dozowanie po określonym czasie ma za zadanie pozbycie się pasożytów, które przetrwały pierwszy etap leczenia.
Czy owsikami zarażają się tylko dzieci, czy problem może dotyczyć też osób dorosłych? Owsica nie jest chorobą dotykającą tylko dzieci, choć one są najbardziej narażone na zakażenie. Mogą jednak zarazić się nią również dorośli, szczególnie mieszkający z zarażonym dzieckiem. Choroba bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia.
5. Czy owsicą można zarazić się od psa?
Nosicielami owsików są ludzie, nie zwierzęta, i tylko od nich można się zarazić. Częsta zabawa z psem nie wiąże się więc z żadnym ryzykiem zachorowania na owsicę. Trzeba jednak pamiętać, że zwierzęta mogą być nosicielami innych pasożytów, więc po zabawie z nimi należy zawsze dokładnie myć ręce ciepłą wodą z mydłem.
6. Czy owsicą można się zarazić, jedząc nieumyte owoce?
Takie produkty trzeba zawsze myć przed spożyciem, gdyż jaja pasożytów są lekkie i mogą unosić się w powietrzu, osiadając również na pożywieniu. Mycia wymagają też owoce zrywane prosto z drzewa lub krzaka.