4 z 7Ból ucha
Szacuje się, że każde dziecko co najmniej raz w życiu będzie cierpieć z powodu bólu ucha. Sprzyjają temu różnice w budowie anatomicznej i czynnościach trąbki słuchowej w wieku dziecięcym, jak również niedojrzały jeszcze układ odpornościowy. Dzieci, zwłaszcza te uczęszczające do żłobków i przedszkoli, często chorują. A wirusy i bakterie najczęściej atakują górne drogi oddechowe, co sprzyja zapaleniu uszu.
Ból w przebiegu ostrego zapalenia ucha jest bardzo intensywny. Niemowlę może go sygnalizować płacząc, wybudzając się ze snu, odmawiając jedzenia i picia, pocierając policzkiem o poduszkę. Kilkulatek jest już w stanie powiedzieć, w którym miejscu czuje ból.
Gdy podejrzewamy, że nasza pociecha ma zapalenie uszu, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Wcześniej jednak podajmy dziecku lek z ibuprofenem. Szybko zmniejszy dolegliwość, a jego działanie utrzyma się przez co najmniej 8 godzin. W przeciwnym razie maluch najpewniej nie da się zbadać.
Zapalanie uszu nie zawsze wymaga leczenia antybiotykiem. Najczęściej zaleca się stosowanie leku przeciwzapalnego (w przypadku dzieci jedyną bezpieczną substancją o tym działaniu jest ibuprofen) oraz czujną obserwację. Jeśli dojdzie do perforacji (z ucha wycieka płyn), lekarz najpewniej podejmie decyzję o zastosowaniu antybiotyku.