Trwa ładowanie...

Najcięższe dziecko na świecie przeszło operację usunięcia nadmiaru skóry

Avatar placeholder
03.07.2020 14:53
Zmiana widoczna jest gołym okiem (Facebook)
Zmiana widoczna jest gołym okiem (Facebook) (Facebook)

Arya Permana z Indonezji zyskał międzynarodową rozpoznawalność po tym, jak lokalne media opisały jego przypadek nazywając go "najcięższym dzieckiem na świecie". 14-latek ważył wówczas 192 kilogramy. Dziś waży już znacznie mniej, dlatego potrzebna była operacja.

1. Najcięższe dziecko na świecie

Młody Indonezyjczyk rozpoczął niedawno terapię odchudzającą, która zakłada zmianę diety i więcej ruchu. Lekarze zdecydowali, że w jego przypadku konieczna będzie również operacja, która ograniczy gromadzenie się tłuszczu w jego organizmie. Dzięki temu udało mu się zrzucić prawie 100 kilogramów. To sprawiło, że mógł pozwolić sobie na większą aktywność fizyczną.

Wtedy pojawił się jednak inny problem. Skóra rozciągnięta przez nagromadzony tłuszcz zaczęła wisieć na chłopcu, jak za duże ubranie. Konieczne było przeprowadzenie dodatkowego zabiegu - usunięcia nadmiaru skóry.

2. Operacja usunięcia nadmiaru skóry

Lekarze muszą usunąć nadmiar skóry, który zgromadził się na klatce piersiowej, brzuchu i ramionach. Szczególnie ten ostatni bardzo stresował chłopca. Do tego stopnia, że Arya chodził wyłącznie w koszulkach z długim rękawem, co jest kłopotliwe w kraju, w którym średnie temperatury miesięczne wynoszą ok. 27 stopni Celsjusza.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"
Arya dochodzi do siebie po pierwszej operacji (Facebook)
Arya dochodzi do siebie po pierwszej operacji (Facebook)

Usunięcie skóry z ramion było dopiero pierwszym krokiem. Chłopca czekają jeszcze trzy operacje. Niestety, pandemia COVID-19 uniemożliwiła przeprowadzenie kolejnej operacji w terminie. Arya ma nadzieję, że już niedługo będzie mógł wrócić do normalnego życia.

Zabieg usunięcia nadmiaru skóry może dotyczyć różnych okolic ciała, ale przede wszystkim brzucha, ramion, ud, piersi. Jest to zabieg operacyjny i z tego względu okres rekonwalescencji po nim wynosi nawet 2-3 tygodnie. Znane są także niechirurgiczne metody usuwania luźnej i wiotkiej skóry - na przykład za pomocą diatermii radiofalowej, czyli metody wykorzystującej pole radiowe do ujędrniania skóry. Skuteczność takich metod jest jednak z pewnością dużo bardziej ograniczona w porównaniu z korekcją chirurgiczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze