Trwa ładowanie...

Najbardziej królewskie imię. Ale Polacy za nim nie przepadają

Avatar placeholder
06.05.2023 14:19
Jest uniwersalne, zwięzłe, eleganckie i rozpoznawalne na terenie całej Europy. Polacy za nim nie przepadają
Jest uniwersalne, zwięzłe, eleganckie i rozpoznawalne na terenie całej Europy. Polacy za nim nie przepadają (Getty Images)

To męskie imię ma swoje korzenie w epoce średniowiecza, lecz zyskało na popularności dopiero w XVII wieku. Jest uniwersalne, zwięzłe, eleganckie i rozpoznawalne na terenie całej Europy. Właśnie od niego wywodzi się słowo "król". Ale Polacy za nim nieszczególnie przepadają - w ubiegłym roku imię Karol otrzymało zaledwie 1141 chłopców.

spis treści

1. Co oznacza imię Karol?

Imię Karol to męskie imię o germańskich korzeniach, pochodzące od słów "charal" czy "carl", które oznaczają "mężnego człowieka" lub "wojownika". W kontekście języka skandynawskiego, sugeruje to "prostego człowieka" lub "chłopa".

Imię to, dzięki postaci Karola Wielkiego, stało się źródłem słowa "król" w wielu językach słowiańskich, takich jak polski, czeski (král) czy rosyjski (korol).

Ciekawa jest także charakterystyka imienia. Okazuje się, że dla Karola najgorszym uczuciem jest stagnacja lub cofanie się. Na każdym etapie swojego życia musi posiadać klarowny cel, dążąc nieustannie do jego osiągnięcia.

Zobacz film: "Nietypowe imiona dzieci polskich gwiazd"

Wolny od strachu przed pomyłką, woli działać i iść naprzód niż biernie czekać. Choć skryty w okazywaniu uczuć i ukrywający swoje słabości, posiada zdolność do dystansowania się od siebie. Jego bliscy cenią sobie jego zaradność, inteligencję i doskonałe poczucie humoru. Szybko wyciąga właściwe wnioski, co pozwala mu świetnie radzić sobie nawet w najtrudniejszych i stresujących sytuacjach.

Karol świetnie sprawdzi się na takich stanowiskach jak: biznesmen, naukowiec, inżynier, budowniczy, rzemieślnik, dziennikarz, handlowiec, logistyk, informatykiem, architektem, urzędnikiem, właściciel firmy, artysta, naukowiec, dyplomata, polityk, komik, stand-uper, nauczyciel, pielęgniarz.

Imieniny Karola obchodzone są: 6 stycznia, 28 stycznia, 2 marca, 16 marca, 20 maja, 4 czerwca, 9 września, 4 listopada, 18 listopada

2. Polacy wolą inne imiona

Okazuje się jednak, że Polacy nie przepadają za tym imieniem. Ze statystyk umieszczonych na stronie gov.pl wynika, że w 2022 roku imię to otrzymało zaledwie 1141 chłopców. Prym wiodą co prawda tradycyjne imiona, ale w czołówce próżno szukać Karola.

Top 10 imion dla synów:

  • Antoni – 6670,
  • Jan – 6341,
  • Aleksander - 6201,
  • Nikodem – 6155,
  • Franciszek – 5696,
  • Jakub – 5535,
  • Leon – 5091,
  • Mikołaj – 4499.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze