Przejdź na WP

Młoda mama zmarła przy porodzie. Miała stan przedrzucawkowy

Sara Sewald miała 26 lat. Oczekiwała na narodziny bliźniąt. Cierpiała na stan przedrzucawkowy, podobnie jak Beyonce. Godzinę po porodzie Sara Sewald trafiła na salę operacyjną, gdzie zmarła.

Zobacz film: "Nietypowy poród. Przypadek 1 na 100 000"

1. Kobieta zmarła przy porodzie

26-letnia Sara Sewald od 3 lat była w szczęśliwym związku z Dustinem Sisnerosem. Ich rodzina miała się wkrótce powiększyć.

Sara urodziła bliźniaki: córeczkę i synka. Zdążyła powitać dzieci na świecie, lecz jej stan się pogarszał. Godzinę po porodzie silnie krwawiącą kobietę zabrano na operację.

Jej partnerowi lekarze powiedzieli, że nie ma powodów do obaw, chociaż w ciąży u kobiety zdiagnozowano stan przedrzucawkowy.

Młoda mama zdążyła przywitać dzieci na świecie, zanim zmarła
Młoda mama zdążyła przywitać dzieci na świecie, zanim zmarła (facebook)

Z tego powodu również ciężarna Beyonce była hospitalizowana. Gwiazda potrzebowała pilnie cesarskiego cięcia. Piosenkarka też jest mamą bliźniąt. W ciąży mnogiej ryzyko stanu przedrzucawkowego jest większe.

Niestety operacja Sary Sewald nie zakończyła się pomyślnie. Lekarze ze szpitala w Colorado Springs zapewniają, że walczyli o jej zdrowie i życie, ale stan się szybko pogarszał. Zdaniem medyków komplikacje doprowadziły do śmierci młodej mamy.

Partner zmarłej 26-latki jest załamany
Partner zmarłej 26-latki jest załamany (facebook)

Pogrążony w żałobie Dustin nie rozumie, jak doszło do tragedii. Mówiono mu, że planowany zabieg nie jest skomplikowany.

Teraz, mimo smutku, musi sam podołać opiece nad dziećmi. Charlotte i Ryan rozwijają się zdrowo, a ojciec zapewnia ich o miłości mamy. Jest pewien, że wciąż czuje jej obecność. Przyznaje, że dzieci uśmiechają się, gdy o niej mówi.

8 kontrowersyjnych rzeczy, które kiedyś stosowały kobiety w ciąży
8 kontrowersyjnych rzeczy, które kiedyś stosowały kobiety w ciąży [9 zdjęć]

Nie zawsze sposoby przygotowania do ciąży były podobne to tych, które praktykuje się współcześnie. Przez...

zobacz galerię

2. Zaskakująco wysoka umieralność matek przy porodach w USA

Śmiertelność okołoporodowa matek w USA jest bardzo wysoka na tle reszty świata. To około 700 zgonów każdego roku. Od lat 90. sukcesywnie ilość zgonów młodych matek w tym kraju rośnie.

Przyczyną śmierci w większości przypadków są krwotoki i wysokie nadciśnienie. Tak było również w przypadku Sary Sewald. Uważa się, że co najmniej połowę kobiet można by uratować, gdyby w porę wdrożono odpowiednie leczenie.

Na całym świecie śmiertelność matek przy porodzie spada. Współczynnik umieralności wynosi współcześnie ok. 9 na 100 tys. urodzeń. W USA to już statystycznie 27 zgonów na 100 tys. porodów.

W Meksyku, gdzie 42 proc. ludności żyje poniżej granicy ubóstwa, ten współczynnik wynosi 36 i sukcesywnie spada. Tymczasem w bogatych Stanach Zjednoczonych, które słyną z zaawansowanej medycyny, sytuacja się stale pogarsza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.