Mitologia - bogowie, herosi i stwory starożytnej Grecji (recenzja)

Gdy opisywana książka trafiła w moje ręce, pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to napis Wyprodukowano w Chinach na tylnej okładce. Aha, pomyślałem, kolejna kolorowa tandeta, gdzie zalew kolorów i ilustracji ma nadrabiać poważne niedostatki treści.

Szybko jednak odrzuciłem uprzedzenia i postanowiłem sprawdzić, jakąż to lekturę oferuje to dzieło. Wychowany, jak całe moje pokolenie i wiele poprzednich, na mitologii Parandowskiego, ciekaw byłem, czym różni się ta książka od klasyki.

Polecane wideo:

Forma nie pozostawia wątpliwości: to produkt epoki multimediów, która wymaga, aby nasze zmysły atakowane były wieloma bodźcami, a uwaga mogła przeskakiwać z tematu na temat.

Każda strona to wiele bloków, ramek, okienek i odręcznych zapisków, pomiędzy którymi możemy przemieszczać się w dowolnej niemal kolejności. To same dotyczy nawigacji między stronami - tę książkę doskonale czyta się na zasadzie otwierania losowych stron w poszukiwani smaczków i ciekawostek.

Tych ostatnich w książce nie brakuje. Uwagę przyciągają znakomite, starannie przygotowane ilustracje, ale także wiele niespodzianek, jakie nieczęsto zdarza się w książkach spotykać: specjalne kieszonki z mini-znaleziskami, karty do gry, imitacja oboli, specjalne losy i wiele innych atrakcji. Odkrywanie tych skarbów znakomicie umila czas spędzony na poznawaniu greckich mitów i legend.

Na szczęście te dodatki są tylko miłym uzupełnieniem, ponieważ sama lektura także przygotowana została z pomysłem i starannie. Mity podane są w formie łatwostrawnej i przyswajalnej z przyjemnością. Zaczynałem książkę czytać z obowiązku, aby przygotować recenzję, a kończyłem... no właśnie, okazało się, że oderwać się wcale nie było łatwo. Choć większość tych mitów kołatało się gdzieś w tyle głowy jeszcze z czasów szkolnych, to sprawiło mi dużo przyjemności odświeżenie sobie tych opowieści w nowej formie.

Stopka podaje, że konsultantem przy tłumaczeniu książki z języka angielskiego był prof. Janusz Ostrowski, co pozwala mieć nadzieję, że w warstwie merytorycznej wszystko jest w porządku.

Klamrą, która spina całe dzieło, jest dodatkowa warstwa fabularna - dziennik, w formie odręcznych zapisków, prowadzony przez niejakiego Johna Oro, relacjonującego swoją wyprawę do Grecji w poszukiwaniu starożytnych skarbów.

Jaki zatem werdykt? Bez dwóch zdań, polecam! Książka przyda się uczniom, którzy będą przerabiać mitologię grecką, ale jej lektura sprawi frajdę także rodzicom, którzy zechcą odświeżyć swoją znajomość klasycznych mitów i legend, które człowiek kulturalny znać powinien.

Biorąc pod uwagę bogate i starannie przygotowane wydanie, także cena (59,90 PLN) nie wydaje się wygórowana.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Hobby

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Hobby
Hobby

Pisanie pamiętnika

Pisanie pamiętnika jest wciąż bardzo popularne wśród nastolatków, ale także praktykowane w gronie osób dorosłych. Przelewanie swych myśli i uczuć na papier jest bardziej powszechne wśród kobiet niż mężczyzn. Stanowi ono świetny sposób na prowadzenie kroniki...

Hobby

Blogowanie

informacyjnym. Blogi nastolatków mają charakter osobistych zwierzeń lub opisów własnych zainteresowań i hobby. Pisanie bloga jest bardzo popularne (...) problemach, ale także na spędzenie wolnego czasu. Blog internetowy to dla wielu...

Hobby

Nastolatek przy komputerze

Nastolatek przy komputerze

Często trudno zauważyć stan przejściowy, gdy dziecko nie jest jeszcze uzależnione ale jest blisko pojawienia się problemu uzależnienia od komputera.

Hobby

Zbieranie przedmiotów

Zbieranie przedmiotów

codziennego użytku z konkretnym motywem (częste hobby dla dzieci to kolekcjonowanie przyborów szkolnych z motywami z ulubionych bajek lub filmów).

Hobby

Ciekawość u dzieci

Ciekawość u dzieci

Maluchy są bardzo ciekawe świata. Chcą poznać odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań.

Hobby

Telefon komórkowy dla dziecka

Czy dziecko powinno mieć telefon komórkowy? Kiedy zdecydować się na zakup telefonu dla dziecka? Odpowiedź jest trudna. Są przeciwnicy kupowania małym dzieciom telefonów komórkowych, którzy twierdzą, że to kolejny zbędny gadget, jaki chcą mieć rozkapryszone...

Hobby

Uzależnienie od komputera

Rewolucja techniczna sprawiła, że w praktycznie każdym domu znajduje się komputer. Już nawet małe dzieci chwytają za myszkę od komputera i chcą korzystać z urządzeń, których używają rodzice. Komputer i Internet mają wiele zalet - ułatwiają codzienne funkcjonowanie...

Hobby

Fotografka ślubna, która ma 9 lat

Fotografka ślubna, która ma 9 lat

Regina Wyllie to 9-letnia Szkotka, która jest... fotografką ślubną. Jej pasja zaczęła się odkąd skończyła 3 latka i pojechała z tatą, profesjonalnym fotografem, w góry na wycieczkę rowerową.   Podczas wyprawy Regina szybko rzuciła w kąt swój zabawkowy...

Hobby

Nastolatek walczy o środowisko. Produkuje torby z papieru

Nastolatek walczy o środowisko. Produkuje torby z papieru

Abdul Muqeet to chłopak z misją. Chce chronić środowisko naturalne, począwszy od swojej rodzinnej miejscowości - Abu Dabi, stolicy jednoczonych Emiratów Arabskich. Kiedy Abdul miał 8 lat jego mama zwróciła uwagę na problem plastykowych toreb tak często...

Hobby

W Cieniu Tronu od Fox Games

Informacja prasowa Tajne stowarzyszenia działające w cieniu królewskiego tronu chcą przejąć władzę nad Starym Państwem. Intrygi, szantaż i groźby stanowią dla nich chleb powszedni. Im większa liczba sług, szlachty i dostojników znajduje się pod ich kontrolą,...