Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Migrena u dziecka – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

 Agnieszka Gotówka
14.02.2018 22:59
Migrena u dziecka – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?
Migrena u dziecka – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć? (123rf)

Czy dziecko może cierpieć z powodu migrenowego bólu głowy? Okazuje się, że tak. Według szacunków, w Polsce problem ten dotyczy ponad 7 proc. kilkulatków.

Ból głowy zgłaszany przez dziecko zawsze budzi w rodzicach niepokój. Objaw ten kojarzymy z poważnymi chorobami neurologicznymi. Wbrew pozorom najczęściej przyczyna tej dolegliwości jest błaha i stosunkowo łatwa do wyeliminowania.

Migrena kojarzy się dorosłym bardzo źle. Osoby, które doświadczają tego rodzaju bólu głowy, wiedzą, że wyklucza on z codziennej aktywności. Dolegliwość jest bardzo silna, towarzyszy jej światłowstręt (fotofobia), nudności, wymioty, nadwrażliwość na zapachy i dźwięki (fonofobia). Ból mija najczęściej po 24-48 godzinach. Zdarza się, że poprzedzają go charakterystyczne objawy, które określa się mianem aury. To m.in. zaburzenia widzenia o charakterze migających plam lub linii oraz zawroty głowy.

U dzieci w większości przypadków nic nie zapowiada mającej nadejść migreny. Ból atakuje nagle - jest umiarkowany lub silny jednostronny. Mogą pojawić się nudności i wymioty. Takie objawy utrzymują się od kilku godzin do nawet 3 dni.

Wśród kilkulatków częściej chorują chłopcy, ale zmienia się to w okresie nastoletnim, kiedy to ból migrenowy atakuje przeważnie dziewczęta.

Rozpoznanie migreny u najmłodszych wcale nie jest proste. W przypadku przedszkolaków trudno jest określić charakter bólu i jego lokalizację. U nastolatków migrenę różnicuje się z napięciowym bólem głowy, często pojawiającym się w tej grupie wiekowej.

1. Leczenie migreny u dzieci

Gdy dziecko będzie zgłaszać nam silny ból głowy i zobaczymy, że jego samopoczucie nie jest najlepsze, dobrze jest zgłosić się do lekarza. Jeśli sami regularnie zmagamy się z tą dolegliwością, możemy podejrzewać, że i nasza pociecha będzie mieć migrenowe bóle głowy. Mimo wszystko lepiej jest wykluczyć inne choroby, które mogą manifestować swoją obecność podobnymi objawami.

Leczenie migreny u dzieci jest podobne jak w przypadku dorosłych, niemniej lekarze starają się znacznie ograniczyć u najmłodszych stosowanie silnych leków przeciwmigrenowych. W przypadku pojawienia się bólu zaleca się sięgnąć po leki przeciwbólowe, np. z ibuprofenem lub paracetamol. Co bardzo ważne, leki z ibuprofenem o stężeniu 40 mg/ml wymagają podania aż do 3 razy mniej leku niż leki z paracetamolem.

Jeśli nasze dziecko będzie mieć migrenę, należy zapewnić mu maksymalny komfort. Pozwólmy mu odpoczywać, najlepiej spać w ciemnym i cichym pokoju. Nie zmuszajmy go również do jedzenia. Gdy ból minie, wróci też apetyt.

2. Czy migrenie można zapobiec?

Jak w przypadku dorosłych, tak i u dzieci jest cały szereg zaleceń, których przestrzeganie może nieco zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu migrenowego:

  • ograniczenie czasu, jaki dziecko spędza przed ekranem telewizora i komputera,
  • regularny sen w ilości dostosowanej do wieku dziecka,
  • częste przebywanie na świeżym powietrzu,
  • aktywność fizyczna,
  • ograniczenie spożycia soli oraz produktów zawierających glutaminian sodu.

Pamiętajmy też, że nie każdy ból głowy świadczy o migrenie. Zawsze trzeba obserwować dziecko i reagować, gdy pojawią się niepokojące objawy. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdy ból nie zmniejszy się po podaniu leków lub stanie się silniejszy.

Każdy, kto choć raz miał migrenę, wie, jak bardzo przykra jest to dolegliwość. Chcielibyśmy, by dzieci nigdy jej nie doświadczyły. Niestety, ból tego rodzaju atakuje również najmłodszych. Warto więc wiedzieć, jak postępować w razie wystąpienia bólu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze