"Mięśnie jaszczurki" w ciele nienarodzonych dzieci. To spadek po naszych przodkach
Naukowcy odkryli, że w ludzkich płodach rozwijają się mięśnie rąk i nóg, które są charakterystyczne dla jaszczurek. Jednak zanikają one przed urodzeniem.
To kolejny po kości ogonowej narząd, który dawniej pełnił jakieś funkcje, ale w pewnym momencie stał się bezużyteczny i w dużej mierze lub całkowicie zanikł.
Naukowcy za pomocą technik obrazowania w 3D przebadali płody od 7. do 13. tygodnia ciąży. Okazało się, że w ich dłoniach i stopach rozwijają się mięśnie, które przypominają te występujące u jaszczurki.
Zostały one znalezione między kośćmi śródręcza i określone jako dorsometacarpales. Odkryto także, że dodatkowe mięśnie zanikają przed urodzeniem, a dokładniej - są wchłaniane przez inne mięśnie – piszą naukowcy na łamach czasopisma "Development''.
1. Dodatkowe mięśnie to spadek po naszych przodkach
Obecnie tego typu mięśnie wciąż mają m.in. jaszczurki i małpy. Te ostatnie używają ich do wspinania się czy manipulowania przedmiotami za pomocą stóp. Jednak u ludzi nie występują już od setek lat.
"To prawdopodobnie jedna z najstarszych pozostałości ewolucji obserwowanych u ludzi. To "dziedzictwo" naszych przodków sprzed 250 milionów lat" – podkreślają naukowcy.
Nie jest jasne dlaczego dodatkowe mięśnie dłoni najpierw są wytwarzane, a następnie usuwane przed urodzeniem, ale naukowcy twierdzą, że dzięki temu etapowi rozwoju człowiek ma sprawne kciuki. Okazuje się bowiem, że spośród wszystkich palców w ciele człowieka, tylko kciuki zachowują dodatkowe mięśnie.
Naukowcy zwracają również uwagę, że dodatkowe mięśnie są czasem związane z genetycznie uwarunkowanymi deformacjami kończyn. Ich odkrycie może pomóc rzucić więcej światła na te wady wrodzone.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl