Trwa ładowanie...

Męczący objaw COVID. Może wybudzać dziecko ze snu

 Kamil S. Sikora
05.09.2022 18:44
Męczący, suchy kaszel może wybudzać dziecko ze snu
Męczący, suchy kaszel może wybudzać dziecko ze snu (Getty Images)

Chociaż kaszel może towarzyszyć takim chorobom jak astma czy infekcjom takim jak grypa lub przeziębienie, to jest on również głównym objawem COVID-19. Jak odróżnić ten symptom, by wiedzieć, że świadczy o tym, że nasze dziecko zaraziło się SARS-CoV-2?

spis treści

1. Na jakim etapie jest pandemia koronawirusa?

W maju br. polski rząd ogłosił koniec stanu epidemii. Zniesiony został obowiązek noszenia maseczek, zlikwidowano powszechne testowanie, a wielu Polaków skorzystało z darmowych szczepionek na koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że SARS-CoV-2 zniknął i możemy spać spokojnie. Wręcz przeciwnie – lekarze ostrzegają, że po letnim rozluźnieniu wirus może uderzyć ze zdwojoną siłą, zwłaszcza, że ostatnie miesiące sprzyjały wakacyjnym podróżom i rozprzestrzenianiu się tego niebezpiecznego patogenu. Dodatkowe niebezpieczeństwo wybuchu kolejnej fali stwarza niewątpliwie powrót dzieci do placówek edukacyjnych.

Obecnie w Polsce dominującym wariantem koronawirusa jest Omikron BA.5. I chociaż uważany jest za mniej zjadliwy niż poprzednie warianty, to naukowcy podkreślają, że znacznie łatwiej się nim zarazić.

2. Jakie objawy daje koronawirus?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Wśród objawów, które teraz najczęściej pojawiają się u zakażonych, wymienia się: katar, bóle mięśni, ból głowy, gardła, gorączkę, nocne poty, ból i dzwonienie w uszach, a także kaszel. Ten ostatni objaw jest również charakterystyczny dla przebiegu takich infekcji jak grypa czy przeziębienie. Dlatego warto wiedzieć, jak go odróżnić.

Podczas COVID-19 pojawiają się nagłe ataki kaszlu. Jest on męczący, duszący, suchy, a chorzy skarżą się również na to, że towarzyszy mu drapanie w gardle. Odczuwalna jest też zadyszka, której intensywność nie współgra z wykonywaną aktywnością. Covidowy kaszel może wybudzać ze snu – zwłaszcza dzieci.

Objaw ten utrzymuje się od trzech-czterech tygodni do nawet kilku miesięcy. Należy pamiętać, że jeśli kaszel trwa zbyt długo, lekarz powinien zlecić przeprowadzenie RTG płuc, gdyż covidowy kaszel, w przeciwieństwie do zwykłego - może doprowadzić do ciężkich powikłań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze