Maszyny do szycia w atrakcyjnych cenach. Odśwież swoją garderobę na wiosnę

Lubisz szyć w ramach hobby, a może masz już większe doświadczenie i chcesz zmienić coś w swojej szafie, lecz brakuje ci odpowiedniego sprzętu? Wybraliśmy maszyny do szycia w atrakcyjnych cenach.

Zobacz film: "Szycia na miarę - popularne w przedsiębiorstwach"

1. Maszyna do szycia – jaką wybrać?

Wybór maszyny do szycia może być prawdziwym dylematem, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Jeśli jesteś osobą początkującą, możesz wybierać spośród maszyn mechanicznych i elektronicznych. Podstawowe rozróżnienie między nimi to sposób tworzenia ściegu. W przypadku mechanicznej maszyny do szycia za działanie urządzenia odpowiada mechaniczny system składający się z zębatek i innych elementów, którym zarządzamy manualnie. Elektroniczna maszyna do szycia często wyposażona jest w wyświetlacz, sterowana jest przez odgórnie zaprogramowany system, który obsługuje dużą liczbę ściegów i sporo dodatkowych funkcji. Bardziej zaawansowanym modelem będą komputerowe maszyny do szycia, które pozwalają na definiowanie własnych ustawień i zapisywanie ich w pamięci maszyny.

Jeżeli nasza działalność krawiecka jest sporadyczna, wystarczą nam podstawowe ściegi. Warto zainwestować w solidny sprzęt, który pozwoli na sprawne domowe szycie. Codzienny użytek może obejmować wiosenne zwężanie odzieży, szycie nowych firanek, zasłon czy ścierek, a także przerabianie już nieprzydatnej zimowej odzieży. Pamiętajmy, żeby przed zakupem dobrze zapoznać się ze specyfikacją i recenzjami danej maszyny do szycia, dzięki czemu wydatek na ten praktyczne sprzęt okaże się opłacalny.

2. Cechy dobrej maszyny do szycia

Osoby zaznajomione z tematem wiedzą, jakie funkcje maszyny do szycia są dla nich najważniejsze. Na co jednak zwracać uwagę w pierwszej kolejności, gdy dopiero zaczynamy? Przede wszystkim nie musimy kupować maszyny, która udostępnia bardzo dużo ściegów. Laikowi potrzebne będą podstawowy ścieg prosty i zygzak, praktyczny będzie też ścieg overlockowy służący do wykańczania materiałów. Osobom szyjących na potrzeby domowe przyda się możliwość zmiany położenia igły, regulacja gęstości i szerokości ściegu, a także dodatkowe stopki np. do cerowania.

Przydatną funkcją maszyny do szycia jest regulowany docisk stopki
Przydatną funkcją maszyny do szycia jest regulowany docisk stopki (pexels.com/Alex Andrews)

Bardziej wymagające użytkowniczki maszyn do szycia powinny zwrócić uwagę na chwytacz, który może być wahadłowy lub rotacyjny – ten drugi jest wygodniejszy i prostszy w obsłudze. Jeżeli chcemy, żeby maszyna służyła nam długo, postawmy na solidną obudowę z jak największą liczbą metalowych elementów. Właśnie dla bardziej zaawansowanych krawcowych, szyjących dużo i często, a przy tym korzystających z bardziej różnorodnych ściegów, przeznaczone są elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia. Dla amatorek, które nie planują eksperymentów i dalszego rozwijania swoich umiejętności, większość z nich okaże się nieprzydatna.

3. Maszyny do szycia – ściegi i funkcje

Najważniejszymi ściegami, bez których nie obejdzie się żadna krawcowa, jest ścieg zygzakowy oraz ścieg prosty. Niezwykle przydatny jest też ścieg overlockowy. Do skracania spodni czy spódnic wykorzystamy ścieg kryty, a ratunkiem dla dziurawej garderoby będzie ścieg cerujący. Jeżeli planujemy pracę na delikatnych tkaninach, np. chcemy uszyć sukienkę albo satynową bluzkę, sprawdzą się tu ściegi elastyczne i satynowe. Pamiętajmy, że najtańsze maszyny do szycia niesprawdzonych producentów mogą mieć problem z grubszymi materiałami takimi jak jeans.

Do przydatnych funkcji maszyn do szycia należy dość standardowy dzisiaj automatyczny nawlekacz igły, niezwykle użyteczne jest też automatyczne obszywanie dziurek. Ważny może się okazać regulowany docisk stopki, którego zadaniem jest dopasowanie nacisku w zależności od rodzaju materiału – zagwarantuje on skuteczne trzymanie grubszych tkanin. Funkcjonalna maszyna do szycia nie obejdzie się bez wolnego ramienia, a także możliwości szycia wstecz, która uchroni szwy przed pruciem się.

Zabawa z maszyną do szycia pozwala na odświeżenie garderoby – oryginalne hafty i ozdoby to coś dla osób z fantazją. Żeby zrealizować nietypowe pomysły, przydadzą się maszyny do szycia umożliwiające wyszywanie, naszywanie aplikacji czy haftowanie. Niektóre maszyny pozwolą nam również na prostą pracę z filcem oraz innymi specyficznymi materiałami.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.