Trwa ładowanie...

Marysia Szlązak ze Świdnika wróciła do domu po leczeniu w Rzymie. Wygrała walkę ze złośliwym nowotworem móżdżku

 Dorota Mielcarek
21.11.2019 12:49
Marysia z rodzicami
Marysia z rodzicami (Facebook)

Marysia Szlązak miała 2 lata, kiedy jej beztroskie dzieciństwo przerwała poważna choroba. Dziewczynka walczyła o życie ponad rok, leczona w klinice w Rzymie. Udało się! Niedawno wróciła do domu, a po nowotworze nie ma już śladu.

1. Marysia walczyła z rakiem móżdżku

W 2018 r. zbieraliśmy pieniądze dla Marysi ze Świdnika. Na jej leczenie potrzebne było prawie pół miliona złotych. Na szczęście zbiórka zakończyła się wielkim sukcesem.

Niestety w Polsce lekarze nie chcieli podjąć się tak skomplikowanej operacji i po wielu konsultacjach ze specjalistami z całego świata dziecko pojechało do szpitala Bambino Gesu w Rzymie.

Doszło do tego dzięki ludziom dobrej woli, którzy nie przeszli obojętnie obok cierpienia dziewczynki.

Zobacz film: "Wszystko co przyszła mama powinna wiedzieć o karmieniu piersią"

Podczas pobytu w Rzymie, Marysię odwiedziła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, ale także ojciec Adam Szustak.

"Został na noc i rano odprawił w domu Mszę Świętą za mnie i za całą śmieszną rodzinkę. Pierwszy raz uczestniczyłam w domu w Eucharystii. Kochany ojciec Adam" – piszą rodzice Marysi w jej imieniu w mediach społecznościowych.

Nie tylko ojciec Szustak pobłogosławił małą Marysię, zrobił to także papież Franciszek.

Papież pobłogosławił Marysię
Papież pobłogosławił Marysię (Facebook)

- Spotkaliśmy się z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra. Było to emocjonujące i wielkie wydarzenie i na szczęście to był moment, kiedy Marysia wyszła ze szpitala między chemiami – wspomina Piotr Szlązak, tata Marysi.

2. Leczenie Marysi w Rzymie

Rodzice przez cały proces leczenia, który trwał ponad rok, byli przy córce. Niestety, jej starsza siostra, Alinka, była za mała, aby na to patrzeć - musiała zostać w Polsce.

8 listopada rodzina Szlązaków wróciła do domu. Po raku nie ma śladu.

Powitanie Marysi na lotnisku
Powitanie Marysi na lotnisku (Facebook)

- Marysia przeszła całą procedurę leczenia, płyn rdzeniowo-mózgowy jest w porządku, jednak nie można powiedzieć, że jest zdrowa, bo to nowotwór złośliwy. Przez kolejne 5 lat obserwujemy stan córki, aby nie pojawiła się wznowa – mówi Piotr Szlązak.

Nareszcie rodzina jest razem i może się wspierać.

- Siostra Marysi jest szczęśliwa, że wróciliśmy do domu i jesteśmy w komplecie. Niesamowite jest patrzeć, jak jedna drugą napędza. Rehabilitacja idzie znacznie sprawniej, kiedy Alinka i Marysia są razem, szczególnie że czas rozłąki był długi – wspomina ojciec dziewczynek.

Marysia Szlązak wraca do zdrowia
Marysia Szlązak wraca do zdrowia (Facebook)

Marysia jest w coraz lepszej kondycji, pomimo tego, że leczenie wycieńczyło jej organizm. Dziewczynka jeszcze nie chodzi, ale próbuje utrzymać równowagę. Przed nią jeszcze długa droga, aby odzyskać pełną sprawność i nauczyć się samodzielności.

- To nie koniec. Pozostajemy pod opieką szpitala w Rzymie. Przed nami długa rehabilitacja w Polsce i musimy nadrobić zaległości rozwojowe. Wycięcie guza powoduje traumę, a chemia znacznie wpłynęła na stan zdrowia Marysi. Do tego ma problemy ze wzrokiem – opowiada tata Marysi.

Każdy może wesprzeć Marysię w powrocie do zdrowia. Link do zbiórki znajdziesz TUTAJ.

Marysia jest już w Polsce
Marysia jest już w Polsce (Facebook)

Każda historia jest inna i choć przed Marysią jeszcze długa droga, wiele wskazuje na to, że będzie zupełnie zdrowa. Piotr Szlązak wiele razy podkreślał, że rodzice najlepiej znają swoje dziecko i powinni zaufać intuicji, kiedy w grę wchodzi zdrowie, a nawet życie.

- Dziecko lepiej w to wszystko wchodzi, kiedy ma ze sobą rodziców niezestresowanych. Trzeba dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Wspierać się i otworzyć na ludzi. Nie można zamknąć się z problemami w domu – podsumowuje Szlązak.

Ludzie piszą, że to prawdziwy cud, że dziewczynka wyzdrowiała i wspierają Marysię w dalszej walce o powrót do zdrowia, a rodzice dziekują za modlitwę i dobroć, której doświadczyli.

Zobacz także: Nietypowe objawy nowotworu u dzieci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.