Trwa ładowanie...

Mamy o leczeniu małych dzieci w czasie pandemii - wyniki ogólnopolskiego badania. Uczulamy, by nie lekceważyć objawów, które mogą zakończyć się astmą.

Avatar placeholder
10.04.2021 07:03
Materiał sponsorowany przez
(Pexels)

Dostęp do lekarza w pandemii jest utrudniony, młodym rodzicom łatwiej jest zbagatelizować objawy, które nie zweryfikowane przez lekarza, mogą prowadzić aż do rozwoju astmy. Minister Zdrowia wprowadził ograniczenie leczenia małych dzieci przez telefon – podpowiadamy, jakie objawy powinny skłonić rodziców do jak najszybszej wizyty u lekarza.

W ogólnopolskim badaniu matek (próba 1000 osób) przeprowadzonym przez BIOSTAT:

(Materiał prasowy)

Alergia na mleko – teleporada nie wystarczy by dokładnie zdiagnozować dziecko.

Pierwsze objawy mogące świadczyć o alergii na mleko, najczęstszej alergii występującej u niemowląt, pojawiają się w pierwszych miesiącach życia. Dla świeżo upieczonych rodziców mogą wydać się niecharakterystyczne, alergia bowiem manifestuje się poprzez:

  • uczulenie, szczególnie w zgięciach (łokci, kolan)
  • biegunka
  • wymioty
  • bóle brzucha przypominjące kolkę
  • słabe przybieranie na wadze
  • dziecko może być niespokojne, lekarze często nazywają, że jest „nieodkładalne”, trzeba je cały czas nosić na rękach.

Mamy dzieci, u których objawy alergii na mleko pojawiły się po praz pierwszy podczas pandemii, obserwowały poniższe objawy:

(Materiał prasowy)

Te objawy są niemożliwe do zdiagnozowania w formie teleporady, niezbędne jest dokładne zbadanie dziecka, co podkreślają też doświadczeni lekarze, dla których taka forma leczenia niemowląt i małych dzieci to dodatkowe obciążenie i stres. Również matki oceniają negatywnie taka formę kontaktu z lekarzem.

(Materiał prasowy)

Alergia na mleko – kluczowa właściwa diagnostyka i postępowanie żywieniowe.

W przeprowadzonym badaniu matki stwierdziły także, że podczas pandemii pogorszył się dostęp do możliwości otrzymania recepty na specjalne preparaty (hydrolizaty), które stosuje się u tych dzieci, jeśli nie są karmione piersią ( z zachowaniem diety eliminacyjnej przez matkę).

Właściwe postępowanie żywieniowe jest kluczowe w procesie leczenia alergii na mleko, co więcej – publikacje naukowe wskazują, że przy zastosowaniu hydrolizatu kazeiny ze szczepem bakterii probiotycznych LGG można przyspieszyć wyrastanie dzieci z alergii, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia marszu alergicznego. Marsz alergiczny to zjawisko polegające na tym, że u dziecka, u którego pojawiła się alergia na mleko, występuje zwiększone prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych alergii, w tym astmy wczesnodziecięcej .

Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące leczenia dzieci do lat 6 – dobre wiadomości dla rodziców

W ostatnich dniach wprowadzono nową regulację, zgodnie z którą wizyta pierwszorazowa dziecka do lat 6 ma się odbywać w formie tradycyjnej. Rodzice, którzy obserwują u swojego niemowlęcia objawy mogące świadczyć o alergii mogą wykonać test, którego wyniki można wydrukować lub zapisać i zabrać ze sobą na wizytę u lekarza:

Test objawów alergii: https://www.czytoalergia.pl

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze