Trwa ładowanie...

Mało kto wie, że 100 lat temu były "zakazane". Dzisiaj te imiona biją rekordy popularności

Avatar placeholder
20.10.2023 09:49
Mało kto wie, że 100 lat temu były "zakazane". Dzisiaj te imiona biją rekordy popularności
Mało kto wie, że 100 lat temu były "zakazane". Dzisiaj te imiona biją rekordy popularności (Getty Images)

Wielu przyszłych rodziców ma dylemat, jak nazwać dziecko. Możliwości jest tyle, a wybór głównego imienia może być tylko jeden. Dziś nierzadko szukamy inspiracji w sieci. Jeszcze 100 lat temu nie było to możliwe. Pojawił się więc poradnik pt. "Pani domu", w którym autor w szczególności nie polecał niektórych imion. Zadziwiające, że wśród nich znajduje się m.in. Agnieszka, Weronika, Katarzyna, Tomasz czy Marcin.

spis treści

1. Wybór imienia dla dziecka

Wybierając imię dla dziecka, można brać pod uwagę różne kryteria - tradycję, sentyment, znaczenie lub aktualnie panującą modę. Trzeba jednak pamiętać, że ta ostatnia lubi się zmieniać i to, co dziś jest na topie, za jakiś czas może być wręcz odradzane.

Aktualnie w naszym kraju szczególnym uznaniem cieszą się imiona staropolskie. W pierwszej połowie 2023 roku na szczycie listy znalazły się imiona, takie jak: Nikodem, Antoni, Jan, Aleksander czy Franciszek, a także Zofia, Zuzanna, Laura oraz Hanna.

2. Imiona "zakazane"

Zobacz film: "Dopiero podczas porodu okazało się, że będą mieć bliźniaki"

Na początku XX wieku popularne były poradniki pisane przez Bolesława Londyńskiego, który tworzył je pod pseudonimem Mieczysław Rościszewski. Polacy mogli wówczas zapoznać się z takimi pozycjami, jak: "Dobry ton", "Gry i zabawy towarzyskie", "Jak bawić się w towarzystwie", "Księga obyczajów towarzyskich" czy "Pani domu". W tej ostatniej, wydanej w 1904 roku, znalazła się lista imion "zakazanych".

Autor uważał, że starodawne imiona nie są odpowiednie dla małych dziewczynek.

"A więc i u nas używać imion starożytnych nie należy - można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność - n.p. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie" - czytamy w poradniku "Pani domu".

Lista niezalecanych imion męskich również zadziwia, gdyż pojawiają się na niej imiona dobrze wszystkim znane i często wybierane przez Polaków.

"Nieodpowiednimi są również dla chłopców imiona, stanowiące przywilej gminu, jak: Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech. Również nie nadaje się już imion bohaterów chłopcom, n.p. Napoleon, Cezar, Maryusz, Achilles" - pisał Mieczysław Rościszewski

3. Aktualne zasady

A jak sytuacja wygląda dzisiaj? Choć nie ma oficjalnej listy imion zakazanych, to Rada Języka Polskiego podaje ogólne zasady, jakimi należy się kierować, wybierając imię dla dziecka. Trzeba pamiętać, że imię nie powinno pochodzić od nazw geograficznych, mieć archaicznej pisowni lub nawiązywać do wyrazów pospolitych. Wybrane przez rodziców imię nie może być również ośmieszające lub krzywdzące dla młodego człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze