Trwa ładowanie...

Makijaż oczu - jak go wykonać?

Avatar placeholder
30.11.2018 11:40
Makijaż oczu nadaje spojrzeniu wyrazistości, warto jednak zadbać o to, by efekt był trwały
Makijaż oczu nadaje spojrzeniu wyrazistości, warto jednak zadbać o to, by efekt był trwały (iStock/gpointstudio)

Makijaż oczu może wykonać każda kobieta, jednak końcowy efekt w dużej mierze zależy od doświadczenia. Wbrew pozorom nawet cienie, tusz, eyeliner i pewna ręka mogą nie wystarczyć. Na trwałość i dobry wygląd make-up wpływają jakość stosowanych produktów, właściwa bazy i ewentualnie utrwalacz. Podpowiadamy, po jakie kosmetyki sięgnąć, żeby wykonać estetyczny i trwały makijaż oczu.

spis treści

1. Odpowiednia baza pod makijaż oczu

Nawet po najbardziej udanym makijażu szybko nie zostanie śladu, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej bazy. Chyba każda kobieta stosująca kosmetyki doświadczyła na własnej skórze rozmazanego tuszu czy zbrylających się w załamaniach powieki cieni. Z tymi trudnościami możemy się uporać, stosując bazę pod makijaż. Istnieją specjalne bazy do twarzy, które możemy stosować pod podkład, jednak w przypadku makijażu oczu należy sięgnąć po wyspecjalizowane kosmetyki.

Po jakie bazy do makijażu oczu sięgnąć? W pierwszej kolejności może nam się przydać baza pod tusz do rzęs. Może ona zawierać substancje pielęgnujące rzęsy i poprawiające ich kondycję, dzięki czemu zastąpi odżywkę. Dodatkowo wpłynie ona korzystnie na łatwość nakładania tuszu, a przede wszystkim przedłuży jego trwałość i zabezpieczy przed rozmazywaniem się oraz kruszeniem maskary. Polecamy też wypróbowanie bazy pod cienie do powiek. Wyrówna ona koloryt powieki i wygładzi jej powierzchnię, dzięki czemu o wiele łatwiejsze okaże się równomierne rozprowadzenie cieni. Dzięki bazie do oczu zauważymy różnicę w trwałości cieni – po dłuższym czasie cienie nie zrolują się ani nie zbledną, w przy tym będą w dalszym ciągu wyraziste.

Zobacz film: "Powodują nawet połowę zanieczyszczeń w miastach. Wszyscy mamy je w domu"

2. Makijaż oczu – podstawy

Makijaż warto dobrać do sytuacji – inaczej pomalujemy oczy na wieczór, a inaczej na co dzień. Gdy wykorzystamy odpowiednią bazę, będziemy mieć pewność, że make-up przetrwa cały dzień poza domem. Makijaż dzienny powinnyśmy zachować w delikatnej i stonowanej kolorystyce. Jeśli chcemy wykorzystać cienie, najlepiej zacząć od cielistego lub jasnobrązowego koloru, którym pokryjemy całą powiekę. W dalszej kolejności sięgnijmy po ciemniejszy cień np. szary czy beżowy, który możemy wykorzystać zgodnie z naszymi preferencjami. Dyskretną opcją do pracy może być zarysowanie linii załamania powieki i zewnętrzny kącik oka, a także lekkie podkreślenie dolnej powieki. Na co dzień możemy wykorzystywać cienie do powiek w kredce lub sięgnąć po matowe palety cieni.

Dość problematyczną kwestią dla wielu kobiet bywa podkreślenie linii rzęs kredką lub eyelinerem. Dla mniej doświadczonych kobiet lepszym wyborem będzie kredka do oczu. Daje ona efekt nieco rozmytej kreski, dzięki czemu nie potrzebujemy niebywałej wprawy, żeby uzyskać zadowalający rezultat. Większej precyzji wymaga eyeliner, ale jest za to o wiele bardziej wyrazisty i trwały. Do wyboru mamy eyelinery w pisaku, żelu i płynie, przy czym ten pierwszy typ jest najlepszy dla początkujących. Eyeliner możemy śmiało nanieść na zaaplikowany wcześniej cień do powiek.

Ostatnim krokiem podczas malowania oczu powinno być naniesienie tuszu do rzęs. Warto dobrać typ szczoteczki pod kątem efektu, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy też, że brokatowe i jaskrawe cienie, a także wyraziste pociągnięcia eyelinerem lepiej zarezerwować dla makijażu wieczorowego.

3. Utrwalenie makijażu

Gotowy makijaż ma ograniczoną żywotność. Jeśli wykorzystałyśmy odpowiednią bazę i kosmetyki wodoodporne, zapewnimy mu lepszy wygląd przez dłuższy czas. Mimo wszystko warto sięgnąć po jeszcze jeden kosmetyk – utrwalacz do makijażu znany też jako fixer. Jest to produkt w sprayu, który rozpylamy na twarzy po skończeniu make-upu. Ma on działanie wodoodporne, chroni też przed rozmazywaniem i wycieraniem. Fixer świetnie sprawdzi się, jeśli wybieramy się na wesele, sylwestra lub inną całonocną zabawę. Utrwalacz przyda się również latem, gdy przy wysokich temperaturach ryzyko spłynięcia makijażu dramatycznie wzrasta.

Alternatywą dla utrwalacza – który ma dość intensywne działanie i blokuje pory skóry – może być woda termalna. Posłuży ona szczególnie alergiczkom, a także kobietom o cerze wrażliwej i z niedoskonałościami. Do jej korzystnych właściwości zalicza się działanie antyoksydacyjne i przeciw podrażnieniom, zmniejsza ona zaczerwienienie i wygładza skórę. Woda termalna może być stosowana na wiele sposobów, a więc nie tylko do utrwalania makijażu, ale też nawilżania i poprawiania wyglądu skóry rano, wieczorem lub w ciągu dnia.

Pamiętajmy, aby pod koniec dnia dokładnie zmyć makijaż. Od właściwego oczyszczenia porów zależy stan naszej cery, i to nie tylko następnego dnia. Makijaż pozostawiony na noc nie tylko może podrażnić skórę, ale również doprowadzić do powstania wyprysków. A dobrze wiemy, że pozbycie się ich może być prawdziwą drogą przez mękę i zająć dużo czasu.

Polecane dla Ciebie