Trwa ładowanie...

Lody zero waste – jak ponownie wykorzystać pudełko i patyczki po lodach

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 02.11.2022 14:38
Lody w roli inspiracji do rodzinnych aktywności? Tak! Wspólne tworzenie lodowych deserów i kreatywne prace plastyczne z pudełek i patyczków to świetna zabawa!
Lody w roli inspiracji do rodzinnych aktywności? Tak! Wspólne tworzenie lodowych deserów i kreatywne prace plastyczne z pudełek i patyczków to świetna zabawa! (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany Jeronimo Martins Polska

Jedzenie lodów to czysta przyjemność! Lodowe przysmaki oraz opakowania czy patyczki, które zostają po ich zjedzeniu mogą również zostać wykorzystane do rozmaitych rodzinnych aktywności.

Jednym z większych wyzwań rodziców małych dzieci jest wymyślanie zabaw, które zajmą maluchy i starszaki na dłużej niż kilka minut. Zajęcia powinny być łatwe do przygotowania i bazować na materiałach, które mamy pod ręką. Świetnie, gdyby aktywności były angażujące i atrakcyjne dla wszystkich członków rodziny, a dodatkowo sprzyjały integracji. Dlaczego piszemy o tym wszystkich w kontekście lodów? Bo to uniwersalny deser o ogromnym, kreatywnym potencjale!

Sprawdź nasze pomysły na wykorzystanie lodów do rodzinnych zabaw! Postaw na zabawę w przyrządzanie lodowych deserów i pokaż dziecku, jak można powtórnie wykorzystać opakowania i patyczki po lodach!

Zróbmy sobie lodowy deser!

Dzieci uwielbiają wszelkie kuchenne eksperymenty. Przygotowywanie potraw z mamą, tatą czy starszym rodzeństwem jest źródłem doskonałej zabawy. Zaabsorbowane i zaangażowane w kreowanie posiłków dziecko uczy się w ten sposób podstawowych zasad obowiązujących w kuchni. Lody są uniwersalne i ponadczasowe! Trudno znaleźć kogoś, kto nie docenia ich walorów smakowych. Lodowe kompozycje doskonale wpisują się w letnie przyjęcia oraz każdą imprezę, której głównymi uczestnikami są dzieci.

Komponowanie lodowych deserów to wciągające zajęcie i świetna zabawa, którą możesz zaproponować swojej rodzinie w niedzielne popołudnie. Dekorowanie lodów w pucharkach to również świetny pomysł na atrakcję podczas przyjęcia urodzinowego dziecka.

Komponowanie deserów z lodami - co będzie potrzebne?

Oczywiście lody i dowolne naczynia. Komponując desery w rodzinnym gronie możesz wykorzystać szklane pucharki lub miski. Podczas przyjęć dla dzieci bezpieczniejszym rozwiązaniem będą kolorowe, papierowe miseczki. Zadbaj także o wygodne podkładki na stół oraz bezpieczne nożyki do krojenia owoców.

Ponadto przygotuj:

  • kolorowe posypki,
  • świeże owoce,
  • bakalie, wiórki kokosowe, płatki migdałowe, kakao, listki mięty,
  • czekolady – tabliczki do posiekania lub płatki czekoladowe,
  • żelki, pianki, mini bezy i małe kruche ciasteczka,
  • bitą śmietanę,
  • polewy smakowe.

Zabawa w dekorowanie deserów podczas przyjęcia dla dzieci – o czym pamiętać?

Jeżeli chcesz zaproponować małym gościom zabawę w dekorowanie lodowych deserów – upewnij się wcześniej, czy dzieci nie mają żadnych alergii pokarmowych, np. na orzechy lub czekoladę. Przygotuj ograniczoną ilość dodatków, w myśl zasady: co za dużo, to niezdrowo. Aby zapobiec ewentualnym nieporozumieniom wszystkie posypki, bakalie i owoce możesz podzielić na tyle porcji, ile osób weźmie udziału w zabawie – każde dziecko będzie miało do dyspozycji swoją miseczkę z dodatkami.

dziewczynka w niebieskiej koszulce trzyma dwa rożki lodowe udekorowane żelkami, bezami i cukierkami
dziewczynka w niebieskiej koszulce trzyma dwa rożki lodowe udekorowane żelkami, bezami i cukierkami (Materiał Partnera)

Lodowe kompozycje mogą być absolutnie dowolne lub być przygotowywane zgodnie z wymyślonym przez Ciebie motywem przyjęcia. Gotowe desery lodowe możecie oceniać, bawiąc się w urodzinową wersję Master Chefa, bądź przeprowadzając tajne lub jawne głosowanie na najciekawszy deser.

Jeżeli przyjęcie odbywa się latem, a Ty dysponujesz własnym ogródkiem, możesz zaproponować dzieciom samodzielne zebranie owoców sezonowych oraz ich odpowiednie przygotowanie.

Elementem zabawy może być również wcześniejsze ozdobienie pojemniczków na desery. Wówczas zamiast kolorowych pudełek – kup zwykłe miseczki papierowe (białe lub brązowe) i przygotuj kolorowe papiery, bibułki, wstążki i naklejki. Pamiętaj, że z lodów można również przygotować kolorowe shaki i koktajle!

Lody zjedzone? Czas na wykorzystanie patyczków i pudełek!

Twoja rodzina uwielbia lody? Nie wyrzucaj tego, co zostaje po ich zjedzeniu! Jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów plastycznych, który może być stosowany w ramach kreatywnych zabaw w domu, przedszkolu czy szkole jest patyczek po lodach! Drewno doskonale współpracuje z innymi materiałami, można po nim bezpiecznie rysować i malować, a także łączyć ze sobą i oklejać dowolnymi ozdobami, m.in. tekstylnymi, piankowymi czy papierowymi.

grupa dzieci wykonująca prace plastyczne, wycinając wzory z papieru.
grupa dzieci wykonująca prace plastyczne, wycinając wzory z papieru. (Materiał Partnera)

Do czego możesz wykorzystać podłużne drewniane szpatułki? Oto kilka propozycji:

  • Pacynki do mini teatrzyków – każdy patyczek może być inną postacią, którą przygotujesz sięgając po kredki, flamastry lub mazaki, a także skrawki materiału czy piankowe naklejki.
  • Przestrzenne konstrukcje – z odpowiednio połączonych patyczków mogą powstać domki, płotki, huśtawki czy ekologiczne samochodziki.
  • Pudełka i pojemniki na kredki – z patyczków możesz stworzyć pojemniki różnej wielkości, kwadratowe i prostokątne (również z wieczkiem!) oraz obłe i wysokie (oklejając nimi np. okrągłe pudełko po lodach!).
  • Ramki na zdjęcia i rysunki – ramki dla dziecięcych rysunków, okolicznościowych kartek czy widokówek stworzysz łącząc ze sobą cztery patyczki lub przyklejając na tekturze patyczki na płasko, jeden pod drugim (ramki możesz dowolnie ozdabiać!).
  • Ozdoby świąteczne – z patyczków można wykonać dziecięce ozdoby na dowolną okazję, np. gwiazdki na choinkę czy zabawne króliczki i jajka na patyczkach na Wielkanoc.
  • Puzzle – wystarczy ułożyć obok siebie identyczne patyczki, narysować na ich łącznej powierzchni wybrany rysunek lub przykleić dowolną grafikę, a następie rozciąć na pojedyncze elementy.
  • Pomoce edukacyjne – na patyczkach po lodach możesz zapisywać pojedyncze litery lub cyfry, z których dziecko będzie układało słowa, a także działania i wyniki.

Potrzebujesz więcej lodów i więcej patyczków? Wypróbuj lody dla dzieci Marletto Fixer, Ice Rockers dostępne w sieci sklepów Biedronka, idealne dla kreatywnych rodzin!

A co z opakowaniami po lodach? Je również możesz wykorzystać! Masz do czynienia z solidnymi, zamykanymi pojemnikami, które zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością. Mogą Ci więc posłużyć do przechowywania dowolnych produktów spożywczych, również w lodówce i zamrażarce.

Możesz je także wręczyć dzieciom, które stworzą z nich ozdobne pojemniki do przechowywania kredek czy ołówków, bądź małych zabawek (np. figurek czy samochodzików). Podłużne pudełka po lodach familijnych mogą stać się łóżkami lub wanienkami dla lalek, a prostokątne i walcowate pojemniki – do tworzenia zaawansowanych konstrukcji budowlanych, np. zamków z wieżyczkami czy wielopoziomowych parkingów. A jakie są Wasze pomysły na smaczne zabawy w duchu zero waste?

Artykuł sponsorowany Jeronimo Martins Polska

Polecane dla Ciebie