Leki przeciwgorączkowe a jedzenie
Najczęściej przyjmowanymi lekami są środki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. Podajemy je również dzieciom. Czy jednak zawsze robimy to poprawnie i zgodnie z zaleceniami?
Czy wiesz, że prawidłowe działanie niektórych leków zależy od czasu ich przyjęcia w stosunku do posiłku? To niezwykle ważny element terapii, ale nie wszyscy o nim pamiętają. Może mieć to poważne konsekwencje, zwłaszcza w przypadku najmłodszych.
Każde danie zawiera określone składniki, np. białko, tłuszcze, witaminy, błonnik, flawonoidy. Wszystkie one mogą wpłynąć na sposób wchłaniania leku: albo je nasilają, albo ograniczają. W konsekwencji lek może nie zadziałać lub wręcz przeciwnie – jego działanie spotęguje się.
1. Kiedy przyjmować leki?
Wielu z nas nie zastanawia się, kiedy przyjmować leki. W przypadku środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych rodzice najczęściej zwracają uwagę na czas, jaki upłynął od podania ostatniej dawki. To niezwykle ważne. Niemniej istotne jest jednak to, czy preparat przyjmowany jest po posiłku.
2. Czym popijać leki?
Wszystkie przyjmowane leki powinny być popijane wodą. Nie wolno zastępować jej herbatą, sokami owocowymi lub kompotami.
W czasie gorączki należy szczególnie dbać o to, by nasza pociecha przyjmowała duże ilości płynów. Może nie mieć apetytu i nie warto zmuszać jej do jedzenia, jednak nawadnianie organizmu jest kluczowe. Już wzrost temperatury o jeden stopień w stosunku do normy zwiększa straty wodne o 12 proc. Nie trudno więc o odwodnienie.
Jeśli nasza pociecha nie lubi pić wody, można jej podać sok, ale w ilości nie większej niż 150 ml na dobę. Nie zaleca się sięgania po nie w czasie gorączki, bo mogą wywołać wymioty.
3. Dieta w gorączce
W czasie choroby duże znaczenie ma dieta. Gdy pojawia się gorączka, w organizmie następuje wzmożony rozkład białek, wzrost metabolizmu o 20 proc., serce pracuje intensywniej. Posiłki powinny więc uwzględniać te zmiany. Muszą być lekkostrawne, najlepiej gotowane. Unikać należy potraw smażonych, tłustych, ostrych.
Maluchom można przyrządzić gotowane warzywa, chude mięso i ryby. Nie trzeba rezygnować z mleka i jego przetworów, mimo że czasem odradza się ich podawanie dzieciom z gorączką. Nie ma żadnych wiarygodnych badań, które potwierdziłyby, że mleko podnosi temperaturę i nasila objawy infekcji.
Niemowlęta i małe dzieci, które karmione naturalnie, w czasie choroby należy częściej przystawiać do piersi. Maluch będzie pewnie pił krótko, ale częściej. A to dlatego, że mleko pierwszej fazy jest wodniste i doskonale gasi pragnienie.
W czasie gorączki rośnie też zapotrzebowanie na żelazo oraz witaminę C. Do diety warto więc włączyć produkty będące ich dobrym źródłem, m.in. czerwoną paprykę, natkę pietruszki, dziką różę, kaszę jaglaną, orzechy czy buraki.
Gdy dziecko choruje, lepiej nie podawać mu słodyczy. Obecny w nich cukier jest doskonałą pożywką dla patogenów. Unikać trzeba też żywności z dodatkiem barwników i konserwantów.
Leki obniżające gorączkę podaje się dzieciom wtedy, gdy ich samopoczucie nie jest najlepsze. Niektóre z nich będą w stanie biegać i dobrze się bawić nawet z temperaturą powyżej 38°C. W każdym przypadku trzeba jednak dbać o właściwą dietę. Jedzenie i odpowiednie nawadnianie mogą pomóc w walce z infekcją.