Trwa ładowanie...

Ważne zalecenia GIS-u dotyczące legionelli. Dotyczą szkół i przedszkoli

Avatar placeholder
31.08.2023 08:57
Legionella na Podkarpaciu. Opublikowano zalecenia dla szkół i przedszkoli
Legionella na Podkarpaciu. Opublikowano zalecenia dla szkół i przedszkoli (East News)

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny opublikował wytyczne dla szkół i przedszkoli w związku z ogniskiem zakażeń bakterią Legionella pneumophila w Rzeszowie. Nie żyje już 16 zakażonych osób. Do tej pory hospitalizacji wymagało 155 chorych. Niestety wciąż nie jest znane źródło zakażeń.

spis treści

1. Legionella w Polsce

Nie żyje już 16 osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila. Ponadto, według oficjalnych statystyk ze środowego (30 sierpnia) komunikatu rzeszowskiego sanepidu, liczba osób zakażonych, którzy trafili do szpitali, wzrosła do 155.

Większość zakażonych pochodzi z Rzeszowa (104 osoby) i powiatu rzeszowskiego (35).

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o powikłaniach po grypie. Najczęstsze są zapalenie zatok i ucha"

Zakażenia potwierdzono też w innych regionach: na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i Wielkopolsce (w przeciwieństwie do Podkarpacia nie ma tam jednak ognisk).

Objawy zakażenia mogą pojawić się od dwóch do dziesięciu dni od kontaktu z bakterią. Chory początkowo może zmagać się z wysoką gorączką, pogorszeniem samopoczucia oraz bólem mięśni.

Ponadto osoba zakażona może skarżyć się także na: kaszel, dezorientację, problemy z oddychaniem, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia świadomości, biegunkę, wymioty i nudności.

2. Zalecenia dla szkół i przedszkoli

Przed groźną bakterią można się chronić. Jak to zrobić?

"W związku ze wznowieniem działalności placówek oświatowo-wychowawczych po wakacyjnej przerwie oraz zaistniałą sytuacją dotyczącą zakażeń wywoływanych przez bakterie z rodzaju Legionella w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia zakażenia mikrobiologicznego Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zaleca podjąć odpowiednie kroki" - czytamy w komunikacie opublikowanym w środę na stronach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Jak czytamy w wytycznych, ważna jest m.in. odpowiednia konserwacja i utrzymanie odpowiedniej temperatury w punktach wypływu wody z kranu i w podgrzewaczach wody. To oznacza zapewnienie i utrzymanie, w punktach wypływu wody z kranu, temperatury wody co najmniej 55 stopni Celsjusza, a w podgrzewaczach wody co najmniej 60 stopni Celsjusza.

W komunikacie czytamy również o płukaniu wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej oraz właściwym zarządzaniu i utrzymywaniu urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego.

"Po przywróceniu normalnego funkcjonowania placówek oświatowo-wychowawczych w celu ograniczenia ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella, konieczna jest dalsza właściwa eksploatacja urządzeń i wewnętrznych systemów wodociągowych. W szczególności zaleca się regularne sprawdzanie i utrzymywanie na odpowiednim poziomie parametrów wody, takich jak: temperatura, pH i tam, gdzie ma to zastosowanie, stężenie środków dezynfekcyjnych oraz zapewnienie poprawności funkcjonowania urządzeń stosowanych do uzdatniania i dezynfekcji wody" - czytamy w wytycznych.

3. Nie jest znane źródło zakażenia

Jak podkreślono w piśmie, wszystko po to, by zapobiec namnażaniu się bakterii z rodzaju Legionella w systemach wodociągowych. Ma to związek także z kończącymi się wakacjami. Wtedy siłą rzeczy zużycie wody w szkołach i przedszkolach jest ograniczone.

"W wyniku wydłużonego przestoju czy też ograniczonej eksploatacji w urządzeniach i wewnętrznych systemach wodociągowych możliwe jest występowanie zmniejszenia przepływu wody lub jej stagnacja, co skutkuje pogorszeniem parametrów fizykochemicznych wody i podwyższonym prawdopodobieństwem występowania oraz namnażania się bakterii z rodzaju Legionella. Dlatego też przed ponownym otwarciem placówek oświatowo-wychowawczych wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody" - zaleca Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Nadal nie wykryto źródła zakażeń Legionellą na Podkarpaciu, choć wiele wskazuje na sieć wodociągową. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie ma przedstawić kolejne wyniki badań wody w czwartek.

Pierwsze wyniki badań wody z poniedziałku okazały się niewystarczające, by zidentyfikować źródło.

W miniony weekend w Rzeszowie została zdezynfekowana sieć wodociągowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze