Trwa ładowanie...

Kupujemy bezpieczne zabawki dla dziecka

Avatar placeholder
29.06.2022 12:08
Kupujemy bezpieczne zabawki dla dziecka
Kupujemy bezpieczne zabawki dla dziecka (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

Dzień Dziecka, urodziny, święta – okazji do wręczenia dziecku kolejnej zabawki jest naprawdę dużo. I zwykle to właśnie zabawki wybieramy jako idealny prezent, zwłaszcza jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Samochodzik dla dziecka, lalka, misio, gra planszowa albo gierka elektroniczna – to tylko niektóre z najczęściej kupowanych propozycji.

Zanim jednak ucieszymy się, że wybraliśmy zabawkę, która na pewno się spodoba maluchowi, powinniśmy przyjrzeć się jej dokładnie i zadać sobie pytanie: czy na pewno będzie ona bezpieczna? Czy na pewno można ją dać dziecku w tym wieku, czy jednak lepiej pozbyć jej się z domu?

Bezpieczeństwo zabawek: na co zwracać uwagę?

Już podczas pierwszych oględzin warto przyjrzeć się, czy zabawka nie posiada ostrych, wystających krawędzi, bardzo małych elementów, które mogą się oderwać i zostać przez dziecko połknięte, czy posiada jakiekolwiek sznurki.

To wszystko potencjalne niebezpieczeństwo, dlatego wybierając samochodzik dla dziecka w wieku poniżej 3 lat, raczej nie decydujmy się na replikę wozu strażackiego z wieloma szczegółami, odstającą drabiną i strażackim sznurem.

Również lalki w skomplikowanych, wieloczęściowych strojach z guzikami lub zatrzaskami, nie będą najlepszym wyborem dla małej dziewczynki. Istnieją przecież takie, których sukienki wkładane są przez głowę i wykonane są z delikatnych, gładkich materiałów.

Jakie materiały są najbezpieczniejsze?

Najlepsze materiały na zabawki dla dzieci to te, które są odporne na uszkodzenia - to ważne, by zabawka nie pękała, nie odpadały od niej żadne elementy, nie można było jej rozerwać. Dodatkowo, tworzywo z którego wykonana jest zabawka nie może zawierać ani wydzielać szkodliwych substancji, a farby, którymi jest pomalowana, nie mogą być toksyczne ani się łuszczyć. Idealnie więc, jeśli zabawka jest wykonana z naturalnych materiałów.

Powrót do drewnianych zabawek

Tutaj warto wrócić do przeszłości i do zabawek z drewna, którymi niegdyś bawili się nasi dziadkowie i rodzice. Drewno ma tę ogromną zaletę, że jest ekologiczne, a niektóre jego gatunki wręcz antybakteryjne. Łatwo je oczyścić - wystarczy do tego woda z delikatnym detergentem. Jest też bardzo odporne na uderzenia i pęknięcia, może więc przetrwać długie lata.

Bez obaw o ostre ranty - zabawki z drewna przed wyruszeniem do sklepów są starannie wygładzane i szlifowane, nie musimy więc bać się, że dziecku podczas zabawy wbije się w rączkę drzazga.

Certyfikaty bezpieczeństwa, opisy i instrukcje stosowania

Oznaczenia, które sugerują, że zabawka będzie bezpieczna, to między innymi międzynarodowy znak CE, symbol określający wiek, w jakim dziecko może zacząć się bawić daną zabawką (np. powyżej trzech lat), a także szczegółowe dane dotyczące producenta odpowiedzialnego za wytworzenie i dystrybucję zabawki.

Nie bez znaczenia jest również opis zabawki na opakowaniu oraz ewentualna instrukcja użytkowania, jeśli zabawka jest bardziej złożonego. Jeśli tych, dość podstawowych informacji zabraknie, powinna zapalić się nam w głowie lampka alarmowa.

Może to bowiem oznaczać, że producent nie stosuje się do wymogów bezpieczeństwa obowiązujących w Unii Europejskiej, albo zataja jakieś informacje, na przykład na temat składu tworzywa, z którego wykonana jest dana zabawka.

Gdzie kupować bezpieczne zabawki?

Na pewno nie warto też kupować zabawek nieznanego pochodzenia, w miejscach, w których kupić można wszystko, a więc na bazarach czy ulicznych stoiskach. Sklep z artykułami dla niemowląt czy hurtownia zabawek dla dzieci będą najlepszym wyborem.

Dzięki takiej ostrożności będziemy mieli pewność, że lalka czy samochód dla dziecka nie wyrządzą mu w żaden sposób krzywdy i zapewnią wiele godzin udanej zabawy, a jednocześnie przyczynią się wyraźnie do jego rozwoju.

Źródło: https://www.marko-baby.pl

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze