Książka z wierszykami o zasadach dobrego wychowania

W książce znaleźć można 80 krótkich wierszyków, których tematyka dotyczy zasad dobrego i bezpiecznego zachowania. Nauka tych zasad jest niesamowicie istotna, ponieważ często decydują one o zdrowiu (a nawet życiu) naszych dzieci, a także o tym, w jaki sposób jaki inni ludzie będą je postrzegali oraz jak będą się do nich odnosić. Tego typu interakcje społeczne wpływają na poczucie własnej wartości u maluchów.

Miś Marcyś uczy dzieci dobrego zachowania

Książeczka zawiera wierszyki, które opisują dzieciom zasady savoir vivre'u w przystępny sposób.

Wierszyki znajdujące się w książce można podzielić na grupy:

  • zachowanie w poszczególnych miejscach (np. w muzeum, w autobusie, w kinie)
  • bezpieczeństwo (np. używanie numerów alarmowych, przechodzenie przez ulicę, kontakt z obcymi ludźmi, surfowanie po internecie)
  • stosunek wobec innych (np. szacunek do osób dorosłych i starszych, posłuszeństwo)
  • zachowanie w gronie równieśniczym (np. grzeczna zabawa, dzielenie się zabawkami)
  • język (np. używanie „magicznych słów”, rozmawianie przez telefon)
  • zdrowie (np. zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, bezpieczne opalanie)
  • higiena (np. zmiana bielizny osobistej, mycie zębów i rąk)
  • dbanie o środowisko (np. oszczędzanie energii elektrycznej, szacunek do zwierząt).

W wierszach rozgraniczono w prosty sposób zasady zachowania: na zielono zaznaczono to, co należy robić w danej sytuacji, a na czerwono to, co jest niedozwolone, niebezpieczne bądź niegrzeczne oraz zachowania, których nie należy naśladować. Niektóre z utworów posiadają dwie wersje tekstu, aby z rymowanek skorzystały zarówno dzieci uczęszczające do szkoły, jak i przedszkolaki.

Bohaterem wierszyków jest Miś Marcyś – sympatyczny niedźwiadek, który pokazuje swoim rówieśnikom, jak należy się zachowywać. Taki sposób przekazania wiedzy jest zdecydowanie bardziej skuteczny niż pouczanie i zabranianie poszczególnych zachowań. Dzieci z pewnością będą darzyły Misia sympatią i – tak jak – on będą się starały grzecznie postępować. Na przykład wsiadając do samochodu, będą pamiętały, że Miś Marcyś zawsze zapina pasy bezpieczeństwa, i zrobią to samo. Będą naśladowały Misia w czasie codziennych czynności: przy myciu ząbków i rąk, przy jedzeniu, a także sprzątaniu własnych zabawek. Miś Marcyś, patrzący na maluchy z ilustracji lub w postaci ukochanej maskotki, będzie dla nich wspaniałym kompanem podczas sprawiającej pewne trudności nauki dobrego zachowania.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Może być doskonałym narzędziem pomocniczym dla rodziców, nauczycieli oraz osób, które pracują, czy też obcują z dziećmi w różnym wieku.

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Joga w okresie ciąży

Joga w okresie ciąży

Joga na czas ciąży i porodu Joga pomoże Ci uspokoić umysł i zrelaksować ciało.

Patronaty

Dzień Dziecka w Multikinie

Dzień Dziecka w Multikinie

Patronat Parenting.pl Czy Dzień Dziecka może trwać dłużej? W Multikinie na pewno! Aż 4 dni doskonałej zabawy i wiele atrakcji.

Patronaty

Targi Rodzinne FamilyTime

Targi Rodzinne FamilyTime

Targi Rodzinne w Krakowie Zapraszamy na Targi Rodzinne FamilyTime już 30 listopada w Krakowie w Centrum Targowym Chemobudowa.

Patronaty

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland: Kids!

Social Media Day Poland Social media Day Poland: Kids! to pierwsza konferencja na temat dzieci i ich obecności i bezpieczeństwa w sieci.