Książeczki z serii „Parauszek i Przyjaciele” - recenzja

Któż z nas nie lubi bajek edukacyjnych? Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale również dorośli, ponieważ uczą one, jak funkcjonuje świat, przekazują pozytywne wartości oraz emocje. Rozrywka w postaci lektury połączona jest z edukacją, dlatego rodzice chętnie wybierają dla swoich dzieci właśnie takie pozycje. Wydawnictwo Papilon proponuje dzieciom opowiadania z serii „Parauszek i przyjaciele”.

 

Książeczki z serii o Parauszku i przyjaciołach

Jedna z książeczek z serii "Parauszek i przyjaciele" od Wydawnictwa Papilon.

Książeczki autorstwa Julii Śniarowskiej adresowane do maluszków i przedszkolaków są oparte na serii telewizyjnej „Parauszek”. Jest to pierwsza od ponad dekady polska animacja lalkowa powstała w legendarnym studio Se-ma-for. Opowiada o przygodach mieszkańców krainy zwanej Naszym Lasem. Oprócz tytułowego Zajączka Parauszka, dzieci poznają jego sympatycznych przyjaciół, którzy przeżywają rozmaite przygody.

 

W tomiku zatytułowanym „Poszukiwacze skarbu” Parauszek i inni bohaterowie z Naszego Lasu próbują dotrzeć do zagadkowego skarbu. Sowa Uhu wysyła do każdego z mieszkańców zagadkowy list, który zawiera instrukcję z wyzwaniem. W przesyłce znajduje się mapa do skarbu. Niestety, przyjaciele w ferworze niszczą mapę i dzielą ją na kilka części, gdyż każdy z nich chce działać na własną rękę. Jak się okazało, w pojedynkę nie udało im się zrealizować zadania. Dopiero zjednoczenie sił przyniosło upragniony rezultat – przyjaciele odnaleźli skarb, czyli album ze wspólnymi zdjęciami. Dzięki tej historii dzieci przekonują się, że razem można więcej, a współpraca przynosi więcej radości i frajdy, niż działanie w pojedynkę. 

 

W kolejnym tomiku pt. „Dzień łasucha” przyjaciele jak co roku organizują konkurs na najsmaczniejszy leśny przysmak. Wiewiórka Kitka, która może pochwalić się talentem kulinarnym, została poproszona przez srokę Madzię i lisa Fredka o upieczenie za nich łakoci na konkurs. Sroka i lis nie mogli się pogodzić, że wspólnie zajęli pierwsze miejsce i doszło do kłótni. Okazało się jednak, że zwycięskie wypieki przygotowała Kitka i to właśnie ona otrzymuje tytuł Cukiernika Roku. Z tej historii dzieci wynoszą lekcję asertywności, dowiadują się, że nie należy wyręczać leniuchów i dawać się wykorzystywać. Maluchy mają też okazję nauczyć się przyjemnej rymowanki:

 

_Zapamiętaj sobie, że trzeba umieć mówić „nie”

Chętnie innym się odwdzięczam

Lecz leniuchów nie wyręczam

Bo kto łapki sprawne ma, 

może robić to, co ja!_

 

W trzecim opowiadaniu pt. „Zły dzień” sroka Madzia wstaje w złym humorze i złości się, że żaden z przyjaciół nie ma czasu na zabawę z nią. Obrażona wyprowadza się z lasu, zostawiając list pożegnalny. Zmartwieni przyjaciele postanawiają ją odnaleźć. Sroka również bardzo tęskniła za przyjaciółmi i stwierdziła, że życie bez nich to najsmutniejsza rzecz na świecie! Dzięki temu dzieci już wiedzą, że o przyjaźń należy dbać. 

 

Książeczki z serii „Parauszek i przyjaciele” to mądre historie z przesłaniem. Bohaterowie wzbudzają sympatię i z powodzeniem mogą stać się przyjaciółmi dzieci. Przekazują bowiem pozytywne wartości, takie jak: przyjaźń, odwaga, wiara we własne siły, zasady działania w grupie, a także dają odbiorcom wskazówki na temat właściwego zachowania. Zaproś swoje dziecko do świata Parauszka i zwierzątek z Naszego Lasu.

 

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

"Stworzenie świata" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Stworzenie świata". "Historie biblijne" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Historie biblijne". "Narodziny Jezusa" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty...

Testy i recenzje

Odlot film

Odlot film

Ten film powinien obejrzeć każdy