Trwa ładowanie...

Książeczki z serii „Parauszek i Przyjaciele” - recenzja

Avatar placeholder
30.10.2015 15:31
Książeczki z serii „Parauszek i Przyjaciele” - recenzja
Książeczki z serii „Parauszek i Przyjaciele” - recenzja

Któż z nas nie lubi bajek edukacyjnych? Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale również dorośli, ponieważ uczą one, jak funkcjonuje świat, przekazują pozytywne wartości oraz emocje. Rozrywka w postaci lektury połączona jest z edukacją, dlatego rodzice chętnie wybierają dla swoich dzieci właśnie takie pozycje. Wydawnictwo Papilon proponuje dzieciom opowiadania z serii „Parauszek i przyjaciele”.

 

Książeczki z serii o Parauszku i przyjaciołach
Książeczki z serii o Parauszku i przyjaciołach [3 zdjęcia]

Jedna z książeczek z serii "Parauszek i przyjaciele" od Wydawnictwa Papilon.

zobacz galerię

Książeczki autorstwa Julii Śniarowskiej adresowane do maluszków i przedszkolaków są oparte na serii telewizyjnej „Parauszek”. Jest to pierwsza od ponad dekady polska animacja lalkowa powstała w legendarnym studio Se-ma-for. Opowiada o przygodach mieszkańców krainy zwanej Naszym Lasem. Oprócz tytułowego Zajączka Parauszka, dzieci poznają jego sympatycznych przyjaciół, którzy przeżywają rozmaite przygody.

 

W tomiku zatytułowanym „Poszukiwacze skarbu” Parauszek i inni bohaterowie z Naszego Lasu próbują dotrzeć do zagadkowego skarbu. Sowa Uhu wysyła do każdego z mieszkańców zagadkowy list, który zawiera instrukcję z wyzwaniem. W przesyłce znajduje się mapa do skarbu. Niestety, przyjaciele w ferworze niszczą mapę i dzielą ją na kilka części, gdyż każdy z nich chce działać na własną rękę. Jak się okazało, w pojedynkę nie udało im się zrealizować zadania. Dopiero zjednoczenie sił przyniosło upragniony rezultat – przyjaciele odnaleźli skarb, czyli album ze wspólnymi zdjęciami. Dzięki tej historii dzieci przekonują się, że razem można więcej, a współpraca przynosi więcej radości i frajdy, niż działanie w pojedynkę. 

 

W kolejnym tomiku pt. „Dzień łasucha” przyjaciele jak co roku organizują konkurs na najsmaczniejszy leśny przysmak. Wiewiórka Kitka, która może pochwalić się talentem kulinarnym, została poproszona przez srokę Madzię i lisa Fredka o upieczenie za nich łakoci na konkurs. Sroka i lis nie mogli się pogodzić, że wspólnie zajęli pierwsze miejsce i doszło do kłótni. Okazało się jednak, że zwycięskie wypieki przygotowała Kitka i to właśnie ona otrzymuje tytuł Cukiernika Roku. Z tej historii dzieci wynoszą lekcję asertywności, dowiadują się, że nie należy wyręczać leniuchów i dawać się wykorzystywać. Maluchy mają też okazję nauczyć się przyjemnej rymowanki:

 

_Zapamiętaj sobie, że trzeba umieć mówić „nie”

Chętnie innym się odwdzięczam

Lecz leniuchów nie wyręczam

Bo kto łapki sprawne ma, 

może robić to, co ja!_

 

W trzecim opowiadaniu pt. „Zły dzień” sroka Madzia wstaje w złym humorze i złości się, że żaden z przyjaciół nie ma czasu na zabawę z nią. Obrażona wyprowadza się z lasu, zostawiając list pożegnalny. Zmartwieni przyjaciele postanawiają ją odnaleźć. Sroka również bardzo tęskniła za przyjaciółmi i stwierdziła, że życie bez nich to najsmutniejsza rzecz na świecie! Dzięki temu dzieci już wiedzą, że o przyjaźń należy dbać. 

 

Książeczki z serii „Parauszek i przyjaciele” to mądre historie z przesłaniem. Bohaterowie wzbudzają sympatię i z powodzeniem mogą stać się przyjaciółmi dzieci. Przekazują bowiem pozytywne wartości, takie jak: przyjaźń, odwaga, wiara we własne siły, zasady działania w grupie, a także dają odbiorcom wskazówki na temat właściwego zachowania. Zaproś swoje dziecko do świata Parauszka i zwierzątek z Naszego Lasu.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze