Nie przyjmujesz księdza po kolędzie? Musisz znać konsekwencje
Tuż po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się kolejna tradycja. Wizyta duszpasterska, nazywana także kolędą, praktykowana jest przez wielu katolików w Polsce. Czasem jednak wierni, z różnych przyczyn, odmawiają przyjęcia księdza w domu. Pojawia się wówczas pytanie, czy takie postępowanie niesie ze sobą jakieś skutki i czy jest grzechem?
1. Wizyta duszpasterska (kolęda)
Kolęda jest potocznym określeniem wizyty duszpasterskiej, która polega na odwiedzaniu parafian w ich domach przez osobę duchowną. Terminy kolędy są wcześniej ustalone i podawane na mszach świętych, a czasem także na gablotach kościelnych oraz stronach internetowych. Podczas takiego spotkania ksiądz wraz z domownikami modli się oraz odmawia specjalne błogosławieństwo dla domu i jego mieszkańców.
Spotkanie poświęcone jest nie tylko sprawom duchowym. To również dobra okazja do zapytania parafian o ich zdrowie, pracę czy problemy dnia codziennego. Wierni mogą także zadawać pytania księżom oraz zgłaszać ewentualne sugestie dotyczące funkcjonowania parafii.
Z kolędą kojarzy się nie tylko wspólna modlitwa, ale także śpiewanie kolęd, przeglądanie zeszytów z religii oraz obdarowywanie najmłodszych obrazkami, a czasem nawet cukierkami. W tym czasie ksiądz zbiera także ofiary, najczęściej na potrzeby parafii.
2. Czy nieprzyjęcie księdza jest grzechem?
Spotkać się można z sytuacjami, gdy ludzie nie chcą lub nie mogą przyjąć księdza po kolędzie. Każdy ma inne powody, ale czy takie postępowanie niesie ze sobą konsekwencje i jest traktowane jako grzech, z którego trzeba się spowiadać?
Odmówienie wizyty duszpasterskiej nie stanowi grzechu, gdyż zgodnie z przepisami prawa kanonicznego nie ma takiego obowiązku. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne konsekwencje, jakie mogą pojawić się na skutek regularnego nieprzyjmowania księdza po kolędzie.
Jeśli nie będziemy uczestniczyli w tzw. kolędzie, to w przyszłości ksiądz może nam odmówić wydania dokumentów potwierdzających bycie katolikiem. Tego typu zaświadczenia są zaś potrzebne do ślubu kościelnego, a także w momencie, gdy chcemy zostać rodzicem chrzestnym lub świadkiem na ślubie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl