Kotek Psotek – recenzja gry od Wydawnictwa Egmont
Gry planszowe pozwalają na wspólną zabawę całej rodziny. Co jeśli jednak dzieci są jeszcze małe – ok. 3 lat – i mają ogromny problem z rywalizacją i przegraną? Sprawdzi się tutaj piękna gra kooperacyjna od Wydawnictwa Egmont – „Kotek Psotek”.
Pozwala ona całej rodzinie wspólnie grać i decydować o podejmowanych krokach. Ale zacznijmy od początku.
1. Co wchodzi w skład gry?
„Kotek Psotek” jest planszówką przestrzenną. Mamy więc solidne tekturowe drzewko, które stoi na środku planszy. Na drzewie mamy gniazdko dla ptaszka oraz okrągłą tekturkę jako miejsce dla wiewiórki. Pod drzewkiem z kolei jest mysia norka.
Początek trasy, którą musimy przejść, stanowi koszyczek dla kota (tutaj zabawę zaczyna drewniany pionek w kształcie czarnego kotka), a kilka pól dalej jest pieniek, na którym stawiamy wiewiórkę, myszkę i ptaszka – te małe zwierzątka zaczynają swoją przygodę właśnie z tego miejsca.
Mamy również cztery kartoniki przedstawiające ulubione posiłki kota, by w razie potrzeby przywołać go z powrotem do koszyczka. Dodatkowo są też dwie kostki, które dziecko może samodzielnie przygotować do gry, naklejając odpowiednie kółeczka (zielone i czarne) na boki każdej z kostek.
2. Na czym polega gra?
Chodzi o to, by wiewiórka, myszka i ptaszek schowały się w swoich domkach zanim złapie je kot. Zasady są więc proste. Zielony bok kostki oznacza, że poruszamy do przodu małymi zwierzątkami, a czarny bok, że ruch należy do kotka.
Dodatkowo na planszy są skróty. Małe zwierzęta mają po jednym skrócie, a kot może korzystać ze wszystkich. Gdy widzimy, że kotek zaczyna zagrażać wiewiórce, myszce lub ptaszkowi, możemy go przywołać z powrotem na start przy pomocy przysmaków. Dzięki temu mamy więcej czasu na ucieczkę.
Gdy kot stanie na polu, na którym stoi inne zwierzę, zostaje ono przez niego złapane i odłożone z planszy. Gra kończy się więc, jeśli kot dogoni wszystkie pozostałe pionki lub jeśli uda się im schować w ich domkach zanim on do nich dotrze. Na koniec liczymy, ile zwierzątek udało nam się ocalić z pazurów kota.
3. Znaczenie gry „Kotek Psotek”
Gra kooperacyjna „Kotek Psotek” pozwala na wspólną zabawę całej rodzinie. Razem pracujemy na sukces, razem obmyślamy kolejny krok i razem zastanawiamy się, czy kota należy już zwabić na start, czy jeszcze nie zagraża naszym małym zwierzaczkom.
Bardzo ważne jest to, że starsi uczestnicy gry pokazują młodszym, w jaki sposób myśleć logicznie i współpracować ze sobą. Dzięki temu dzieci uczą się, że razem można więcej. To gra, w której ogromne znaczenie ma dialog pomiędzy uczestnikami, co rozwija umiejętności społeczne każdego gracza – nie tylko tego najmłodszego.
Dodatkowo „Kotek Psotek” rozwija zmysł estetyczny u malucha (przepiękna szata graficzna planszy) oraz jego zdolności manualne (samodzielne przygotowywanie kostek oraz składanie akcesoriów niezbędnych do zabawy).
Czas gry wynosi od kilkunastu do około dwudziestu minut, więc w sam raz na możliwości dzieci w wieku około 3 lat, ale również i tych starszych, które nie lubią długich turniejów, a wolą szybsze rozgrywki. Dzięki temu „Kotek Psotek” to bardzo emocjonująca zabawa, którą od razu pokochała moja córka.