Trwa ładowanie...

Kosmetyki do włosów, których warto używać zimą

Avatar placeholder
Tatiana Naklicka 30.11.2018 11:48
Zimą włosy bardzo wypadają, dlatego warto używać kosmetyków i odpowiednio czesać włosy, aby je wzmocnić
Zimą włosy bardzo wypadają, dlatego warto używać kosmetyków i odpowiednio czesać włosy, aby je wzmocnić (istockphoto.com/vadimguzhva)

Zima to ciężki okres dla włosów, niezależnie od tego, czy są długie czy krótkie. Wiele kobiet zbyt późno zauważa problemy, takie jak przetłuszczanie, wypadanie, elektryzowanie się czy łupież. Co zrobić w sytuacji alarmowej? Jakich kosmetyków używać, by przywrócić włosom blask? Nosić czapkę, a może ją odrzucić? Postanowiliśmy sprawdzić, które zabiegi wpłyną na kondycję włosów. Dzięki temu, gdy nadejdzie wiosna, z dumą będziemy prezentowały olśniewającą fryzurę.

spis treści

1. Delikatne szampony do włosów

Warto zwrócić szczególną uwagę na szampon, którym myjemy włosy. Dobrym pomysłem jest przygotowanie dwóch kosmetyków. Jeden będzie nam służył do codziennej pielęgnacji, natomiast drugi – mocniejszy, usunie z łusek nadmiar silikonów, które je obciążają.

Jeśli zauważyłyście, że włosy bardzo się przetłuszczają, a fryzura po całym dniu opada, możecie codziennie je myć. Nie musicie się bać, że zniszczycie łuski. Tym bardziej, jeśli używacie szamponu, w którego składzie znajdziemy naturalne składniki (wyciąg z pokrzywy czy nagietka).

Zobacz film: "O jakich chorobach świadczy nadmierne wypadanie włosów?"

Możemy naprzemiennie myć skórę głowy szamponem i odżywką. W ten sposób nie przeciążymy włosów, które staną się lekkie i bardziej puszyste. Korzystna jest także metoda OMO, która wpływa pozytywnie na kondycję włosów. To bardzo popularny zabieg wśród kobiet, które nie chcą, aby włosy po zdjęciu czapki nadmiernie się elektryzowały.

W tym przypadku bardzo ważny jest sposób płukania. Jeśli będziemy używały bardzo ciepłej wody, na skórze głowy może pojawić się drobny łupież. Z tego względu lepiej spłukiwać resztki szamponu letnim strumieniem, a na koniec polać włosy chłodną wodą – pobudzając krążenie, a jednocześnie zamykając łuski.

2. Odżywki i maski do włosów z naturalnych składników

Kolejnym krokiem, który pomoże nam przywrócić blask i nadać objętość włosom, jest stosowanie odżywek i masek. Powinny zawierać jak najwięcej naturalnych składników, które dobierzemy do indywidualnych potrzeb.

Problemem, z którym najczęściej borykają się kobiety (ale również mężczyźni) zimą, jest nadmierne przetłuszczanie się włosów, które stają się oklapłe. Wiele osób rezygnuje wtedy ze stosowania odżywek uważając, że doprowadzą one włosy do gorszego stanu, jednak włosy nie staną się puszyste, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego nawilżenia.

Nadmiar sebum usuniemy, wybierając kosmetyki, które należy dokładnie spłukać. W ten sposób nie będziemy dodatkowo obciążały włosów. W walce z sebum będziemy potrzebowały lekkiej odżywki w piance i maski odżywczej (np. z zieloną glinką) przywracające skórze głowy równowagę. Absorbcja nagromadzonego tłuszczu sprawi, że końcówki nie będą przesuszone, a także rozdwojone. W odżywkach i maskach może pojawić się panthenol, który wzmocni strukturę włosów. A może wykorzystamy specjalny peeling do włosów tłustych?

W związku z przetłuszaniem się włosów pojawiają się wątpliwości dotyczące noszenia czapki. Okrycie głowy jest jak najbardziej wskazane, jednak wybierajmy modele z naturalnych włókien, a także kurtki i płaszcze z szerokim kapturem, które ochronią głowę oraz uszy, a jednocześnie nie narażą kosmyków na nadmierne przetłuszczanie się.

3. Naturalne olejki do włosów

Zima jest idealnym okresem na rozpoczęcie przygody z olejowaniem przesuszonych włosów, które już jesienią mogą zacząć się łamać oraz elektryzować. Jeśli boimy się przetłuszczenia się skóry głowy lub nie mamy doświadczenia w stosowaniu olejków, dodajmy kilka kropel naturalnego kosmetyku do odżywki lub maski.

Popularne są olejki rycynowe, lniane oraz słonecznikowe, które stanowią idealne rozwiązanie dla włosów nisko- oraz średnioporowatych. Jeśli jednak łuski są bardzo rozchylone, będziemy potrzebowały silniejszych środków (z pestek arbuza, orzecha laskowego czy zielonej kawy).

Na kondycję włosów pozytywny wpływ będzie miała także keratyna posiadająca właściwości odbudowujące.

4. Kosmetyki do stylizacji fryzury

Stylizując fryzurę przed porannym lub wieczornym wyjściem, warto zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy, ponieważ zawarte w nich składniki mogą potęgować łupież lub przetłuszczanie się włosów.

Jeśli nie potrafimy zrezygnować z lakieru lub pianki, które uniosą fryzurę, wybierajmy produkty przeznaczone do włosów łamliwych. W nich znajduje się mniej obciążających składników.

Poza tym zwróćmy uwagę na kosmetyki do włosów z silikonem oraz olejki (np. olejek z jojoby), które nie tylko będą chroniły włosy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, ale również nadadzą fryzurze efektowny kształt.

Polecane dla Ciebie