Trwa ładowanie...

Kościół chce zablokować ustawę o in vitro. Rozenek-Majdan odpowiada

 Anna Klimczyk
15.12.2023 14:43
Abp Gądecki chce zablokować refundację in vitro. Rozenek-Majdan: Kościół odwraca się od polskich rodzin
Abp Gądecki chce zablokować refundację in vitro. Rozenek-Majdan: Kościół odwraca się od polskich rodzin (East News)

Abp Stanisław Gądecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o odmowę podpisania ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa, lub skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. In vitro nazwał "produkcją". - Kościół odwraca się od polskich rodzin - komentuje dla WP Parenting Małgorzata Rozenek-Majdan.

spis treści

1. Rozenek-Majdan: Kościół odwraca się od polskich rodzin

29 listopada Sejm przegłosował nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z nowelizacją, procedury in vitro miałyby być refundowane z budżetu państwa. 8 grudnia Senat poparł tę ustawę. Następnie trafiła na biurko prezydenta. Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił wczoraj (14 grudnia) prezydenta, by nie podpisywał ustawy.

Małgorzata Rozenek-Majdan, która jest ambasadorką inicjatywy "Tak dla in vitro", przez wiele miesięcy promowała obywatelski projekt ustawy, który zakładała refundację procedury z budżetu państwa.

Dla WP Parenting skomentowała słowa abp. Gądeckiego.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

- Jestem ogromnie zdziwiona tym stanowiskiem. Zastanawiam się nad reakcją prezydenta Andrzeja Dudy. Czy podpisze ustawę, tak jak zapowiedział, czy weźmie pod uwagę głos hierarchów kościelnych, którzy ewidentnie nie rozumieją interesu polskich rodzin. Nie rozumieją też rozwoju medycyny i sytuacji demograficznej w Polsce - mówi nam Rozenek-Majdan.

Dodaje, że list jest "krzywdzący i dyskryminujący".

- To jest bardzo trudna sytuacja dla członków wielu rodzin, którzy są osobami wierzącymi i chcą żyć zgodnie z nauką Kościoła, ale są za procedurą in vitro, ponieważ rozumieją, jakie szanse ona daje. Dla mnie ten list jest dowodem na to, że Kościół odwraca się od polskich rodzin - podnosi Rozenek-Majdan.

2. Kościół chce zablokować ustawę o in vitro

Przypomnijmy, że swoim liście do prezydenta Dudy abp. Gądecki napisał: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że Kościół wielokrotnie wyrażał swoje stanowisko na temat zapłodnienia in vitro. Dodał, że in vitro jest metodą leczenia niepełności. Abp Gądecki zaznaczył, że nauczanie Kościoła opiera się zarówno na argumentach prawno-naturalnych, jak i religijnych.

Hierarcha w swoim liście stwierdził: "Ludzkie życie jest wartością podstawową i niezbywalnym dobrem. Domaga się zatem bezwzględnej ochrony, a więc niezależnie od okresu i jakości życia człowieka. Metoda in vitro tymczasem jest eksperymentowaniem na człowieku, jego swoistą produkcją stanowiącą formę zawładnięcia życiem ludzkim".

Abp Gądecki zwrócił również uwagę na fakt, że "dziecko nie jest rzeczą, do której ktoś miałby prawo posiadania. Dziecko zawsze jest darem, a małżonkom nie przysługuje prawo do posiadania dzieci, a jedynie prawo do podjęcia takich aktów naturalnych, które same przez się są przyporządkowane przekazywaniu życia. Pragnienie dziecka nie może usprawiedliwiać jego produkowania, podobnie jak niechęć wobec dziecka już poczętego nie może usprawiedliwiać porzucenia go lub zniszczenia".

Jednocześnie Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przyznał, że "bezpłodność jest ciężką próbą".

W związku z tym stwierdził, że "konieczne jest stworzenie narodowego programu prawdziwego leczenia niepłodności. Współczesna medycyna wskazuje bowiem jasno, że usunięcie medycznych lub psychologicznych przyczyn niepłodności daje znacznie większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka niż procedury sztucznie wspomaganego rozrodu".

Gądecki podkreślił, że "z negatywnej etycznej oceny procedury in vitro nie wynika, jakoby dzieci poczęte tą metodą były gorszymi dziećmi".

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze