Trwa ładowanie...

Koronawirus na świecie. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterrses o skutkach pandemii

 Dorota Mielcarek
18.04.2020 16:13
Skutki kwarantanny
Skutki kwarantanny (Getty Images)

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zwraca uwagę, że nadciągająca globalna recesja związana z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i ostrzega, że może ona doprowadzić do śmierci setek tysięcy dzieci.

1. Koronawirus a dzieci

Covid-19 zagraża przede wszystkim osobom z chorobami współistniejącycmi, niezależnie od wieku. Co prawda, dzieci są najmniej zagrożone śmiercią z powodu koronawirusa SARS-CoV-2, jednak są one tzw. "cichymi nosicielami".

Sekretarz generalny ONZ upatruje inne zagrożenia dla dzieci.

Zmiany najbardziej odczują dzieci
Zmiany najbardziej odczują dzieci (Getty Images)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Na szczęście dzieciom choroba w dużej mierze oszczędziła najcięższych objawów. Ale ich życie jest wytrącone z równowagi. Apeluję do rodzin na całym świecie i do liderów na wszystkich szczeblach: chrońcie nasze dzieci" – nawoływał Guterres w wystąpieniu 17 kwietnia.

Jak zaznacza sekretarz, wpływ pandemii na sferę gospodarczą może mieć katastrofalne skutki dla milionów dzieci na całym świecie. Kryzys zagraża im przede wszystkim w sferze edukacji, wyżywienia, bezpieczeństwa i zdrowia.

2. Zamknięte szkoły

Jak wskazuje w swoim raporcie Guterres, aż w 190 krajach zamykane są szkoły, co oznacza, że 1,5 mld dzieci i młodzieży nie uczęszcza na lekcje.

"Niektóre szkoły oferują kształcenie na odległość, ale nie jest to dostępne dla wszystkich" – stwierdza.

Przedstawiony przez ONZ dokument wskazuje na brak posiłków szkolnych. Wraz z pustymi klasami prawie 310 mln dzieci, polegających na szkolnych posiłkach, codziennie je traci. Jednocześnie pospieszne wprowadzane obostrzenia z powodu koronawirusa grożą zakłóceniem dostaw żywności.

3. Skutki kwarantanny

Zgodnie z raportem aż 70 proc. dzieci mieszka w krajach, które wprowadziły całkowity lub częściowy zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. W miarę pogłębiania się kryzysu wzrasta poziom stresu w rodzinie, a dzieci są zarówno ofiarami, jak i świadkami przemocy domowej, ale również przedmiotem wykorzystywania.

4. Nauka przez internet

UNICEF i współpracujące z nim organizacje zauważyły, że wraz z rosnącą liczbą dzieci, polegających na zdalnej nauce i mających rozszerzone kontakty towarzyskie przez internet, wzrasta ryzyko nadużyć i wykorzystywania.

5. Koronawirus a szczepienia

Wpływ kryzysu na zdrowie dzieci jest znaczący. Szpitale i placówki medyczne, przytłoczone pacjentami z Covid-19, utrudniają dzieciom dostęp do standardowej opieki, w tym do szczepień.

Rodziny doświadczające zmniejszonych dochodów są zmuszone do ograniczenia wydatków na zdrowie i żywność, co szczególnie dotyka dzieci, kobiety i matki karmiące piersią.

"W związku ze wzrostem globalnej recesji w 2020 roku może dojść do setek tysięcy dodatkowych zgonów dzieci" – przestrzegał Guterres.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze