Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Kolka, czyli najczęstszy problem młodych rodziców

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 05.02.2018 21:27
kolka
kolka (123rf)

Kolka to słowo, którego boi się większość rodziców. Jeśli cierpi na nią niemowlę, życie rodziny ulega diametralnej zmianie. Jak zatem pomóc dziecku, które płacze z jej powodu?

Kolka niemowlęca to specyficzna dolegliwość. Choć na ten temat powiedziano już wiele, trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest jej przyczyną. Jedni uważają, że ma związek z niedojrzałym układem pokarmowym, inni – nerwowym.

Kiedy niemowlę przeraźliwie płacze, zwłaszcza kilka dni z rzędu o tej samej porze (zazwyczaj popołudniami lub wieczorem), wówczas niemal od razu nasuwa się podejrzenie kolki. Rodzice tulą swoje dziecko, robiąc wszystko, by nie bolał go brzuch. Nie wiadomo jednak, czy to właśnie z tego powodu maluch płacze. Być może faktycznie odczuwa bolesny skurcz mięśniówki jelit, ale płacz niemowlęcia może wiązać się również ze strachem czy zmęczeniem, jaki wywołuje zdenerwowanie mamy i taty (maluchy doskonale wyczuwają emocje dorosłych).

1. Jak pomóc dziecku, które ma kolkę?

Kolka sama w sobie nie szkodzi i nie stwarza zagrożenia dla dziecka. Jej objawy mijają wraz ze stopniowym dojrzewaniem układu pokarmowego. Nie da się jednak ukryć, że mama i tata w tym okresie są bardzo zmęczeni i niewyspani. Daje się to zauważyć zwłaszcza u młodych rodziców, którzy dopiero wchodzą w nową rolę. Czują się w niej niepewnie, a brak skutecznego pomysłu na przyniesienie płaczącemu dziecku ulgi wywołuje poczucie winy. Wątpią w swoją wiedzę i umiejętności. Są bliscy załamania, w czym nie pomaga zmęczenie. Mogą więc nie radzić sobie z emocjami. To znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie.

123rf
123rf

Nie ma skutecznego lekarstwa na kolkę. Każde dziecko potrzebuje czegoś innego. Rodzice chwytający się porad niczym ostatniej deski ratunku często działają chaotycznie. Chociaż robią to w dobrej wierze, efekt jest taki, że niemowlę płacze jeszcze intensywniej. Dlaczego? Bo udziela mu się nerwowa atmosfera, napięcie, strach rodziców.

Najważniejsze jest zatem, by podejść do tematu kolki z rozwagą. Zacznijmy od zaplanowania dnia. Rutyna wnosi do życia małego człowieka spokój i daje poczucie bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się zatem dziecku, by zobaczyć, w jakich godzinach najchętniej odpoczywa, a kiedy staje się najbardziej aktywne. Dokładnie obserwujmy, jakie sygnały wysyła, gdy jest zmęczone.

2. Sposoby na kolkę

Metod na łagodzenie objawów kolki jest tyle, ilu rodziców i specjalistów. Każdy, kto się z nią zmierzył, ma swoją unikalną receptę. Jest też kilka wskazówek ogólnych, z których również warto skorzystać.

  • Profilaktycznie masuj brzuszek dziecka. Nie trzeba robić tego w chwili napadu kolki, ale również w ciągu dnia, gdy niemowlę jest spokojne i wypoczęte. Masaż wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Gdy dziecko podkurcza nóżki, najprawdopodobniej odczuwa ból brzucha. W łagodzeniu skurczy ulgę przynieść mogą ciepłe okłady, kąpiel, dotyk ciepłej dłoni rodzica.
  • Nie bój się nosić niemowlęcia. W ten sposób na pewno go nie rozpieścisz, a jedynie zapewnisz to, czego najbardziej potrzebuje – bezpieczeństwo i ukojenie.
  • Zwróć uwagę na sposób, w jaki maluch połyka pokarm. Jeśli mleko z piersi wypływa zbyt szybko, trzeba albo zmienić pozycję karmienia (np. „pod górkę”), albo odciągać nieznaczną ilość pokarmu przed karmieniem. Gdy niemowlę pije z butelki, zadbaj, by nie łykało powietrza.
  • Ulgę przynieść może również układanie dziecka na brzuchu rodzica oraz lekkie kołysanie.
  • Z pediatrą warto omówić podawanie niemowlęciu specjalnych kropli (symetykon), które zapobiegają wzdęciom.
  • Warto również przyjrzeć się diecie mamy karmiącej piersią. Aby ulżyć dziecku w kolce, może ona zrezygnować z niektórych alergenów, takich jak: produkty mleczne, orzechy, pszenica, ryby, soja, jaja oraz probiotyki zawierające Lactobacillus reuteri.

Trudno pogodzić się z nieustannym płaczem dziecka, którego krzyk rozdziera serce i zabiera rodzicom wiarę we własne możliwości. Dlatego tak ważne jest wspieranie ich i dodawanie otuchy. W ten sposób łatwiej będzie im przejść tę trudną drogę. Kolka z czasem odchodzi w zapomnienie, pozostając jedynie złym wspomnieniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze