Trwa ładowanie...

Klub księżycowej bransoletki (recenzja) - wygraj z nami!

Jan Twardowski mówił: „Można kochać i chodzić samemu po ciemku, z przyjaźnią jest inaczej – ta zawsze wzajemna”. Nie sposób nie zgodzić się z tą mądrą sentencją – o ile kochać możemy niestety bez wzajemności, o tyle przyjaźń jest obopólna. To co dajemy, do nas wraca, to co sadzimy, z czasem rozkwita. A nie ma silniejszej przyjaźni niż przyjaźń młodych osób, dzieci, która dojrzewa wraz z nimi i którą spaja nie tylko sympatia, ale i wspólna pasja. Każdy z nas, kto w dzieciństwie miał przyjaciela bądź przyjaciółkę od serca wie, że siła tej przyjaźni jest nie do pokonania, ale czy na pewno wiemy, jak ją zbudować?

Klub księżycowej bransoletki
Klub księżycowej bransoletki

Przyjaźń jest bardzo ważna w życiu każdego z nas. Dzieci chętnie przeczytają tę książkę o relacji trzech...

zobacz galerię

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w Klubie Księżycowej Bransoletki Agnieszki Skórzewskiej. Klub to wspaniała książka, która choć przedstawia początki przyjaźni trzech przyjaciółek, niekoniecznie adresowana jest tylko do dziewczynek. Jest to książka o pasji, ambicjach, zabawie, a przede wszystkim o budowaniu przyjaźni pod okiem wspierających mam.

Książka przedstawia dwie ważne płaszczyzny relacji: relację pomiędzy koleżankami oraz relację mam i córek. Ta druga przedstawiona jest dwojako. Mamy dziewczynek bez wątpienia są mamami, które chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Angażują się w ich życie, wspierając je: odprowadzają na dodatkowe zajęcia, pozwalają im spędzać wspólnie czas, interesują się ich pomysłami. Moją uwagę przykuła jednak mama Mai. O ile jest kochającą i troskliwą mamą, o tyle warto pamiętać, że dobro dziecka to niekoniecznie to, co nam wydaje się najlepsze. Przykładem może być sytuacja, w której Maja prosi mamę o zapisanie jej na zajęcia taneczne do domu kultury, a mama chce ją zapisać „do najlepszej szkoły w mieście”. Zapewne intencje mamy są dobre – chce jak najlepiej, ale czy szczęściem dzieci musi być wszystko, co jest naj? Niekoniecznie, bo Maja nie chce najlepszej szkoły. Chce dom kultury z Marysią i Kamilą. Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, że to, co w jego oczach zdaje się idealne, w oczach dziecka wcale takie nie musi być. Warto więc wysłuchać pociechy i spróbować postawić się w jej sytuacji, być elastycznym i kompromisowym, zaufać pragnieniom dziecka, a jak pokazuje Klub – z korzyścią dla niego.

Jeśli chodzi o relację między dziewczynkami, autorka świetnie pokazuje ją krok po kroku. Maja wprowadza się do kamienicy, w której mieszkają Marysia i Kamila. Dziewczynki łączy zamiłowanie do tańca i chęć poznania bratniej duszy, która podzieli ich pasje. Poznają się już pierwszego dnia i od razu iskrzą między nimi wspólne zainteresowania. Zaczęło się od przyjaźni związanej z tańcem, która z czasem przerodziła się w Klub Księżycowej Bransoletki. Dziewczynki spotykały się nie tylko po to, aby układać nowe choreografie, ale także wymyśliły swoje gesty na przywitanie, a nawet własny język migowy, którym mogą posługiwać się tak, aby nikt nie odkrył ich sekretów, a zarazem aby nie przeszkadzały dorosłym, bo niestety świat dorosłych nie zawsze rozumie dzieci. Sąsiad, któremu Księżycówki przeszkadzały, tworząc hałas na podwórku, nie rozumiał radości i ekscytacji dziewczynek. Czyżby zapomniał, jak to jest być dzieckiem zafascynowanym odkrywaniem czegoś nowego i rozpieranym przez dumę własnych pomysłów? Możliwe. Na szczęście sąsiadka nie zapomniała i pomogła przyjaciółkom znaleźć idealne miejsce na skrzynkę Klubu.

Książka pokazuje także sytuacje, w których widać wzajemny szacunek dziewczynek. Nie ma wśród nich lepszych i gorszych, traktują się na równi sobie, bo przecież nie ma wśród przyjaciół lepszych ani gorszych. Mogą być inni, ale są tak samo ważni w budowaniu przyjaźni. To bardzo ważne wartości, które każde dziecko powinno poznać, a dzięki tej książce – uczy się ich na przykładzie.

Agnieszce Skórzewskiej na pewno należy pogratulować lekkości pióra – książka jest sympatyczna, przyjemnie się czyta i można wyczuć z niej napięcie, jakie towarzyszy trzem przyjaciółkom. Ukazuje świat młodych osób, podchodzących do życia emocjonalnie, z kochającymi mamami w tle. Dodatkowym plusem są rysunki, które przykuwają uwagę i które pokazują pewne wydarzenia lub osoby. Klub może stać się wspaniałą inspiracją dla młodych czytelniczek, które poszukują przyjaźni i pasji. Pokazuje, że warto się starać zdobywać to, o czym się marzy, nie rezygnować z planów i że nudne spotkania z koleżankami mogą się zamienić w wystrzałową zabawę roztańczonych klubowiczek.

Dla wszystkich dziewczynek, które lubią nosić ładną biżuterię przygotowaliśmy konkurs. Zawsze chciałaś nosić biżuterię własnego projektu? Teraz możesz to zrobić. Wymyśl własną bransoletkę i wygraj jej wykonanie, a potem noś, ile chcesz. Szczegóły na stronie Zaprojektuj swoją biżuterię.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.