Trwa ładowanie...

Klocki LEGO – gratka dla fanów układania

Avatar placeholder
30.11.2018 11:49
Klocki LEGO pobudzają wyobraźnię dzieci
Klocki LEGO pobudzają wyobraźnię dzieci (istockphoto.com/Liderina)

W dobie nowoczesnych sprzętów elektronicznych (smartfonów czy tabletów) klocki LEGO, które produkowane są od 1932 roku, wciąż należą do najpopularniejszych zabawek w Polsce. Dlaczego budowanie konstrukcji z klocków LEGO i odgrywanie scenek z kultowymi żółtymi ludzikami od wielu pokoleń fascynuje najmłodszych? Odpowiadamy na to pytanie i podpowiadamy, jakie zestawy najlepiej wybrać dla dziecka.

spis treści

1. Klocki LEGO – dlaczego warto układać?

Układanie klocków czy puzzli to dobry sposób, aby zapewnić dziecku rozrywkę. Jednak to nie tylko świetna zabawa, ale także nauka. Tworząc scenki z udziałem żółtych ludzików, dziecko rozwija się społecznie. Na bazie gotowych konstrukcji kreuje nowe przestrzenie, kształtując umiejętność kreatywnego myślenia.

Dodatkowo bawiąc się LEGO - dopasowując do siebie elementy i łącząc je w całe konstrukcje - najmłodsi rozwijają zdolności motoryczne. Ponadto klocki wykorzystamy do nauki liczb, kolorów czy rozmiarów. Dziewczynki oraz chłopcy chętnie opowiadają o nowych konstrukcjach rodzicom. Zaczynają tworzyć wypowiedzi, opowiadać historię, mówić pełnymi zdaniami. W ten sposób rozszerzają kompetencje językowe.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

2. Klocki LEGO dla najmłodszych dzieci

Klocki LEGO mogą układać maluchy od ukończenia 18. miesiąca życia. Pod nadzorem rodziców tworzą swoje pierwsze konstrukcje, wcielając się w rolę kreatora nowej rzeczywistości, którą ogranicza jedynie wyobraźnia. Wśród najmłodszych najpopularniejsze są klocki LEGO Duplo. Na każdym pudełku uwzględniony jest przedział wiekowy dziecka, co ułatwia wybór odpowiedniego zestawu.

Zazwyczaj w zestawie LEGO Duplo dla najmłodszych znajdziemy 3-4 elementy. W opakowaniach przeznaczonych dla maluchów, które ukończyły 2 lata, będzie więcej części, które poza zwierzątkami czy autami zawierają elementy do stworzenia farmy, wesołego miasteczka, placu zabaw, lotniska, stajni czy targu. W ten sposób maluch pozna nowe sytuacje oraz słowa, których będziemy uczyli dziecko w trakcie zabawy.

Wśród starszych dzieci (między 4. a 7. rokiem życia) popularne są klocki LEGO Juniors. Z małych elementów można stworzyć własne konstrukcje lub posiłkować się instrukcją i zbudować zaproponowaną scenkę (lecznicę dla zwierząt, pościg furgonetką policyjną, plac zabaw, zaginioną świątynię, starcie z wężem).

3. Klocki LEGO dla chłopca i dla dziewczynki

Układanie klocków LEGO przynosi dzieciom wiele korzyści
Układanie klocków LEGO przynosi dzieciom wiele korzyści (istockphoto.com/tampatra)

W ofercie LEGO znajdziemy zarówno zestawy uniwersalne przeznaczone dla chłopców i dziewczynek, jak i pakiety indywidualne. Wśród chłopców dużą popularnością cieszy się zestaw klocków LEGO Ninjago, a także samochody z popularnej bajki "Auta" czy rakiety i robociki z filmu "Star Wars".

Zazwyczaj takie klocki wymagają o wiele więcej uwagi i zaangażowania przy budowaniu niż zestawy dla najmłodszych. Jednak pozwalają na dowolność, jeśli chodzi o tworzenie nowych budowli czy scenek. To świetny sposób na spędzenie czasu wolnego z dzieckiem.

Klocki LEGO dla dziewczynki odznaczają się paletą różowych, czerwonych, fioletowych i zielonych barw. LEGO Friends i LEGO Disney to najpopularniejsze zestawy. Budowanie nowych scenek ze znanymi z bajek Disneya księżniczkami jest idealnym pomysłem na rozbudzenie wyobraźni.

Polecane dla Ciebie