Popularne od II wojny światowej. Ludzie myśleli, że imię to skrót
Choć dziś imię to nie budzi większych kontrowersji, jeszcze kilkadziesiąt lat temu dla wielu było fanaberią i dziwną wariacją na temat oryginału. Ile w tym prawdy?
1. Imię, które budziło wątpliwości
W 2023 roku nadano je 60 razy, ale jeszcze w 2022 - 89. Nie jest więc może wyjątkowo popularne, ale mało kto nigdy nie poznał ani jednej przedstawicielki imienia Anita. Trudno więc sobie dziś wyobrazić, że jeszcze kilka dekad temu imię to było traktowane jak fanaberia lub zaledwie zdrobnienie od innego, a wielu nie chciało go nawet uznać. Tak twierdzą niektóre nazwane w ten sposób internautki na forach w mediach społecznościowych.
Co ciekawe, w Europie imię Anita przeżywało prawdziwy wybuch popularności od końca II wojny światowej aż do połowy lat 70., ze szczytem w okolicach lat 60. XX wieku. Przykładowo, w roku 1960 we Francji urodziło się aż 951 Anit. Dla porównania, w obecnych latach liczba nowonarodzonych Francuzek o tym imieniu jest bardzo podobna do tej w Polsce.
2. Pochodzenie imienia Anita
Zdaniem językoznawców, imię Anita faktycznie może wywodzić się od imienia Anna i być wariacją z języka niemieckiego. Istnieją również źródła, które widzą w tym imieniu skrót od Juanity, czyli hiszpańskiego odpowiednika imienia imienia Joanna.
Niektórzy są jednak zdania, że imię Anita ma swoje korzenie w języku hebrajskim i można je tłumaczyć na frazę "ciesząca się łaską bożą". Faktem jest, że do Polski imię to trafiło dosyć późno, bo dopiero w XX wieku.
Anita, w odróżnieniu od wielu innych imion, nie posiada żadnych cudzojęzycznych "tłumaczeń" i figuruje w takiej samej formie niezależnie od języka - a imię to noszą kobiety z krajów anglosaskich, germańskich, romańskich i skandynawskich.
W Polsce Anita obchodzi imieniny 17 sierpnia, 24 sierpnia i 6 listopada, z czego najpopularniejsza jest ostatnia data.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski