Trwa ładowanie...

Kaszel u przedszkolaka – jak sobie z nim radzić?

Avatar placeholder
01.04.2019 13:58
kaszel u dziecka
kaszel u dziecka (mat. Klienta)

Kaszel zawsze niepokoi rodziców, bo zwykle zwiastuje problemy – alergię lub chorobę. W rzeczywistości może być powodowany przez różne czynniki, to reakcja obronna umożliwiająca pozbycie się ciał stałych (np. okruszków czy kurzu) z dróg oddechowych. Jak rozpoznać przyczyny kaszlu u dziecka? Z jakich domowych metod możemy korzystać przy jego leczeniu, a kiedy powinniśmy się udać do lekarza? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

1. Kaszel u dziecka - alergia czy przeziębienie?

Alergiczne przyczyny kaszlu jesteśmy w stanie bardzo łatwo rozpoznać. Kiedy dziecko kaszle, ale nie ma innych objawów, może być to spowodowane alergią. Warto je wtedy obserwować i sprawdzać, czy kaszel nie nasila się w określonych sytuacjach, np. gdy dziecko przebywa w pobliżu zwierząt domowych.

Ponieważ nieleczony kaszel alergiczny może przejść w astmę, powinniśmy wtedy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Kiedy kaszlowi towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak katar czy podwyższona temperatura, oznacza to, że prawdopodobnie doszło do infekcji górnych dróg oddechowych albo stanu zapalanego oskrzeli.

2. Sposoby na kaszel u małego dziecka

To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za zdrowie dziecka, dlatego gdy mamy wątpliwości, powinniśmy udać się do lekarza. Jeżeli natomiast nie widzimy powodów do obaw lub specjalista nam tak zaleci, możemy skorzystać z domowych metod na pozbycie się kaszlu.

3. Bezpieczny syrop na kaszel

Dziecku należy podać syrop na kaszel, gdy spowodowała go infekcja lub przeziębienie, szczególnie przy kaszlu mokrym. W aptekach możemy nabyć wiele leków bez recepty, powinniśmy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego podajmy lekarstwa, przy których jasno wskazano, że mogą być stosowane u małych dzieci. Dobrze sprawdzają się leki na bazie roślinnych składników, najlepiej bezcukru.

Może być to na przykład Prospan® – syrop opatentowanym ekstraktem EA575® z liści bluszczu. Można go stosować nie tylko w ostrych formach kaszlu, lecz także w przewlekłych stanach zapalnych oskrzeli. Łagodny lek ułatwia wykrztuszanie i wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych z gromadzącej się w nich wydzieliny. Dodatkowo warto korzystać z domowych metod wspomagających walkę z kaszlem.

4. Kaszel u dziecka – inhalacje

Dobry wpływ na odkrztuszanie mają inhalacje. Możemy je wykonywać przy użyciu samej wody albo też przygotować specjalny napar. Do jego sporządzenia używamy olejów eterycznych – eukaliptusowego, tymiankowego – albo naturalnych ziół, szałwii, rumianku czy lipy. Po inhalacjach dla lepszego efektu można zastosować oklepywanie.

5. Kaszel u małego dziecka – oklepywanie

Delikatne klepanie dziecka po pleckach ułatwia odkrztuszanie, powodując odrywanie się wydzieliny. Dziecko układamy w pozycji półleżącej. Takie ustawienie zmniejsza ilość wydzieliny spływające od nosa do gardła, a do tego niwelujemy nacisk na tylną stronę gardła. Oklepywanie powinniśmy wykonywać w kierunku od żeber do ramion.

6. Kaszel u dziecka – zwiększona ilość płynów

Bez względu na to, czy do czynienia mamy z kaszlem suchym bądź mokrym, w trakcie leczenia dziecko powinno przyjmować większe dawki płynów. Sprawdzą się tu stare sprawdzone domowe sposoby: napój z imbirem, cytryną i sokiem malinowym, napar z lipy, ciepła woda z miodem albo mleko z czosnkiem.

7. Nawilżanie i oczyszczanie powietrza

Suche powietrze może nasilać ataki kaszlu i przedłużać czas leczenia. Z tego powody warto pamiętać o korzystaniu z oczyszczacza i nawilżacza powietrza, jeśli taki posiadamy. A jeśli panują odpowiednie warunki atmosferyczne nie zaniedbujmy częstego wietrzenia mieszkania.

8. Kaszel u dziecka – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Organizmy małych dzieci są często w stanie same zwalczyć drobne infekcje wirusowe, co dodatkowo wzmacnia ich odporność. Jeżeli u malucha zaobserwujemy wyłącznie katar i wywołany nim kaszel, możemy odczekać do dwóch dni.

Stosujmy omówione wyżej sposoby wraz z syropem wykrztuśnym, łagodzącym kaszel. Jeżeli w tym czasie objawy nie ustąpią albo się nasilą, oznacza to, że dziecko nie poradziło sobie ze zwalczeniem infekcji. Powinniśmy wtedy skonsultować się z lekarzem.

Partnerem artykułu jest Prospan® - roślinny syrop na kaszel nr 1 na Świecie

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze